Głos w sprawie górniczej braci

Karol Kordyka
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Głos w sprawie górniczej braci


”Niechaj żyje nam górniczy stan” – jak grzmiały dzieci na akademiach „z lekką nutka socjalizmu”.
Bo tym właśnie jest „górniczy stan” – jedną z socjalistycznych „nutek”, czy raczej „nucisk”, które tworzyły socrealizm.
To nie ich wina – byli i są prostymi ludźmi, którzy padli ofiarą geniuszu systemu „dziel i rządź”. Tragicznym jest, że realia polityczne się zmieniły, a górnictwo nie.To było cudownie proste. Największa i skomasowana na niewielkim obszarze grupa zawodowa stanowiła realne zagrożenie. Siłą rzeczy setki tysięcy górników i ich rodzin, miały tożsame interesy i pragnienia. Bunty i strajki ogarnęłyby od razu cały Śląsk i nawet czołgi niewiele by potem wskórały. Należało odizolować mentalnie tą grupę od reszty kraju i wprawić ją w permanentny stan samozadowolenia i poczucia wyższości. Środkiem do osiągnięcia tego celu był dobrobyt.
Książeczki”G”, ciągłe trąbienie o tym jak ważne jest dla nas górnictwo, jak wspaniali są górnicy, monstrualne fety barburkowe, biesiady piwne, trzynastki, jubilaty, bony żywnościowe, preferencje w przydziałach na samochody, górnicze osiedla o doskonałych jak na tamte czasy standardach, największe zakładowe ośrodki wypoczynkowe.
Górnicy, prości ludzie, otoczeni taką czołobitnością Państwa łatwo wpadli w samo zachwyt – któż by nie wpadł? Jakby tego było mało, biura kopalni zajmowały się za górników płaceniem za gaz, prąd, wodę, aby „wydobywający czarne złoto” nie zaprzątali sobie głów takimi..hmm...”przyziemnymi” sprawami.
W tym czasie resztę Polski szlag trafiał. W obliczu pustych półek sklepowych, milicja i górnicy zaopatrywali się bez większych problemów. Znamienne jest to, że nawet jakiś czas po przemianach ’89, nad morzem wybijano ludziom ze Śląska światła w samochodach.

Górnicy nigdy nie protestowali jak np. Wybrzeże – nie musieli. Trudno ich za to winić – żyli na poziomie, wyżywiali swoje rodziny itp. I tą kwestię uważam za zamkniętą.
Jednak to, że „górniczy stan” nie pojmuje, że komunizm się skończył – JEST NIE DO PRZYJĘCIA!Jest hipokryzją i kpiną, że ci ludzie nadal uważają się za lepszych.
Inne prace są równie, jeśli nie bardziej niebezpieczne. Co gorsze - pracowac w kopalni kilkaset metórw pod ziemią, czy przy budowie kominów hutniczych kilkaset metrów nad ziemią?
Lub dlaczego w budownictwie jest dziesiątki razy większa liczba wypadków, nieraz wiele tragiczniejszych? Ludzie spadający z rusztowań, rusztowania spadające na ludzi, chłopak który robił wdech w chwili kiedy otworzył się piec hutniczy!
Używanie argumentu, że „ryzykujemy więcej niż inni” jest kpiną! I z całym szacunkiem dla cierpiących ludzi i ich rodzin – wykonując rutynowo i bezmyślnie swoją pracę, nawet księgowy może zrobi sobie krzywdę. Kiedy nie myślisz prowadząc kombajn węglowy lub paląc papierosa na pasie transmisyjnym...

Fakt, że restrukturyzację przeprowadzono tragicznie.
Osobiście poznałem górnika, który po otrzymaniu 40 tys. zł odprawy dostał małpiego rozumu. Kupował telewizory, jeździł taksówkami, jadał w restauracjach... ale zapomniał że pieniądze się kończą, on nie ma pracy, a żona jest w ciąży.
Górnicy oduczeni samodzielności w wielu wypadkach popadli w nędzę.
Biedę klepią nieraz także ci, którzy przeszli na emerytury. Ostatnio czytałem na forum internetowym, na którym były górnik biadolił jak ma przeżyc, za swoją emeryturę – ma jej tylko 2970zł i musi opłaci wodę gaz, czynsz... zakłądają że nie mieszka na 120m kw. centrum Warszawy i nie utrzymuje piątki niepełnosprawnych dzieci, TO FACET KPI W ŻYWE OCZY. Rozgoryczeni ludzie pytali, „jeśli ja po 40 latach pracy mam 1200zł emerytury i daję radę, to jaki cudem TY NIE DAJESZ?!”.
Jakim? Bo nauczeni przez pokolenia NIEmyśleć, NIEgospodarzyć, NIEmartwic się, są najbardziej zagubioną i obiektywnie stwierdzę - najbardziej wkurzającą grupą społeczno-zawodową w Polsce.Żal mi lekarzy, którzy kulturalnie, choć z frustracją krzyczą pod Sejmem i nie dostają NIC, bo NIE MA... podczas gdy górnicy wyrwą parę płyt chodnikowych zleją kilku gliniarzy I NAGLE DOSTAJĄ CO CHCĄ!
Przewodniczący górniczych związków zawodowych powiedział w telewizji coś co mną wstrząsnęło : „...jeśli podczas rozmów nie dojdziemy do porozumienia, od argumentów słownych możemy przejść do argumentów siłowych”. ???????!!!!! Halo!! Oto zagrożono naszemu rządowi użyciem siły! Jak trzeba być bezczelnym, aby to powiedzieć z pełną powagą?! Jak oni śmieli?!!

Górnictwo przynoszące straty od dekad, przypadkiem przyniosło w zeszłym roku zyski. Co robią górnicy? Wyciągają rękę po ten zysk. I żądają tego z taką histerią jakby im dzieci umierały z głodu...ALE ONI WALCZĄ O DODATKOWE 3000zł do swoich regularnie wypłacanych poborów, trzynastek i barbórek!!!

Dzisiejsze kopalnie to nie przedsiębiorstwa państwowe starego typu – to jednoosobowe Spółki Skarbu Państwa, lub Spółki Akcyjne i WALNE ZEBRANIE AKCJONARIUSZY ustala przeznaczenie zysku, a nie wściekła tłuszcza pod oknem dyrektora. XXI wiek – gospodarka rynkowa – czas zrozumieć.

I znowu rząd obiecuje, znowu dyrektorów Kompanii Węglowej krew zalewa, bo Warszawka obiecała coś o czym nie ma pojęcia i na co NIE MA PIENIĘDZY. Ale za to fasady sklepów przy wiejskiej ocalały.


poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
nektrus2006-06-22 15:20:51
avatar
A ja powiem jedno jak sa zyski to niech dostają wiecej kasy ale jak są straty to niech odają z pensji na utrzymanie zakładu i będzie luz
odpowiedz
ankat2006-06-22 15:20:51
avatar
Ja nie neguje tego ,że należy się lekarzom większa pensja, hutnikom , stoczniowcom innym ludziom ciężkiej pracy. Nie neguję tego ,że inni pracują w trudnych warunkach , ale to co napisał "nektrus" pod artykułem oburzyło mnie. Zadłużenie kopalń trwa od kilkudziesięciu lat , spowodowane faktem złych ustaw rządowych i ludźmi zasiadającymi w spółkach węglowych.Górnicy mają z pensji płacic na oddłużenie zakładu , a majatki osób odpowiedzialnych maja stac i błyszczeć w świetle chwały Panów prezesów? Dlaczego ludzie którzy sa na samym dole hierarhii górniczej mają płacić , a wypracowany zysk ma iśc do kieszeni Panów ministrów gospodarki , bo nie oszukujmy się te pieniądze nie oddłużą kopalni! Zapraszam do mnie do domu chętnie pokażę jak wygląda praca górnika, życie jego rodziny , pensja ( za co otrzymana ) , pokażę wszystko i zobaczymy , czy takie samo będziesz miał zdanie! To tylko polemika, więc przepraszam jeśli cię uraziłam, ale takie mam zdanie , bo żyję z tym na codzień.Jeszcze jedno - nie popieram zadym robionych w Warszawie, wstydzę się za innych i przepraszam Warszawiaków. ( Mój mąż nigdy nie był na manifestacji) Pozdrawiam!
odpowiedz
autor2006-06-22 15:20:51
avatar
poruszony przez Panią Ankat problem monstrualnych pensji dyrektorów Spółek Skarbu Państwa to osobny, także bulwersująca kwestia
odpowiedz
ankat2006-06-22 15:20:51
avatar
pozdrawiam
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów