Głos w sprawie Prohibicji

Karol Kordyka
« powrót

Bez wstępów i rysowania kontekstu, który wszyscy znamy, korzystam z okazji by i tu wyrazić swój niesmak

Trudno powiedzieć czemu miała służyć ta ostentacyjna akcja i samobójczy akt „antypopulizmu”. Jakoś nie było prohibicji za pielgrzymek Jana Pawła II i z tego, co sobie przypominam Naród nie chlał jak banda świń, mimo że mógł.
Teraz też by mógł, ale by tego nie zrobił.
Jednak irracjonalni decydenci stwierdzili otwarcie, że Naród czegoś „nie może”... i właśnie dlatego jestem przekonany, że w myśl naszej narodowej przekory, zaglądaliśmy do kieliszka częściej. Masowe upojenie alkoholowe nie groziło nam tylko dla tego, że wielu było na pielgrzymkach, a reszta nie chlała sensu stricto, lecz dla zasady, na przekór idiotycznym zakazom strzeliła sobie browarka, lub strzemiennego „na pohybel”.
Oczywiście nie dysponuję ŻADNYMI statystykami, ani dowodami innymi jak moje obserwacje, którym wagi mogę dodać tylko stwierdzeniem, że były to dla mnie nadzwyczaj aktywne dni i widziałem naprawdę wiele, wielu i na dodatek długo.Publicyści „Rzeczpospolitej” rechoczą zgodnym chórem z faktu, że oto jeden z bardziej populistycznych rządów w dziejach, robi coś takiego, jak odebranie „ludowi jego gorzałki”.
Nikt dobrze temu nie wróży. Zabieranie bogatym, liberałom, komunistom, czasem nawet klerowi i kancelarii prezydenta to maszynka wyborcza, tocząca tłuściutkie wyborcze kiełbaski. Jednak zabieranie biednym wódeczki, to samobója... Nie chodzi nawet o jej spożywanie, bo jak wspomniałem, Polska zbyt silnie tkwi z katolicyzmie, by gremialnie się nawalić i rzygać pod koła „papa mobile”... tu chodzi o ZAKAZ.
Zakaz, który drażniąco wali po oczach „władczością władzy” i przypomina o „małości małych”.

PiS nie raz udowadniał że meandry dyplomacji to element „pogardy godzien”, nie zaś świateł rządowych salonów. Z rozbawieniem kolekcjonuję przejawy konsekwentnego trwania w tej postawie. Jak dotąd – ten jest najlepszy :)


poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
Katja2006-06-03 23:02:28
avatar
Prohibicja obłudna to była niezmiernie- spod lady dostać można było wszystko, wyczulone na alkohol kasy i rachunki na jeden dzień zastąpił kawałek karteczki...i znów jak za dawnych czasów... Lada chwila zaktywizują się parapety i goździki... Mnie równiez niezmiernie rozbawił ów prohibicyjny wymysł ;) naturalnie z przekory nie przestrzegany.
odpowiedz
autor2006-06-03 23:02:28
avatar
hehe... w sumie to przypomina sie piosentka Ireneusza Dudka z kultowym refrenem "juz za pięc minut trzynasta" ( ja tego nie pamiętam, ale za komuny ponoc dopiero od tej magicznej godziny mozna było jakiś alkohol dostac...)
odpowiedz
Naruto2006-06-03 23:02:28
avatar
A czy wiecie co się działo na kilka minut przed końcem prohibicji (północą)? Lepiej niż w sylwestra! W niektórych sklepach było odliczanie nawet ;p
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów