Fachowcy vs amatorzy, czyli jak nowe media zmieniły krytykę literacką. Zapis debaty

Sławomir Krempa
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Konformizm, lizusostwo wobec wydawców, brak kompetencji, popadanie w tautologie, powtarzanie tych samych opinii w setkach blogów, które bliskie jest... systemom totalitarnym - wymieniali wady blogów literackich krytycy literaccy. Z kolei zwolennicy nowych mediów zarzucali tradycyjnej krytyce, że ignoruje czytelnika, jest hermetyczna, a jej przedstawiciele piszą tylko dla pieniędzy. Publikujemy pierwszą część zapisu debaty "Fachowcy vs amatorzy, czyli jak nowe media zmieniły krytykę literacką", która odbyła się w ramach festiwalu Zimowy Ogród Literacki w Katowicach. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Kinga Kaperek (K.K.), doktorantka Uniwersytetu Śląskiego, zajmująca się nowymi mediami w kontekście życia literackiego i zdeklarowana zwolenniczka wielkiej zmiany w literaturze niezależnej. Anna Kałuża (A.K.), krytyczka, badaczka literatury, towarzysząca od kilkunastu lat najnowszej poezji. Paweł Brzeżek (P.B.), portal o.pl Sławomir Krempa (S.K.), redaktor naczelny serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze. Dariusz Nowacki (D.N.), UŚ, redakcja kwartalnika literackiego „Opcje”, współpracujący z licznymi mediami, które poświęcają uwagę literaturze, pojawia się zarówno w fachowych, profesjonalnych, akademickich czasopismach, jak i w prasie codziennej. Wojciech Rusinek (W.R.), zastępca redaktor naczelnej magazynu Art-Papier.pl, w którym literatura jest na eksponowanym miejscu. Spotkanie moderował prof. Krzysztof Uniłowski (K.U.), UŚ.  

w tej dyskusji takie sformułowanie: „My nie piszemy o literaturze, my piszemy o emocjach w literaturze i o tym, jakie wrażenia wzbudziły w nas poszczególne lektury”. I to jest jeden, najszerszy chyba nurt, wśród blogów książkowych. Jednak jeśli przyjrzymy się blogosferze trochę bliżej, to zobaczymy, że doskonale sobie w niej radzą na przykład publikujący także w pismach krytycznoliterackich Jarosław Czechowicz, który na blogu „Krytycznym Okiem” uprawia ni mniej, ni więcej, tylko krytykę literacką, choć fakt, że dostosowuje język do odbiorcy, jaki czyta jego blog. Mamy też doktor Bernadetę Darską, która popełnia kolejne prace krytycznoliterackie i wydaje je w wydawnictwach akademickich, a równocześnie prowadzi bardzo popularnego bloga o książkach. Ma kompetencje, ma dużą wiedzę literaturoznawczą i wykorzystuje ją. Inaczej rzecz biorąc: jako prawdziwy ekspert jeśli chodzi o literaturę, wskazuje czytelnikom, po jakie książki sięgać warto. Mówiąc więc o sieci, warto powiedzieć o różnorodności, jaka w niej panuje.

P.B.: Chciałbym się odnieść do wizji Internetu, jaką profesor Nowacki przedstawił, bo gdybym nie znał sam Internetu, to doszedłbym do wniosku, że jest to szalenie przyjemne miejsce, w którym nie ma żadnych skrajnych opinii, żadnych kontrowersji, a wydaje mi się, że jednak tak nie jest. Internet to jest miejsce, gdzie ścierają się skrajne opinie. Przyznaję, że główne nurty, portale, będą opierały się na tekstach do pewnego stopnia kastrowanych pod względem – powiedzmy – kontrowersji, ale tak samo jest z głównymi mediami tradycyjnymi – z telewizją, radiem i prasą. Rozumiem wątpliwości dotyczące tego, czy Internet rzeczywiście jest demokratyczny, czy nie, ale jednak mimo wszystko w Internecie nie ma wykluczenia polegającego na tym, że ktoś przestanie Cię wydawać, ktoś zabroni Ci się odzywać, bo nawet, jeśli się skompromitujesz, nadal jako bloger masz prawo pisać i choćby tylko dla siebie, ale będziesz to robił. Jeśli będziesz chciał dotrzeć do grupy osób zainteresowanych danym tematem – na pewno Ci się to uda dotrzesz.

Wojciech Rusinek: Chciałbym powalczyć trochę z mitem niedostępności tekstów krytycznoliterackich czy ich autorów. Istnieje bardzo łatwa możliwość kontaktu z redakcjami czasopism czy witryn krytycznoliterackich. Nasze łamy są dostępne – choć oczywiście nadsyłane teksty muszą spełnić pewne wymogi formalne. Nie jesteśmy bandą terrorystów, uzurpujących sobie wyłączne prawo do wypowiadania się o literaturze, którzy otaczają się murami.


Wracając jednak do kwestii podziału na teksty o książkach i teksty o literaturze, chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą wręcz ilość tekstów z nurtu krytyki książki. Mnie to przeraża, że nurt ten (blogosfera i portale o książkach – przyp. pedakcji) jakby odbija zalew nowości rynkowych. W tym sensie nurt ten nie jest wcale krytyczny, powiela jakby tę strategię zarzucania rynku nowościami wydawniczymi, bestsellerami. Paradoksalnie tradycyjny namysł nad książką, spokojna krytyka literacka jest bardziej w opozycji do zjawisk rynkowych niż powielanie jednego głosu w setkach recenzji na blogach. Na ważną rzecz zwróciła uwagę Kinga Kasperek – takie zalewanie Internetu własnymi recenzjami w jakiś sposób uwiarygadnia autora, wprowadza do świata literatury, do świata osób piszących o literaturze wielu amatorów. Sam cały czas jestem pod wrażeniem najnowszej książki profesora Stefana Szymutki, autora, który napisał de facto 4 książki w ciągu całego swojego życia. I nie zamieniłbym tej jednej książki na tysiąc recenzji krytyków-amatorów. Problemem jest konformizm tych blogowych recenzji, takie swoiste lizusostwo wobec wydawnictw czy autorów książek.


Jeśli zaś pytamy o to, czy wykształcenie polonistyczne jest nam potrzebne, byśmy mogli pisać o literaturze, odpowiedź brzmi: nie jest nam potrzebne. Zresztą można przejść przez studia polonistyczne i nadal nie być polonistą. Bycie absolwentem polonistyki niewiele znaczy dziś tak naprawdę. Natomiast w jakiś sposób rozumiem reakcję wielu czytelników, swoistą niechęć wobec krytyki akademickiej czy wyrastającej z nurtu akademickiego. Wielu czytelnikom wydaje się, że nie można mówić prosto w obrębie dyskursu krytycznoliterackiego, nie można mówić w sposób zrozumiały. To tylko złudzenie, jednak niechęć wielu czytelników powoduje z kolei u akademików reakcję w postaci krytyki tego nurtu amatorskiego.

D.N.: Ja tylko chciałem wytłumaczyć się z moich słów o dominującym konformizmie i braku demokracji. Otóż całkiem niedawno przeczytałem około dwudziestu wypowiedzi w Internecie na temat ostatniej powieści Olgi Tokarczuk. Wśród nich nie znalazłem żadnego kontrgłosu – takiego, który by zarysował jakąś odmienną perspektywę, a co gorsza nie powtarzałby wszystkich frazesów, które podrzucił wydawca w pressbookach. Dlatego właśnie powiedziałem, że to jest dla mnie rozczarowujące – może mam jakąś punkową, anarchistyczną duszę.

A.K.: Mam wrażenie, że to, co odróżnia krytykę literacką od internetowej, to nie jest kwestia kompetencji ani wiedzy. Przecież zdarza się, że blogi książkowe prowadzą po godzinach na przykład nauczyciele-poloniści. Powiedziałabym raczej, że różnica ta zasadza się na pewnej dobrze pojmowanej „chuligańskości” krytyki literackiej. Krytyk literacki dba o to, byśmy nie pogrążyli się w mętnej wodzie nieustannie powtarzanych identycznych opinii. Tymczasem recenzje blogowe to nieustanne powtarzanie tych samych tez czy nawet sformułowań, które przedstawia się jako opinie własne.

K.U.: Spróbuję teraz zwrócić uwagę na kilka wątków ważnych, które podjęliśmy. Przy okazji będę oczywiście nieznośnie upraszczał, za co z góry przepraszam. Koledzy - akademicy zbijają zarzut dotyczący niezrozumiałości, natomiast nie o to chodzi. Chodzi o kwestię zupełnie inną, o kwestię stawiania pytań dotyczących tego, co my możemy zrobić z tekstem, czytania wbrew utartej opinii chociażby. Pięknie, ładnie, ale z drugiej strony pojawiło się inne zastrzeżenie: zastrzeżenie do tego, że te wszystkie zacne strategie związane z takim „zacięciem punkowym” - dyskusje akademickie odbywają się w zupełnej próżni, to są takie solówki odgrywane na stronie, do których pies z kulawą nogą nie zagląda. Pan Sławek powiedział: uciekłem do czytelników, życie jest gdzie indziej. Czytelnicy są gdzie indziej, a – co więcej – tutaj się pojawił bardzo ważny motyw dotyczący emocji. Jako czytelnicy po co sięgamy po literaturę? Po to, by czegoś doświadczyć, by coś przeżyć. Czytelnicy jeżeli dzielą się swoimi wrażeniami z lektury, to opowiadają o swoich emocjach. „Przeczytałem i zadziałało na mnie to i to, tu się wzruszyłem, tu zirytowałem”. Zasugerowaliście, że to dość ważna strategia krytyczna, może nie jedyna, ale istotna strategia krytyczna w obiegu nieprofesjonalnym, natomiast czy ta sfera emocji zawodowych krytyków nie obchodzi, nie interesuje? Czy krytycy profesjonalni to są zimne intelekty, które stawiają punkt ciężkości zupełnie gdzie indziej i to jest taki rodzaj demonstracji: „Co ja mogę


- [1] [2] [3] [4] -


Zobacz też:

Publicystyka - Pierwszą powieść napisałam na pożyczonej maszynie - Debbie Macomber Pierwszą powieść napisałam na pożyczonej maszynie - Debbie Macomber O urokach życia w małych miasteczkach i o tym, co buduje rodzinne szczęście. A także o tym, że pierwszą powieść można napisać w kuchni na pożyczonej maszynie do pisania. Rozmowa z Debbie Macomber, autorką Pensjonatu więcej...
Publicystyka - Najlepsze książki roku według użytkowników wortalu Granice.pl! Najlepsze książki roku według użytkowników wortalu Granice.pl! To już ostatnie podsumowanie roku 2011 w literaturze. Wiecie już, jakie książki polecają nasi recenzenci, jakie były najbardziej interesujące tytuły z zakresu fantastyki, literatury pięknej, książki katolickiej więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
szpachela2014-12-27 15:08:07
avatar
Ciekawy temat na debatę. Czekam na kolejny fragment rozmowy.
odpowiedz
emilly262014-12-27 15:08:07
avatar
Popieram zdanie poprzedniczki,że takie tematy wzbudzą zainteresowanie. Potencjalny czytelnik nie jest językoznawcą, ale potrafi dobrze zinterpretować słowa pisarza.
odpowiedz
szpachela2014-12-27 15:08:07
avatar
Czy będzie kontynuacja?
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów