Czytanie odziedziczone, czyli o korzyściach czytania dzieciom

Data: 2016-12-16 10:31:43 Autor: Autor X
udostępnij Tweet

 

Czytelnik uczy się od czytelnika, czyli o czytaniu dziedziczonym

Nawyk czytania wynosimy z domu. Sytuacja wydaje się zatem dramatyczna, bowiem w co trzecim domu w Polsce literatura piękna po prostu nie istnieje.

Za obecny stan winić można nasz permanentny pośpiech, natłok obowiązków i zadań oraz galopującą cyfryzację niemal każdej dziedziny naszego życia. Jednak doświadczenia czytających jasno temu zaprzeczają. Czytać w dzisiejszych czasach można, a nawet trzeba.

Jeśli rytuał, nawyk, czy po prostu przyzwyczajenie do książek wynosimy z domu rodzinnego, samo czytanie możemy uznać za coś niemal dziedzicznego. Badania to potwierdzają. Czytający rodzice, wychowują czytające dzieci. Jednak zasada jest tutaj niezmiennie ta sama – im wcześniej zaczniemy przygodę z czytaniem, tym lepiej.

Młodzi czytelnicy porzucają książki wraz z ukończeniem edukacji, a raczej jej pewnego etapu.  Zatem szkoła to miejsce i okres, w którym jest już raczej za późno na kształtowanie pozytywnych postaw w zakresie czytelnictwa. Ponad połowa badanych dorosłych przyznaje się do tego, że książka była w ich rękach jedynie w szkole bądź na studiach. Dom rodzinny nie stworzył zatem w ich przypadku trwałego, pozytywnego wzorca. Brak takich solidnych podstaw można uzupełnić właśnie o szkołę i kulturę masową, gdzie pewne autorytety i sam prestiż czytania mogą pomóc w zwiększaniu popularności czytania. Jednak bez czytania odziedziczonego, trudno o trwały zachwyt literaturą.

Zainteresowanie czytaniem buduje obraz czytających rodziców i dziadków, półki pełne książek w domowej biblioteczce, książka pod choinką, rytuały czytania dziecku na dobranoc. Tworzenie społeczeństwa czytającego zaczyna się zatem od czytania dzieciom i z dziećmi.

Zalety czytania najmłodszym

Na głośne czytanie dzieciom nigdy nie jest za wcześnie. Wiele mam decyduje się na czytanie bajek swoim pociechom, zanim się jeszcze urodzą. To oswaja je z matczynym głosem i daje podstawy do budowania pewnego rytuału związanego właśnie z czytaniem. Co takiego daje czytanie maluchom?

Czytanie to przede wszystkim doskonała forma zaspokojenia wielu dziecięcych potrzeb. Rodzic czytając dba o emocje swojego dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Czytanie sprawia dziecku radość, rozwija wyobraźnię, tłumaczy świat i pozwala na gromadzenie wyjątkowych wspomnień.

Dziecko, któremu rodzice poświęcaj czas w formie czytania, czuje się ważne i kochane, co ma ogromne znaczenie w jego dorastaniu i stawaniu się silnym i zdrowym emocjonalnie człowiekiem. Czytanie buduje silną więź pomiędzy rodzicami i dzieckiem, stwarzając tym samym fundamenty dla dobrego rozwoju dziecka. Dziecko, któremu codziennie czytany jest fragment książki, wyrasta na silniejszego emocjonalnie dorosłego.

Czytanie to także bogactwo języka. Dziecko, któremu się czyta ma zdecydowanie szerszy zasób słownictwa, bogatszą wyobraźnię, buduje dłuższe zdania i formułuje ciekawsze wypowiedzi. Wszystko to sprawia, że w dorosłym życiu, człowiek z bogatym doświadczeniem czytania od pierwszych dni życia, w sposób logiczny i przejrzysty posługuje się językiem, zdecydowanie lepiej radzi sobie także z prowadzeniem ciekawej konwersacji oraz publicznymi wypowiedziami.

Wreszcie czytanie pozwala dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat. Rodzice nie zawsze potrafią wyjaśnić to, co ważne i trudne, w sposób przystępny i zrozumiały dla malucha. Bajki i opowiadania przychodzą tutaj z pomocą. Ważne jednak, by książki wybierać mądrze, te najciekawsze i wartościowe. Warto poszukać interesujących pozycji z zakresu literatury nie tylko w popularnych księgarniach sieciowych, ale przede wszystkim w tych mniejszych, uważnie dobierających sprzedawany asortyment. Takie właśnie ciekawe, rozwijające, a często wręcz unikatowe propozycje można znaleźć na http://tezeusz.pl/.

Czytanie to przyjemność, nie obowiązek

Pamiętajmy zatem, by czytając swoim pociechom zadbać przede wszystkim o miło spędzony czas, wspólne chwile i bliskość. Czytanie może być wstępem do zabawy, rozmowy, sposobem na znalezienie odpowiedzi na wiele nurtujących pytan. Tylko dobre skojarzenia związane z czytaniem, zbudują w dziecku pozytywne nastawienie do literatury. A o to właśnie nam chodzi. W dzisiejszej rzeczywistości jedynie traktując czytanie, jako przyjemność, możemy przekazać dzieciom, że warto czytać.

 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - Mamut
Mamut
Dodany: 2017-11-29 16:13:11
0 +-

Oj, tak, ja czytanie "odziedziczyłam" po rodzicach:) Mama w ciąży wąchała książki w księgarni, a oboje rodzice czytali mi bajki i opoiwadania od maleńkości.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2017-01-03 18:16:16
0 +-
To prawda, ja czytanie wyniosłam z domu.
Avatar uĹźytkownika - losar
losar
Dodany: 2017-01-01 12:55:39
0 +-
Świetny artykuł zgadzam się w 100% że czytanie wynosi się z domu. Niestety patrzaac na najmłodsze pokolenie coraz bardziej zanika. Mam jedynie nadzieję że dzieci w mojej rodzinie będą czytać bo mają dobry przykład i od małego czytamy im na dobranoc.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje