"Czytanie jest modne" - rozmowa z Moniką Badowską

Data: 2011-08-02 13:31:36 Autor: Kalakirya
udostępnij Tweet

 

Katarzyna Wójcik: Czy wiadomo już, ilu wystawców pojawi się na Targach Książki w Katowicach?

Monika Badowska: Do 12 września wydawcy mają czas na to, by potwierdzić swoją obecność i by zgłosić się do udziału w targach. Jak na razie zebraliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń i możemy zapewnić, że lista nie jest zamknięta. Ponadto prócz wydawców, którzy wystawiać się będą indywidualnie, Targi odwiedzą też wystawcy korzystający z propozycji stoiska grupowego. Wszystko to sprawić powinno, że oferta prezentowana podczas naszej imprezy z pewnością zainteresuje wielu miłośników książek.

 

K.W.: Z pewnością spore grono odwiedzających przyciągną towarzyszące targom akcje promujące to wydarzenie. Jest wśród nich na przykład flash mob...

M.B.: Z propozycją organizacji flash mobu zwrócili się do nas doktoranci Uniwersytetu Śląskiego. W określonym czasie spotkają się ludzie, którzy zastygną nieruchomo z książkami w dłoniach. Akcja będzie odbywała się na Alei Korfantego - zapraszamy serdecznie. 

 

K.W.: Inna propozycja to publiczne czytanie książek przez polityków...

M.B.: Podczas spotkania Rady Programowej zwróciliśmy się z apelem do prezydentów miast, by zgodzili się użyczyć swoich głosów do czytania dzieciom fragmentów książek. Mamy nadzieję, że do akcji zgodzą się włączyć również posłowie i senatorowie.

 

K.W.: Zapewne również autorzy będą mieli okazję, by publicznie zaprezentować fragmenty nowych lub dopiero zapowiadanych książek.

M.B.: Z pewnością wielu spośród zaproszonych autorów skorzysta z takiej okazji do kontaktu z czytelnikami, do tego, by wzmóc apetyt miłośników książki na nowości wydawnicze...

 

K.W.: Czy wiadomo już, kto pojawi się na Targach?

M.B.: Śląski Klub Fantastyki zaprosi do Katowic najpopularniejszych polskich autorów współtworzących ten gatunek w naszym kraju i wiemy, że będą to naprawdę duże nazwiska. Nasze zaproszenie przyjęły Małgorzata Gutowska-Adamczyk, znana między innymi z „Cukierni pod Amorem”, Marta Fox pisząca zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych mądre, esencjonalne powieści. Na Targach gościć będzie także popularny autor książek nie tylko dla najmłodszych, Romek Pawlak. Program spotkań autorskich jednak dopiero się kształtuje. Równolegle do naszej imprezy, w niedzielę, odbywać się ma Festiwal Reportażu organizowany przez Rondo Sztuki. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami i mamy nadzieję, że część spośród reportażystów zdecyduje się odwiedzić także naszą imprezę.

 

K.W.: W jaki sposób będą Państwo prezentowali program wydarzeń odwiedzającym Targi miłośnikom książki?

M.B.: Rozmawiamy z „Gazetą Wyborczą”, która jest patronem wydarzenia, na temat publikacji specjalnego wydania targowego. Być może uda nam się również opublikować specjalny biuletyn targowy dwa lub trzy razy podczas imprezy. Oczywiście – już dziś informacje o Targach Książki w Katowicach można znaleźć na stronie targów (targiksiazki.eu), na portalu społecznościowym. Nasi partnerzy i instytucje obejmujące nad Targami Książki patronat rozpowszechniają informacje o wydarzeniu. Na Targach będzie również studio Radia Katowice, Telewizja Katowice i przedstawiciele innych mediów.

 

K.W.: Kolejne dni targowe poświęcone będą bardzo interesującym tematom...

M.B.: Tak. Czwartek będzie dniem „Wydawnictw z pasją” – podczas tego dnia będą się mogły zaprezentować niewielkie, niszowe wydawnictwa, które powstały z zaangażowania ich właścicieli i mając już w swojej ofercie kilka tytułów są na najlepszej drodze do tego, by osiągnąć sukces na polskim rynku. Do wydawców skierowany będzie specjalny panel poświęcony szansom na zaistnienie w sieci oraz współpracy z księgarzami czy dystrybutorami.

 

K.W.: Piątek to z kolei „dzień paranormalny”...

M.B.: Wydawcy romansu paranormalnego, czyli powieści z pogranicza obyczaju i fantasy, historii poświęconych wampirom, strzygom i wilkołakom opowiedzą, w jaki sposób wybiera się i przygotowuje do druku książki, które później trafiają na rynek. Zaprezentują również bardziej szczegółowo swoje plany wydawnicze oraz opowiedzą, co dzieje się na rynku tego rodzaju literatury, jakich ważnych tytułów należy oczekiwać. W piątek zaprosimy również uczniów i studentów zainteresowanych pracą na rynku księgarskim, którym o karierze w wydawnictwach czy drukarniach opowiedzą ludzie z wieloletnim doświadczeniem. Sobota to dzień poświęcony kobietom i kobiecej literaturze, a w niedzielę będziemy mieli okazję, by zapoznać się z czytnikami e-booków, tabletami i – ogólnie rzecz biorąc – nowymi mediami.

 

K.W.: Prócz wydarzeń programowych będzie też sporo atrakcji towarzyszących Targom...

M.B.: Każdej z nich po prostu nie sposób opisać. Ale może kilka słów na temat najciekawszych propozycji: Wydział Biologii Uniwersytetu Śląskiego zaproponował między innymi zajęcia warsztatowe dla uczniów „Atlas anatomiczny vs. sekcja online”. Z kolei doktoranci Uniwersytetu Śląskiego Aleję Korfantego zapełnią wyimkami z poezji Miłosza w ramach akcji „Druk na bruk”. Podczas Targów Książki w Katowicach zostaną zaprezentowane nominacje konkursu „Najlepsza książka na jesień” oraz wręczone nagrody w konkursie Złota Zakładka, konkursie zainicjowanym przez blogerow piszących o książkach.

 

K.W.: Ogromnie ciekawe propozycje ma dla odwiedzających Biblioteka Śląska...

M.B.: Tu będziemy mieli do czynienia z pewną formą digitalizacji zbiorów odwiedzających targi osób niejako „na żywo”. Jeśli ktoś ma w domu dawne ślubne fotografie – na przykład prababci i pradziadka, uzna je za warte upamiętnienia i udostępnienia szerszemu gronu osób, będzie mógł odwiedzić targi i na miejscu wprowadzić takie materiały, już w postaci elektronicznej, do zasobów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Będzie można także stworzyć przy pomocy Biblioteki Śląskiej własny exlibris.  

 

K.W.: Targi w Katowicach odróżniać ma również od innych tego rodzaju imprez specjalny program dla osób niewidomych i niedowidzących.

Tak i bardzo cieszymy się ze współpracy z Muzeum Śląskim. Instytucja ta w tym okresie przygotowuje specjalną wystawę, kierowaną właśnie do niewidomych. „Piękno dotyku” to prace malarskie, przygotowane tak, by osoby z problemami ze wzrokiem mogły w pełni doświadczyć kontaktu z dziełami sztuki. Z biletem uprawniającym do wejścia na teren Targów będzie można również odwiedzić Muzeum Śląskie. Mamy nadzieję, że tak bogaty program sprawi, że nasza impreza skupi w Spodku naprawdę spore grono mieszkańców regionu.

 

K.W.: Dziękuję za rozmowę.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje