"Kolejna próba obrony układu"

eleazar
« powrót

Przytoczone w tytule słowa wypowiedział minister Gosiewski w kontekście ujawnienia tzw. "taśm prawdy", przygotowanych przez TVN przy udziale Renaty Beger. Chciałbym tym razem zwrócić uwagę na to, jak "wyświechtane" jest już słowo "układ" i oparty na nim system "straszaków".

Jeśli nie jesteś z nami, jesteś z NIMI, czyli jesteś "układem", "kliką", "szarymi eminencjami". Abstrahując od osobistych poglądów, muszę powiedzieć, że sposób używania oskarżenia o "przynależność do układu" niezmiennie kojarzy mi się z Orwellowskim "dwumyśleniem". W "Roku 1984" autor prezentuje mechanizm ogłupiania ludnosci i "dyplomacji propagandy", która nigdy nie zachodzi na tyle daleko, by w pewnej chwili sobie samej nie zaprzeczyć. Znamienna scena, gdy w trakcie manifestacji przeciwko wrogiemu mocarstwu okazuje się, że nastapiła zmiana sojuszy - agitator, by nie przeczyć nieomylnosci władzy, krzyczy, że to "spisek", w wyniku którego podstępnie ludziom kazano skandować przeciwko "odwiecznym przyjaciołom", zamiast oczerniać prawdziwego wroga.

Jeśli ktoś nie idzie ramię w ramię z PiSem, jest w układzie. Na dzień dzisiejszy według Gosiewskiego do układu należy nawet "Samoobrona", która tak naprawdę robi co może, by w nim być, ale pasuje doń jak wół do karocy. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to zakrawa na przykre porównanie do "gry w pomidora".

- Co z mieszkaniami?
- Układ.

- Dlaczego odwołano Weimar?
- Układ.

- Dlaczego staracie się przekupić posłów "Samoobrony" stołkami?
- Pomidor... Eee, UKŁAD.

Słyszę to jak zacinającą się płytę. Proszę wybaczyć drastyczne porównania, ale Hitler także zwalał wszystko na "układ" żydowski", a Stalin na "kapitalistyczny". Prosta metoda "znajdź wielkiego Złego" działa od zawsze, także i w tym wypadku. Mając "ofiarę", można przypisać jej wszelkie zło, łącznie z długotrwałą suszą.

Czym jest UKŁAD? Jak działa, dokąd zmierza? KIM są CI ludzie? NIE WIADOMO. I to wcale nie znaczy - jak pomyśłałby głupiec - że nie wiadomo po prostu dlatego, że ICH nie ma. To, że nie wiemy, kim są, znaczy że są wyjątkowo potężni! Przecież to oni sprzedali polskie huty, to oni "oddali Niceę" i to oni kontrolują specsłużby!!

Gosiewki wysuwa kolejne podejrzenia: układ to Olejniczak, Tusk i Lepper. Jeśli tak, to nie ma się o co martwić - jaki to układ, do którego mozna wejść z dnia na dzień? Co to za tajna elita, która afiszuje sie skompromitowanymi gębami? Myślę, że - idąc tropem Gosiewskiego - ja także jestem w UKŁADZIE, co mi bardzo pochlebia. Zwłaszcza, że usilnie na to pracuję, myśląc inaczej i mając czelność się do tego przyznawać.


poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
nektrus2006-09-27 19:39:53
avatar
Ten cały rząd jest dużo gorszy od Lewicy która prawdemówiąć była dużo mniej szkodliwa niź 4 RP
odpowiedz
sidhe2006-09-27 19:39:53
avatar
jak zawsze byłem biernym pacyfistą to teraz powoli w krwi mojej wylęga się wirus anarchii !! fuck the system :) ( w krawacie karolku, zwłaszcza w krawacie.) P.S. Karolku nie pisz tu takich antyrządowych bzdur i oszczerstw bo nam bracia witrynę zamkną
odpowiedz
autor2006-09-27 19:39:53
avatar
ha, wiesz co bym sobie wpisał do CV ? - "politycznie represjonowany"
odpowiedz
sidhe2006-09-27 19:39:53
avatar
tejk it izi ;), martwi mnie to ze dział publicystyki zamienia się powoli w dział krytki politycznej, [ moze cos napiszę (?)] ale jeszcze bardziej smutnym faktem jest to, że te teksty powstają nie bez uzasadnienia, nie są zawieszone w próżni i co najgorsze, są we właściwym miejscu...
odpowiedz
slk2006-09-27 19:39:53
avatar
ale po to właśnie jest publicystyka, by zamieszczać tutaj gwałtowne polityczne komentarze, ostro komentować polską (i nie tylko) rzeczywistości społeczno-polityczną. Nie możemy być przecież wyłącznie literackim vortalem, prawda?
odpowiedz
sidhe2006-09-27 19:39:53
avatar
prawda, przeciez napisalem :) ze są we wlasciwym miejscu, tylko smutne jest to ze taki buerdel w polandzie mamy, prawda?
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów