Fachowcy vs amatorzy, czyli jak nowe media zmieniły krytykę literacką. Zapis debaty

Sławomir Krempa
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Konformizm, lizusostwo wobec wydawców, brak kompetencji, popadanie w tautologie, powtarzanie tych samych opinii w setkach blogów, które bliskie jest... systemom totalitarnym - wymieniali wady blogów literackich krytycy literaccy. Z kolei zwolennicy nowych mediów zarzucali tradycyjnej krytyce, że ignoruje czytelnika, jest hermetyczna, a jej przedstawiciele piszą tylko dla pieniędzy. Publikujemy pierwszą część zapisu debaty "Fachowcy vs amatorzy, czyli jak nowe media zmieniły krytykę literacką", która odbyła się w ramach festiwalu Zimowy Ogród Literacki w Katowicach. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Kinga Kaperek (K.K.), doktorantka Uniwersytetu Śląskiego, zajmująca się nowymi mediami w kontekście życia literackiego i zdeklarowana zwolenniczka wielkiej zmiany w literaturze niezależnej. Anna Kałuża (A.K.), krytyczka, badaczka literatury, towarzysząca od kilkunastu lat najnowszej poezji. Paweł Brzeżek (P.B.), portal o.pl Sławomir Krempa (S.K.), redaktor naczelny serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze. Dariusz Nowacki (D.N.), UŚ, redakcja kwartalnika literackiego „Opcje”, współpracujący z licznymi mediami, które poświęcają uwagę literaturze, pojawia się zarówno w fachowych, profesjonalnych, akademickich czasopismach, jak i w prasie codziennej. Wojciech Rusinek (W.R.), zastępca redaktor naczelnej magazynu Art-Papier.pl, w którym literatura jest na eksponowanym miejscu. Spotkanie moderował prof. Krzysztof Uniłowski (K.U.), UŚ.  

zrobić z tekstem, patrzcie i podziwiajcie!”

P.B.: Ja też mam jedno pytanie: skoro w polskim Internecie brakuje opinii krytycznych i brakuje tego właśnie wielogłosu, punkowości, to dlaczego Państwa tekstów nie ma w tym Internecie, dlaczego Państwo nie wniosą nowej jakości? Nie chodzi przecież o to, że mamy sztuczny podział: Internet i akademia. Akademia może wejść w Internet, nie ma tej granicy.

S.K.: Tylko prawda jest taka, że krytyka literacka zamyka się w niszowych pismach, które dostają dotacje z budżetu państwa czy samorządu. Tam poważni naukowcy piszą po to, żeby dostać wierszówkę. Natomiast w Internecie jest „za darmo”. Blogerzy piszą swoje recenzje z – jak bardzo patetycznie by to nie brzmiało - prawdziwej z miłości do literatury, a nie dla pieniędzy.

K.U.: Odniosę się tylko trybem administracyjnym do mitu dotyczącego dotacji. Te dotacje są takie, że ledwo wystarczają na pokrycie najważniejszych kosztów, sporą część pracy wykonuje się w czynie społecznym.

S.K.: A jednak kiedy pisałem dla „Śląska”, wierszówkę otrzymywałem.

W.R.: To nie jest tak, że krytyki profesjonalnej nie ma w Internecie. Jestem w Internecie jako redaktor „ARTpapieru”, nasze pismo ma profil na Facebooku... Natomiast wracając do kwestii emocji, to oczywiste, że czytamy przez emocje. Ale jeden z nas jest w stanie powiedzieć tylko tyle, że książka wywołuje w nim jakieś emocje, a inni są w stanie napisać kilka stron o tym, co robi autor, by w czytelniku te emocje wywołać.

K.U.: Tyle, że nikt nie chce czytać tych kilku stron.

K.K.: Ja mam wrażenie, że właśnie problem jest w tym miejscu, o którym wspomniał profesor Uniłowski. Internet rządzi się innymi prawami niż krytyka literacka. Nie chodzi nawet o to, czy ktoś jest profesjonalistą, czy nie, po prostu teksty akademickie w życiu by w sieci nie przeszły – są za długie. Wszyscy blogerzy książkowi muszą pamiętać o serii czynników, które działają tylko w Internecie: tekst ma być krótki, ma być napisany tak, by się dobrze czytał pod SEO, musi być w nim maksymalnie dużo emocji…

A.K.: Ale przecież podobno Internet jest demokratyczny, tam wszystko można…

D.N.: Wydawało mi się, że witryny internetowe czasopism zostały założone między innymi po to, by można było przy tekście napisać: „więcej w sieci” - więcej niż w papierze. Mam skojarzenia z najwyższym piórem krytycznoliterackim w Polsce, z profesorem Czaplińskim, który pisze recenzje na 15-20 stron maszynopisu i jemu tego nie chcą w papierze drukować, najważniejsze redakcje odrzucają te teksty, bo są za długie. Takie teksty profesor więc umieszcza w bardzo cenionym przeze mnie miejscu, w serwisie dwutygodnik.com Proszę tam zajrzeć, jest na przykład recenzja najnowszej powieści Michała Witkowskiego, policzyłem, miała 17 tysięcy znaków. Gdzie takie teksty mają być publikowane, jeśli nie w sieci?

Ilona Chylińska: Pytanie brzmi w tym momencie, kto czyta tego rodzaju teksty? Tekst może mieć i dwadzieścia tysięcy znaków, ale czy jakikolwiek czytelnik jest w stanie tak obszerną recenzję przeczytać?

A.K.: Ale książka ma jeszcze więcej, ma czterysta stron na przykład.

D.N.: Ale mnie interesuje, co profesor Czapliński ma do powiedzenia na temat tej powieści.

P.B.: Chciałbym najpierw zdementować pewien mit, który pojawił się w toku dyskusji. Padło tu określenie „SEO”: absolutnie nie jest tak, jak było kiedyś, że liczył się algorytm wyszukiwarki, który obliczał cudowne rzeczy na podstawie tekstu i określał na przykład, że artykuł jest za długi, by mógł być dobrze wypozycjonowany i zainteresować czytelników. Teraz – mówię tutaj o Google’u który stale udoskonala mechanizmy wyszukiwarki – kluczowa jest adekwatność tekstu do tego, co my w wyszukiwarce wpisujemy. Nie będzie tak, że lepiej pozycjonowane będą teksty krótkie, ale nasycone pewnymi słowami, tylko takie, które będą sensowne dla czytelników. Do Internetu nie pisze się wyłącznie krótkich tekstów i nie tylko krótkie teksty mogą w sieci odnieść sukces.

A.K.: Ktoś kontroluje nas teraz nieco inaczej.

P.B.: Oczywiście, możemy powiedzieć, że wyszukiwarka nas kontroluje. Prawda jest jednak taka, że my musimy przedstawić wyszukiwarce nasze oczekiwania w taki sposób, by mogła ona je spełnić. Powtórzę: nie jest też tak, że w Internecie czyta się wyłącznie teksty krótkie. Kiedyś nie wyobrażałem sobie, by przeczytać ebooka, dla mnie było absurdalne, że można w formie elektronicznej przeczytać tak długi tekst. Dziś to sprawa oczywista. Podobnie jest jeśli mówimy o czytaniu tekstów w Internecie. Kiedyś notki musiały być krótkie, teraz muszą być wyczerpujące i interesująco napisane.

K.U.: Straszna sprawa – są stereotypy na temat akademickiej krytyki literackiej, są stereotypy na temat tekstów Internetowych, ale wróćmy do pytania o czytelnika. Nie wiem, czemu, ale przypomina mi się nieco bunt mas – tyle, że tu właściwie nie mówimy o buncie mas, ale o sytuacji po zwycięstwie mas. Tu również jest kwestia emocji, bo jeżeli sięgamy po literaturę po to, by przeżyć, doświadczyć, to jednocześnie teoretycznie nie powinniśmy móc powiedzieć, że czyjeś przeżycia i emocje są lepsze, a czyjeś mniej istotne, nieważne. Ktoś się wzrusza Katarzyną Michalak – ma prawo – ktoś się czuje poruszony lekturą Szczepana Twardocha – ma święte prawo – ktoś inny sięga po Stefana Szymutkę i także ma do tego prawo, ale te wszystkie trzy wybory są równoważne. Zastanawiam się, czy w związku z tym nie chodzi o taki fetysz ilościowy, czy to nie jest jakby dogmat nowoczesności, że generalnie liczą się te nieszczęsne „lajki” – ten tekst poruszył tyle i tyle osób, na tamten zareagowało tyle a tyle, więc jest on ważniejszy. Troszeczkę mam kłopot z tym przelicznikiem liczbowym, gdy mówimy o tym, że skala reakcji na jakiś tekst mierzona liczbą ma być wykładnikiem jego istotności i ważności społecznej.

A.K. Zwłaszcza, że „lajki” – czy też „hejty” – są też robione, produkowane. Można mówić o tym kontakcie z czytelnikami, jaki związany jest z recenzją publikowaną w Internecie, ale przecież trzeba pamiętać, że to jest jedynie symulacja jakiejkolwiek rozmowy, ponieważ sytuacja internetowa, czy też sytuacja dzielenia się swoimi emocjami i wrażeniami to jest patologia. Jesteśmy w kręgu patologicznych powtórzeń i to jest bardzo bliskie wszystkim nazistowskim, hitlerowskim, totalitarnym systemom, w których musisz iść w tłumie, w szeregu. To

- [1] [2] [3] [4] -
4


Zobacz też:

Publicystyka - Pierwszą powieść napisałam na pożyczonej maszynie - Debbie Macomber Pierwszą powieść napisałam na pożyczonej maszynie - Debbie Macomber O urokach życia w małych miasteczkach i o tym, co buduje rodzinne szczęście. A także o tym, że pierwszą powieść można napisać w kuchni na pożyczonej maszynie do pisania. Rozmowa z Debbie Macomber, autorką Pensjonatu więcej...
Publicystyka - Najlepsze książki roku według użytkowników wortalu Granice.pl! Najlepsze książki roku według użytkowników wortalu Granice.pl! To już ostatnie podsumowanie roku 2011 w literaturze. Wiecie już, jakie książki polecają nasi recenzenci, jakie były najbardziej interesujące tytuły z zakresu fantastyki, literatury pięknej, książki katolickiej więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
szpachela2014-12-27 15:08:07
avatar
Ciekawy temat na debatę. Czekam na kolejny fragment rozmowy.
odpowiedz
emilly262014-12-27 15:08:07
avatar
Popieram zdanie poprzedniczki,że takie tematy wzbudzą zainteresowanie. Potencjalny czytelnik nie jest językoznawcą, ale potrafi dobrze zinterpretować słowa pisarza.
odpowiedz
szpachela2014-12-27 15:08:07
avatar
Czy będzie kontynuacja?
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów