Fedruję w drugiej komorze. Wywiad z Agnieszką Miklis

zbrodniczesiostr
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Pomysły tkwią we mnie, zeskładowane tam przez lata. Chyba jestem trochę jak górnik, który opróżnia z węgla kolejne komory. Zjeżdżam do kopalni i opróżniam komorę – tak to właśnie wygląda. Obecnie fedruję w drugiej - mówi w rozmowie z Adrianną Michalewską ze Stowarzyszenia "Zbrodnicze Siostrzyczki" Agnieszka Miklis, autorka powieści Wściekła skóra.

męczy się niemiłosiernie z jakąś wydumaną sztuką. Po czym przytrafia się jej przygoda z Jackiem Nickolsonem i pisanie rusza pełną parą. Oczywiście, pisanie nowej sztuki. Ja też mam takie pokusy. Cyzelujac Ślepe ryby, nieraz miałam ochotę rzucić tym w diabły i napisac coś świeżego, za jednym zamachem, ale instynkt mówi mi wtedy: spokojnie. Drąż, górniku, drąż. Widocznie taka moja dola: cyzelować i w nieskończoność przepisywać.

A skąd bierzesz pomysły? Podsłuchujesz w maglu?


Nie korzystam z magla. I nie podsłuchuję. A w każdym razie nigdy nie robię tego z premedytacją. Pomysły tkwią we mnie, zeskładowane tam przez lata. Chyba jestem trochę jak górnik, który opróżnia z węgla kolejne komory. Zjeżdżam do kopalni i opróżniam komorę – tak to właśnie wygląda. Obecnie fedruję w drugiej.


Wściekła skóra ma rozbudowaną fabułę i pomysły na nią przychodziły mi stopniowo. Pierwszym błyskiem był wyjazd do Holandii. Czułam wtedy, że to nośny temat. Wiedziałam już, że „coś” mam. Zakłady, w których pracowałam, te wszystkie sytuacje – wiedziałam, że to jest warte opisania. Ale wiedziałam też, że to za mało. Potem przyszedł pomysł na intrygę – pewnego dnia, czy raczej wieczoru, zatelefonowałam do domu. Był to brzydki, ponury wieczór, ale jednak w powietrzu unosiło się coś niesamowitego, jak gdyby zaraz miało się coś wydarzyć. Nic się nie wydarzyło, ale ja w tym samym momencie miałam fundament czyli intrygę – wyobraziłam sobie, że w niewyjaśnionych okolicznościach znika młoda kobieta. Myślę, że to właśnie w tym momencie Wściekła skóra ruszyła pełną parą. Temat, czyli emigracja zarobkowa i clou intrygi, czyli zaginięcie – były w stanie udźwignąć całą resztę.


Pomysły na to jak rozwiązać jakiś mniejszy problem fabularny, jak poprowadzić wątek poboczny, albo zupełne drobiazgi: imiona, przedmioty przychodzą znienacka. Są jednak wynikiem tego, że ja to ciągle w podświadomości międlę. Jak to ujął Stephen King w swoim słynnym Pamiętniku rzemieślnika: kociołek wciąż buzuje, a zupa dochodzi na wolnym ogniu.


Źródłem pomysłów jest dla mnie również literatura, sztuka, malarstwo, architektura, muzyka, przyroda. To wszystko gdzieś tam się przenika.Kim z zawodu jest Twój mąż? Też czyta?


Mój mąż jest policjantem. Czyta głównie literaturę wojenną, lubi Svena Hassela, interesuje go też wiedza z zakresu żeglarstwa, bo jest zapalonym żeglarzem.No to macie o czym porozmawiać! Rozmawiacie o kryminałach przy kolacji? Rozumiem, że infiltrujesz środowisko policyjne i wieści masz z pierwszej ręki? Dzwonisz do komendanta i mówisz: "Tu Miklis. Jak się robi dochodzenie?" Po czym komendant Ci wszystko tłumaczy?


Wyobraź sobie, że nie. Tylko raz skontaktowałam się z technikiem policyjnym, aby upewnić się co do jednego szczegółu, ale to wszystko. Intryga jest w miarę zagmatwana, ale bardzo niewiele elementów wymagało skontaktowania się ze specjalistami. Wyznaczam pewne granice prawdopodobieństwu i staram się ich nie przekraczać. Bardzo skrupulatnie wszystko sprawdzam, żeby się nie ośmieszyć, ale nie jestem pod tym względem fanatyczką. Czasem blefuję. W końcu to jest fikcja literacka. Męża podpytywałam o niektóre szczegóły techniczne, o auta – to on doradził mi nissana navarrę w scenie gwałtu. O policję raczej nie pytam, bo rzecz dzieje się w Holandii, a tam to trochę inaczej funkcjonuje. Literatura to w moim pojęciu magia. Ma stwarzać pozory rzeczywistości, a jednocześnie za rękę prowadzić w las. Przynajmniej ja tak myślę - być może się mylę.Kiedy pojawi się Twoja kolejna powieść?


Pracuję nad nią. Już niedługo.


- [1] [2] [3] -
4


Zobacz też:

Publicystyka - Książki zbójeckie - rozmowa z Danutą Awolusi Książki zbójeckie - rozmowa z Danutą Awolusi - Książki pokazywały mi czasem, co myśleć i co czuć, odsłaniały świat uczuć, wielkich emocji, wzruszeń. To są właśnie te… mickiewiczowskie książki zbójeckie, które wpływają na wyobraźnię więcej...
Publicystyka - Pisanie jest demoralizujące. Rozmowa z Michałem Rusinkiem Pisanie jest demoralizujące. Rozmowa z Michałem Rusinkiem - Co jakiś czas ktoś w naszej rodzinie – głównie moja mama – wpadał na pomysł odtworzenia drzewa genealogicznego. Wiele dokumentów się nie zachowało, więc drzewo pełne było białych więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów