Fachowcy vs amatorzy, czyli jak nowe media zmieniły krytykę literacką. Zapis debaty

Sławomir Krempa
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Konformizm, lizusostwo wobec wydawców, brak kompetencji, popadanie w tautologie, powtarzanie tych samych opinii w setkach blogów, które bliskie jest... systemom totalitarnym - wymieniali wady blogów literackich krytycy literaccy. Z kolei zwolennicy nowych mediów zarzucali tradycyjnej krytyce, że ignoruje czytelnika, jest hermetyczna, a jej przedstawiciele piszą tylko dla pieniędzy. Publikujemy pierwszą część zapisu debaty "Fachowcy vs amatorzy, czyli jak nowe media zmieniły krytykę literacką", która odbyła się w ramach festiwalu Zimowy Ogród Literacki w Katowicach. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Kinga Kaperek (K.K.), doktorantka Uniwersytetu Śląskiego, zajmująca się nowymi mediami w kontekście życia literackiego i zdeklarowana zwolenniczka wielkiej zmiany w literaturze niezależnej. Anna Kałuża (A.K.), krytyczka, badaczka literatury, towarzysząca od kilkunastu lat najnowszej poezji. Paweł Brzeżek (P.B.), portal o.pl Sławomir Krempa (S.K.), redaktor naczelny serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze. Dariusz Nowacki (D.N.), UŚ, redakcja kwartalnika literackiego „Opcje”, współpracujący z licznymi mediami, które poświęcają uwagę literaturze, pojawia się zarówno w fachowych, profesjonalnych, akademickich czasopismach, jak i w prasie codziennej. Wojciech Rusinek (W.R.), zastępca redaktor naczelnej magazynu Art-Papier.pl, w którym literatura jest na eksponowanym miejscu. Spotkanie moderował prof. Krzysztof Uniłowski (K.U.), UŚ.  

nie jest fetysz większości, tylko terror większości. Tymczasem krytyka literacka nie jest reakcyjna, nie mówimy też z poczuciem wyższości, jakobyśmy mieli kogokolwiek pouczać, nie mówimy o poczuciu bycia elitarnym. Ale nie rozumiem, dlaczego musimy niejako z automatu być ustawieni w poczuciu pewnej wspólnoty czy dlaczego mielibyśmy się z wrażeniami większości utożsamiać. Myślę, że krytyka z samej swej istoty powinna stać po stronie mniejszości. Po stronie tych, którzy nie mają głosu w ogóle żadnego.

D.N.: Wspomniany przez jednego z panów Jarosław Czechowicz z bloga „Krytycznym Okiem” osiągnął pewien sukces, biorąc pod uwagę na przykład liczbę odsłon, ale jest dramat na poziomie komentarza, większość jego recenzji ma jeden czy dwa komentarze, czasem zaś komentarzy brak w ogóle. I nie mówię tu o komentarzach w rodzaju „fajna recka, zajrzyj na mój blog”. To jest złudzenie dialogiczności, jakiejś wspólnoty komunikacyjnej, sztucznie przez technologię podtrzymywane.

K.U.: To może w takim razie w stronę tak zwanych nowych mediów: czy emocje wystarczają? Czy trzeba coś do nich dorzucić? Co oprócz emocji?

S.K.: Chyba jesteśmy tu w sytuacji dość trudnej, bo koledzy reprezentujący nowe media są doktorantami, a więc w gruncie rzeczy profesjonalistami, a sam do grona współpracowników serwisu Granice.pl zapraszam często akademików, ponieważ nieco naiwnie wierzę, że jeżeli ktoś obronił magisterkę czy doktorat na filologii polskiej, to ma spore kompetencje i potrafi książkę ocenić w sposób bardziej rzeczowy, przekonujący, lepiej uargumentowany niż przypadkowo spotkany na ulicy człowiek. Tyle, że następnym moim krokiem jest wytłumaczenie kandydatom na współpracowników, że należy pisać w sposób przystępny, że recenzja powinna liczyć do 5000 lub 6000 znaków, bo jeśli zobaczymy tekst, który ma 40 000 znaków, to więcej czasu zajmie nam przeczytanie recenzji niż książki, której ona dotyczy. Ale jeśli widzę, że amator, publikujący w moim serwisie własne teksty o książkach, radzi sobie co najmniej równie dobrze, jak nasi stali współpracownicy, potrafi wyjaśnić, dlaczego dana lektura jest godna uwagi – lub dlaczego szkoda na nią czasu – zapraszam go do naszego grona.


Mogą Państwo powiedzieć, że nie o ocenę w krytyce literackiej chodzi. Że krytyka literacka to raczej pisanie o możliwych sposobach percepcji tekstu, to wpisywanie dzieła literackiego w szerszy kontekst czy analizowanie go. Oczywiście. Ale proszę się zastanowić, czy czasem większości tekstów zawodowych krytyków literackich nie można by było streścić krótko: „Słuchajcie, w tej książce jest to, to, to i to. Autor osiąga taki a taki efekt w taki a taki sposób. Pisali też o tym ci a ci pisarze”. A potem czytelnik dopowiada sobie: dlatego właśnie ten tekst warto przeczytać lub dlatego szkoda nań czasu. Czy więc w gruncie rzeczy to, co robią zawodowi krytycy literaccy i to, co robią blogerzy, jest tak od siebie odległe?


Kontynuację zapisu debaty opublikujemy w przyszłym tygodniu


- [1] [2] [3] [4] -
5


Zobacz też:

Publicystyka - Pierwszą powieść napisałam na pożyczonej maszynie - Debbie Macomber Pierwszą powieść napisałam na pożyczonej maszynie - Debbie Macomber O urokach życia w małych miasteczkach i o tym, co buduje rodzinne szczęście. A także o tym, że pierwszą powieść można napisać w kuchni na pożyczonej maszynie do pisania. Rozmowa z Debbie Macomber, autorką Pensjonatu więcej...
Publicystyka - Najlepsze książki roku według użytkowników wortalu Granice.pl! Najlepsze książki roku według użytkowników wortalu Granice.pl! To już ostatnie podsumowanie roku 2011 w literaturze. Wiecie już, jakie książki polecają nasi recenzenci, jakie były najbardziej interesujące tytuły z zakresu fantastyki, literatury pięknej, książki katolickiej więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
szpachela2014-12-27 15:08:07
avatar
Ciekawy temat na debatę. Czekam na kolejny fragment rozmowy.
odpowiedz
emilly262014-12-27 15:08:07
avatar
Popieram zdanie poprzedniczki,że takie tematy wzbudzą zainteresowanie. Potencjalny czytelnik nie jest językoznawcą, ale potrafi dobrze zinterpretować słowa pisarza.
odpowiedz
szpachela2014-12-27 15:08:07
avatar
Czy będzie kontynuacja?
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów