Festiwal pełen emocji. Podsumowanie Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" w Siedlcach

Adrianna Michalewska
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Tegoroczny, trzeci już Festiwal Literatury Kobiecej w Siedlcach był szczególny. Jurorki w osobach dr literaturoznawstwa Bernadetty Darskiej (przewodnicząca), Teresy Drozdy (Polskie Radio RDC), Anny Luboń (ELLE), Grażyny Musiałek (POLITYKA) oraz Katarzyny Czajki (POLITYKA, blog Zwierz Popkulturalny) nominowały do nagród w kategorii „Pióro” i „Pazur” po cztery powieści.    fot. M. Galiczek

wkładam teksty, których sama nie odważyłabym się wypowiedzieć na głos – dorzuca Guzowska. - Pisząc, odreagowuję brak traumy w codziennym życiu. Inspiracji do swojej drugiej książki, nominowanej do nagrody Wielkiego Kalibru Głowy Niobe, szukałam wśród rozczłonkowanych antycznych rzeźb w kopenhaskiej Ny Carsleberg Glyptotek. Patrząc na te korpusy bez głów, pomyślałam: „A gdyby tak potraktować bohaterów powieści?”


Dla Joanny Jodełki powieść kryminalna to raczej pretekst do opowiadania o społeczeństwie niż poszukiwania sprawcy zabójstwa. Autorka Grzechotki uważa, że klasyczny kryminał w wydaniu Agaty Christie to już przeszłość.


Prowadząca spotkanie Mariola Zaczyńska podkreśliła, że wszystkie trzy panie utrzymują się z pisania, choć nie tylko z tworzenia powieści. Grzegorzewska i Guzowska pracują także jako dziennikarki, a Jodełka wydzierżawiła część swojego domu na żłobek, dzięki czemu może skupić się na wymyślaniu krwawych fabuł. Żadna z pań nie podejmowała rozważań o podziale gatunku powieściowego na kryminał mainstreamowy i kryminał kobiecy.


- Piszę w pierwszej osobie liczby pojedynczej, jako mężczyzna – podkreśliła Guzowska. - Tworzę ostre sceny, a pisząc jestem potwornie naładowana – mówi Grzegorzewska. – Tuż po ukończeniu powieści „Betonowy pałac”, zareagowałam bardzo ostro na zaczepkę w pubie. Dałam agresywnemu mężczyźnie po prostu po pysku. Musiało minąć trochę czasu, zanim przypomniałam sobie, że jestem kobietą – dodała Grzegorzewska, skądinąd – filigranowa blondynka. - Czytając kryminały pisane przez kobiety takich barier nie ma. Powieść nie ma płci.

bicieA potem było bicie

Pisarki i mieszkańcy Siedlec bili kolejny rekord w czytaniu na głos i po cichu. Cudny widok i aż serce rosło, gdy zaczytani zdobywali miasto.A potem pojechaliśmy po bandzie

A właściwie Jakub Winiarski, szef autorskiej strony literaturajestsexy.pl przekonywał Annę Fryczkowską, że można napisać bestseller, jeśli tylko zna się kilka ważnych tricków. Okazuje się, że z pisaniem jest jak z małżeństwem. Musi być niekonwencjonalnie, czyli każdy nietuzinkowy pomysł jest na wagę złota, uczestnicy (bohaterowie) powinni być fascynujący (co to za romans bez fascynacji), stawki wysokie (tu sprawa jest jasna) i trzeba trochę odlecieć, czyli nie trzymać się kurczowo rzeczywistości. Kogo obchodzi opowieść o naszym życiu, przeniesiona w skali jeden do jednego na papier? Otóż: nikogo.


Jak w dobrym romansie, tak i przy pisaniu powieści, zalecane są częste kontakty z obiektem uwielbienia (tekstem) i sporo fantazji. Nie od dzisiaj wiadomo, że rutyna zabije każdy związek. A zatem – Winiarski ma rację. Trzeba się mocno zakochać w swojej historii i zaryzykować. Odrobina szaleństwa jeszcze nikomu nie wyszła bokiem. Za to niejedna nudna powieść - tak.


Podsumowaniem Festiwalu była dyskusja na ostatnim panelu festiwalu, 27 sierpnia, w sobotę w hotelu Janusz.

Jaka jest literatura kobieca?

O przyszłości literatury popularnej i literatury środka rozmawiali przedstawiciele wydawców, blogerzy, krytycy literaccy i pisarze.


Grażyna Musiałek z "Polityki" zauważyła, że tegoroczny poziom festiwalu był słabszy niż dwóch poprzednich. Zabrakło książek bardzo dobrych i rzetelnego rzemiosła literackiego. Wyraźnie widać, że niektóre pisarki nie mają słuchu literackiego. Co można więc zrobić, aby polskie książki były lepsze?walkaZaczęła się walka

Dyskutujący zgodnie uznali, że wiele zależy od dobrej woli i zaangażowania wydawnictw. Choć te deklarują pracę z autorami, to wydaje się, że sporo publikacji to wydrukowane maszynopisy bez większej pracy redakcyjnej. Według Grażyny Musiałek to psucie rynku będzie postępowało.


Przedstawicielka wydawnictwa Prozami, Sylwia Drożdżyk-Reszka, zwróciła uwagę na niski poziom świadomości początkujących autorów, którzy nie rozumieją procesu wydawniczego i nie akceptują najmniejszej nawet ingerencji w tekst.


Agent literacki i krytyk Manula Kalicka podkreśliła, że nawet wielu poważnych wydawców nie robi solidnej korekty literackiej. Są tym samym współodpowiedzialni za sytuację polskiej książki.


Przedstawicielka wydawnictwa Świat Książki Joanna Strzelczyk winą za tę sytuację obarcza realia wydawnicze, gdzie brak dobrych agentów powoduje niezrozumienie procesów wydawniczych i w efekcie wygórowane oczekiwania autorów.


Na pytanie moderatora, Sławomira Krempy z serwisu Granice.pl kto kształtuje rynek książki – autor czy wydawca nie uzyskano satysfakcjonującej wypowiedzi. Natomiast napięcie z każdą minutą rosło.Dlaczego tak trudno o tym rozmawiać?

Wydawcy uważają, że trzeba respektować wymogi rynku, a autorzy zarzucają wydawcom brak potrzeb kształtowania trendów.


ziebinskiPodczas dyskusji o miałkości okładek padło stwierdzenie, że wydawcy myślą jedynie o merkantylnym aspekcie sprawy i nie dbają o sztukę. Co więcej, jak podkreślił Robert Ziębiński (Dzikabanda.pl), wydawcy słabo orientują się w literaturze popularnej, którą wydają bez odpowiedniej wiedzy gatunkowej i historycznej.


Ziębiński uważa, że wydawcom nie zależy na dobrych okładkach, tylko na sprzedawalnych książkach. I ten zarzut pozostał właściwie bez komentarza. Jedynie Sylwia Drożdżyk-Reszka nie kryła, że aspekt finansowy sprawy jest dla każdego wydawcy istotny. Nie mówiono natomiast raczej o misji wydawniczej.


Wracając do możliwości kształtowania gustów czytelników, Sławomir Krempa pytał, czy w rzeczywistości nie jest tak, że sprzedadzą się te książki, na których promocję przeznaczy się odpowiednio duże środki finansowe. Inaczej mówiąc: że wśród bestsellerów mogłoby być więcej dobrych książek. Trzeba by tylko zapłacić odpowiednio dużo za ich promocję.


kalickaWedług Kalickiej tak wyglądają prawidła rynku. Przedstawicielka wydawnictwa Prószyński i S-ka redaktor Anna Derengowska nie zgodziła się z tym poglądem. Jej zdaniem i mocno finansowane książki bywają niesprzedawalne, często bywa też tak, że pozycje bez większej dotacji odnoszą sukces wydawniczy.


Kontrując tę opinię, pisarka Magdalena Ziminiak zapytała, czy zdarza się, że książka której nie ma w księgarniach sprzeda się w nakładzie trzystu tysięcy egzemplarzy. Jeśli wydaje się powieść w dwóch tysiącach egzemplarzy, to tytuł jest raczej niewidoczny na rynku, skąd więc opinie o jego domniemanym sukcesie? W odpowiedzi mówiono wiele o marketingu szeptanym, nie pojawił się jednak żaden konkretny przykład.Widzowie czekali na konkretny, omówienie spektakularnych przypadków bestsellerów w trzystu egzemplarzach, ale na próżno.

Ani wydawcy nie mieli nic do dodania, ani moderator nie ciągnął wątku. Hanna Cygler, pisarka, włączyła się do dyskusji, prosząc wydawców, aby odrzucali słabe książki, a nie wydawali je, kierując się znanym nazwiskiem autora czy autorki, licząc na sukces w sprzedaży, aby kolejno oskarżać pisarzy o niski poziom proponowanych tekstów.


Pomimo zaangażowanej i dynamicznej dyskusji, nie osiągnięto w tej kwestii żadnego porozumienia. Panel zakończono, choć po obu stronach pozostało jeszcze


- [1] [2] [3] -


Zobacz też:

Publicystyka - Rozsadzić schemat. Jaka jest literatura kobieca? Rozsadzić schemat. Jaka jest literatura kobieca? Prezentujemy zapis dyskusji o literaturze kobiecej, w której wzięły udział autorki rywalizujące w tym roku o nagrody główne Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur”: Grażyna więcej...
Publicystyka - Za kulisami filmowego Za kulisami filmowego "Hobbita" Epicka opowieść fantasy. Widowisko, którego realizacja kosztowała setki milionów dolarów. Dla fanów twórczości J.R.R. Tolkiena - sentymentalny powrót do wrażeń z lektury więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
violabu2014-09-29 20:43:38
avatar
Zazdroszczę osobom, które miały możliwość być na tym festiwalu.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów