Cud mniemany – język architektury i przestrzeni w filmie „Trzeci cud”

Dawid Klachacz
« powrót

szyby. Robi to wrażenie, jakby bohater modlił się do Helen, jakby naprawdę wierzył w jej świętość. Wrażenie jest tym silniejsze, że ta poetycka sekwencja następuje po pełnych żalu słowach Franka wypowiedzianych do Wernera: „Wątpisz we mnie. Ale czemu wątpisz w Helen?”.


Język architektury i przestrzeni w filmie „Trzeci cud” mówi do odbiorcy z każdym kolejnym ujęciem. Poszukuje własnej tożsamości i pomaga za razem w poszukiwaniu i konstytuowaniu się tożsamości podmiotów, których uczucia i stany psychiczne są antycypowane lub wprost przekładane na przestrzeń i architekturę. Dzięki temu, że nie są one jedynie ornamentem kadru, zyskują swą dynamikę, głębie i bytowość, wpisaną w zintegrowane dzieło filmowe.


[1] ur. 1968 r. Architekt niezależny pracujący we Francji i w Portugalii. Ukończył Ecole d’Architecture de Paris-Villemin (1995); w 1996 roku założyl w Paryżu Laboratoire d”Architectures, Performances et Sabotage LAPS, a w 1997 roku pracownię interdyscyplinarną „Le Fauteil Vert”. Jest współtworcą „Numeromagazine” (portugalskiego pisma dotyczacego estetyki i sztuki współczesnej) oraz „Numerofestival” (festiwal muzyki elektronicznej w Lizbonie). W 2002 r. wraz z Pascalem Mazoyer otworzył w Paryżu studio architektoniczne „Bureau des Mesarchitectures". Brał udział w wielu międzynarodowych wydarzeniach i wystawach.


Didier Faustino działa na granicy architektury i sztuk multimedialnych, badając ich wzajemne stosunki oraz wpływ nowych mediów na architekturę i warunki życia w przyszłości.
[2] gatunek dla tego filmu zaproponował Sławomir Bobowski
[3] wykład z cyklu Akademia Zachęty: Dider Fiuza Faustino „Przeciw Hygienapolis”, wygłoszony 1 grudnia 2005 w Sali kinowej warszawskiej „Zachęty”.
- [1] [2] [3] -
4


Zobacz też:

Publicystyka - Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton zajmuje odosobnione miejsce we współczesnym kinie nie tyle amerykańskim, ile światowym w ogóle. więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów