Bernard Minier: Lubię gry z czytelnikiem.

zbrodniczesiostr
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Żyjemy dzisiaj w świecie postmodernizmu, polegającym na tym, że powieść konstruują zarówno autor, jak i czytelnicy. Pozwala to połączyć dwa światy, które wcześniej nie miały ze sobą tak bezpośredniego związku. Żyjemy w rzeczywistości, która jest w sposób naturalny intertekstualna. Tę intertekstualność można obserwować w każdej dziedzinie życia. Pisząc swoje książki, chcę zbudować świat wielostopniowy, w którym każdy czytelnik będzie mógł się odnaleźć i odkryć coś dla siebie, coś odpowiadającego jego kulturze, wychowaniu, wrażliwości czytelniczej. Tak, mam nadzieję, że jest to gra, którą prowadzimy wspólnie – ja i moi odbiorcy.    Z Bernardem Minierem, autorem Bielszego odcienia śmierci i Kręgu rozmawia Agnieszka Krawczyk (Zbrodnicze Siostrzyczki)

mój dom przed czytelnikiem i wpuścić go "na pokoje". To, co lubię budzić w odbiorcach, to emocje. Wydaje mi się że naprawdę dobra literatura polega na prowokowaniu emocji w czytelniku, i mając taką pierwszą bardzo mocną scenę możemy te emocje łatwiej wywołać. Proszę pomyśleć o filmach, w których otwierająca scena jest zapowiedzią wszystkiego, co się będzie działo później, wprowadza w atmosferę filmu. Taki "film w pigułce". To samo chcę osiągnąć pierwszymi scenami moich książek.

ZS: I na koniec znaczenie tytułu ostatniej powieści – „krąg” to słowo wieloznaczne: kształt, okrąg, ale też grupa przyjaciół, nawet wyznawców lub wzajemnie wspierająca się sitwa. Jak ta wieloznaczność tytułu odnosi się do pańskiej powieści?


BM: Właściwie sama pani odpowiedziała na to pytanie… Wybierając taki tytuł, zależało mi na wydobyciu wieloznaczności tego słowa. Już sama konstrukcja powieści, jej forma, pewne powracające zdarzenia tworzą krąg. Widzę tu jeszcze jedno ważne dla książki znaczenie, związane z piłką nożną, która jak wiadomo też jest okrągła.

ZS: Chciałam jeszcze i o to zapytać. Akcja powieści toczy się podczas mistrzostw świata, mecze, oglądane przez bohaterów przeplatają się z wydarzeniami dotyczącymi tajemniczego i brutalnego morderstwa w Marsac. Zastanawiałam się nad znaczeniem piłki nożnej w pańskiej powieści. Mam wrażenie, że sugeruje tu pan jakieś etnologiczne znaczenie tego zjawiska – z jednej strony łączy ludzi: kibiców tej samej drużyny, a z drugiej wrogo usposabia do siebie fanów przeciwnych zespołów. Czy ta symbolika piłki nożnej ma znaczenie dla bohaterów?

BM: Nie można zapominać o tym, że ta powieść jest zbudowana wokół postaci Servaza, który jest wielkim czytelnikiem literatury starożytnej i jego pierwszą myślą, która otwiera ten temat w mojej książce jest sentencja Juwenalisa Chleba i igrzysk (panem et circenses). To jest konserwatysta, stary erudyta, który patrzy na ten festiwal i jego uczestników, nie rozumiejąc, dlaczego ludzie tyle z siebie wkładają w wydarzenia, zupełnie ich niedotyczące. Obserwuje to z pewnego oddalenie, nie rozumie idei tych zawodów. Ja nie postrzegam piłki nożnej jako czegoś, co ludzi łączy, wręcz przeciwnie. Dla mnie jest to raczej przedsięwzięcie finansowe, w które włożono mnóstwo pieniędzy, a można je było wykorzysta do innych celów. Przywołałem w mojej powieści piłkę nożną, również dlatego, by zaprezentować jedno ze znaczeń słowa „krąg”.


Ale trzeba pamiętać, że ta fascynacja piłką jest stara jak świat - już Seneka opowiadał o grach z użyciem piłki. Nazywał to sferomachią, a dzisiaj i ja o tym piszę.

ZS: Cóż, znakomicie wybrał pan w takim razie miejsce promocji swojej książki. Znajdujemy się na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie odbywały się mecze Mistrzostw Europy…


BM: Istotnie, to prawda. Jak pani widzi, znaczenie tytułu mojej powieści wciąż się rozszerza i gry z czytelnikiem, o których mówiliśmy, nieustannie się toczą, nawet w tej chwili. Bardzo mnie to cieszy.

ZS: Dziękuję za rozmowę!


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - Dziecko z ADHD w szkole. Wywiad z dr. Katarzyną Herdą-Płonką Dziecko z ADHD w szkole. Wywiad z dr. Katarzyną Herdą-Płonką Do rozmowy na temat miejsca w szkole uczniów z ADHD, podejmowanych i zaniechanych działań w tym względzie przyjęła zaproszenie dr Katarzyna Herda-Płonka, doktor nauk humanistycznych, wykładowca w Katedrze więcej...
Publicystyka - Rewolucja życiu i... w kuchni. Wywiad z Katarzyną Enerlich Rewolucja życiu i... w kuchni. Wywiad z Katarzyną Enerlich - Mam w swojej pamięci wiele dobrych książek, które mi pomogły bardziej, niż niejeden życiowy doradca. Mój świat dzieli się na ludzi, zwierzęta, rośliny i… książki. Choć muszę dodać, że koty więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów