Muzyka łączy ludzi - Fenomen łączący ludzi pomimo pokoleń i podziałów

Data: 2006-03-02 17:21:56 Autor: Martha
udostępnij Tweet

Już na samym początku zaryzykuję stwierdzenie, że muzyka jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Może i jest to stwierdzenie wielce subiektywne, gdyż opieram się głównie na własnych odczuciach i doświadczeniach, lecz gdyby przyjrzeć się bliżej każdemu człowiekowi, zauważymy, że faktycznie w życiu każdego z nas muzyka odgrywa ważną (dla jednych mniej, dla drugich zaś - bardziej) rolę. Muzyka jest jakby tłem do tego wszystkiego, co przeżywamy każdego dnia. Dzięki muzyce przenosimy się w świat refleksji, pewnego rodzaju trans, często zapominamy o problemach otaczającego nas świata czy po prostu poprawiamy sobie humor.

"Muzyka z kufra" - Michael Connelly

Pewnie każdy słyszał kiedyś powiedzenie, że muzyka łączy ludzi. Dzięki niej zawieramy nowe znajomości. I warto w tym momencie zwrócić uwagę na zagadnienie subkultur, gdyż właśnie większość z nich ukształtowała się na gruncie muzyki. Jest to widoczne chociażby w nazwach niektórych nieformalnych grup młodzieżowych, takich jak hip-hopowcy, metalowcy, punki, rockmani, grunge'owcy, technomani czy depeszowcy. Jak widać, nazwy tych subkultur wywodzą się bezpośrednio z nazw gatunków muzycznych czy nawet nazw zespołów (depeszowcy – od zespołu Depeche Mode). Młodzież, słuchająca podobnej muzyki, łączy się w grupy, co w dalszych „fazach” przynależności do subkultury wiąże się również z podobnym ubiorem (metalowcy – przewaga koloru czarnego, hip-hopowcy – szerokie spodnie) czy fryzurą (punki – irokezy). Młodzi ludzie utożsamiają się ze „swoją (bo tak właśnie o niej mówią) grupą.

Z autopsji wiem także, że muzyka łączy pokolenia. Idole starszych pokoleń stają się idolami pokoleń kolejnych (często już po śmierci samych „gwiazd”). Przykładowo – wielkim fanem Jimiego Hendrixa był i jest mój ojciec, teraz także ja, chociaż wiem, że nie będę miała okazji usłyszeć go na żywo.

"Muzyka poważna kolekcja wiedzy i życia" - Burrows John, Wiffen Charles (red.)

Również muzyka zespołów powstałych dawno temu, a istniejących do dziś, może być łącznikiem między pokoleniami, n. p. muzyka Pink Floyd, The Police (aktualnie już sam Sting), Dire Straits. I w tym momencie zauważamy, że jednak starsze i młodsze pokolenia potrafią żyć w zgodzie, a przy tym mogą posiadać wspólne zainteresowania.

Mimo, że kultura europejska, amerykańska czy afrykańska znacznie różnią się od siebie, wiemy, że nie ma miejsca na Ziemi, gdzie nie istniałaby muzyka. I w Europie, i w Ameryce znajdą się osoby, które interesuje ten sam rodzaj muzyki, te same zespoły. I mimo wszystkich konfliktów, wojen i potyczek wiemy, że najważniejsze nie jest to, co nas dzieli, lecz właśnie to, co nas łączy. A łączy nas nade wszystko muzyka...

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - Kornelia
Kornelia
Dodany: 2006-10-05 18:13:59
0 +-
Racja, muzyka łączy ludzi. Biorąc pod uwagę liczbę fanklubów róznych zespołów ich zjazdy, to masz racje.
Avatar uĹźytkownika - sidhe
sidhe
Dodany: 2006-03-25 13:01:58
0 +-
fakt muzyka łączy ludzi ale co do subkultur to jest zupełnie odwrotnie, to nie subkultury kształtowały się na gruncie muzyki. Muzyka powstała na tle subkultur. Patrz np Hip -Hop, najpierw powstały "Czarne Pantery" w Harlemie i od nich w prostej lini wywodzi się hip-hop, tak samo z punk rockiem, zauważ, ze ruch punków sięga lat 60 w Angli, sama muzyka definiowana jako punk troszkę pozniej powstaje (patrz the ramones i koledzy), depeche ? - oni wychodza z subkultury modsów, pozastym depeszów nie nazwałbm subkulturą, proponuję dokłądnie zanalizować zjawiska społeczne a pozniej je opisywac, pozdrawiam

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Pokaż wszystkie recenzje