Czytanie odziedziczone, czyli o korzyściach czytania dzieciom

Wojciech Polak
« powrót

Publicystyka - Obrazek

To, że Polacy czytają coraz mniej, nikogo raczej nie dziwi. Co więcej, chyba już przywykliśmy do takiego stanu rzeczy. Raporty Biblioteki Narodowej nie pozostawiają w tej kwestii złudzeń – z polskim czytelnictwem jest coraz gorzej. Z roku na rok rzadziej zasiadamy także do wspólnego, rodzinnego czytania. A jak wskazują wyniki przeprowadzonych badań, nawyk czytania wynosimy z domu. Jak zatem zatrzymać tę niechlubną tendencję? Czytać z dziećmi i dzieciom.


Czytelnik uczy się od czytelnika, czyli o czytaniu dziedziczonym


Nawyk czytania wynosimy z domu. Sytuacja wydaje się zatem dramatyczna, bowiem w co trzecim domu w Polsce literatura piękna po prostu nie istnieje.


Za obecny stan winić można nasz permanentny pośpiech, natłok obowiązków i zadań oraz galopującą cyfryzację niemal każdej dziedziny naszego życia. Jednak doświadczenia czytających jasno temu zaprzeczają. Czytać w dzisiejszych czasach można, a nawet trzeba.


Jeśli rytuał, nawyk, czy po prostu przyzwyczajenie do książek wynosimy z domu rodzinnego, samo czytanie możemy uznać za coś niemal dziedzicznego. Badania to potwierdzają. Czytający rodzice, wychowują czytające dzieci. Jednak zasada jest tutaj niezmiennie ta sama – im wcześniej zaczniemy przygodę z czytaniem, tym lepiej.


Młodzi czytelnicy porzucają książki wraz z ukończeniem edukacji, a raczej jej pewnego etapu. Zatem szkoła to miejsce i okres, w którym jest już raczej za późno na kształtowanie pozytywnych postaw w zakresie czytelnictwa. Ponad połowa badanych dorosłych przyznaje się do tego, że książka była w ich rękach jedynie w szkole bądź na studiach. Dom rodzinny nie stworzył zatem w ich przypadku trwałego, pozytywnego wzorca. Brak takich solidnych podstaw można uzupełnić właśnie o szkołę i kulturę masową, gdzie pewne autorytety i sam prestiż czytania mogą pomóc w zwiększaniu popularności czytania. Jednak bez czytania odziedziczonego, trudno o trwały zachwyt literaturą.


Zainteresowanie czytaniem buduje obraz czytających rodziców i dziadków, półki pełne książek w domowej biblioteczce, książka pod choinką, rytuały czytania dziecku na dobranoc. Tworzenie społeczeństwa czytającego zaczyna się zatem od czytania dzieciom i z dziećmi.


Zalety czytania najmłodszym


Na głośne czytanie dzieciom nigdy nie jest za wcześnie. Wiele mam decyduje się na czytanie bajek swoim pociechom, zanim się jeszcze urodzą. To oswaja je z matczynym głosem i daje podstawy do budowania pewnego rytuału związanego właśnie z czytaniem. Co takiego daje czytanie maluchom?


Czytanie to przede wszystkim doskonała forma zaspokojenia wielu dziecięcych potrzeb. Rodzic czytając dba o emocje swojego dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Czytanie sprawia dziecku radość, rozwija wyobraźnię, tłumaczy świat i pozwala na gromadzenie wyjątkowych wspomnień.


Dziecko, któremu rodzice poświęcaj czas w formie czytania, czuje się ważne i kochane, co ma ogromne znaczenie w jego dorastaniu i stawaniu się silnym i zdrowym emocjonalnie człowiekiem. Czytanie buduje silną więź pomiędzy rodzicami i dzieckiem, stwarzając tym samym fundamenty dla dobrego rozwoju dziecka. Dziecko, któremu codziennie czytany jest fragment książki, wyrasta na silniejszego emocjonalnie dorosłego.


Czytanie to także bogactwo języka. Dziecko, któremu się czyta ma zdecydowanie szerszy zasób słownictwa, bogatszą wyobraźnię, buduje dłuższe zdania i formułuje ciekawsze wypowiedzi. Wszystko to sprawia, że w dorosłym życiu, człowiek z bogatym doświadczeniem czytania od pierwszych dni życia, w sposób logiczny i przejrzysty posługuje się językiem, zdecydowanie lepiej radzi sobie także z prowadzeniem ciekawej konwersacji oraz publicznymi wypowiedziami.


Wreszcie czytanie pozwala dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat. Rodzice nie zawsze potrafią wyjaśnić to, co ważne i trudne, w sposób przystępny i zrozumiały dla malucha. Bajki i opowiadania przychodzą tutaj z pomocą. Ważne jednak, by książki wybierać mądrze, te najciekawsze i wartościowe. Warto poszukać interesujących pozycji z zakresu literatury nie tylko w popularnych księgarniach sieciowych, ale przede wszystkim w tych mniejszych, uważnie dobierających sprzedawany asortyment. Takie właśnie ciekawe, rozwijające, a często wręcz unikatowe propozycje można znaleźć na http://tezeusz.pl/.


Czytanie to przyjemność, nie obowiązek


Pamiętajmy zatem, by czytając swoim pociechom zadbać przede wszystkim o miło spędzony czas, wspólne chwile i bliskość. Czytanie może być wstępem do zabawy, rozmowy, sposobem na znalezienie odpowiedzi na wiele nurtujących pytan. Tylko dobre skojarzenia związane z czytaniem, zbudują w dziecku pozytywne nastawienie do literatury. A o to właśnie nam chodzi. W dzisiejszej rzeczywistości jedynie traktując czytanie, jako przyjemność, możemy przekazać dzieciom, że warto czytać.poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Publicystyka - Trzy najdziwniejsze kłamstwa w literaturze, czyli literackie pseudonimy klasyków gatunku Trzy najdziwniejsze kłamstwa w literaturze, czyli literackie pseudonimy klasyków gatunku Wielcy pisarze bardzo często tworzyli (i tworzą!) pod pseudonimami i nierzadko zdarza się, że to pod nimi właśnie są rozpoznawalni na całym świecie. Poznajcie trzy pseudonimy, których powody powstania są więcej...
Publicystyka - Powieść pisana snem. Wywiad z Kem Frydrych Powieść pisana snem. Wywiad z Kem Frydrych - Kiedy w mediach i prasie pojawiało się coraz więcej seksu, ja postanowiłam opisać miłość dwojga ludzi, którzy kochają się na poziomie swoich DUSZ - mówi Kem Frydrych, autorka powieści Wielki Nieobecny więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
losar 2016-12-16 10:31:43
avatar
Świetny artykuł zgadzam się w 100% że czytanie wynosi się z domu. Niestety patrzaac na najmłodsze pokolenie coraz bardziej zanika. Mam jedynie nadzieję że dzieci w mojej rodzinie będą czytać bo mają dobry przykład i od małego czytamy im na dobranoc.
odpowiedz
martucha1802016-12-16 10:31:43
avatar
To prawda, ja czytanie wyniosłam z domu.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów