Gratulujemy Zjednoczonej Europie!

Tor
« powrót

Trudno wciąż komentować wydarzenia, które w gruncie rzeczy są takie same, podobne, lub zmierzające w jednym kierunku. Trudno też komentować, czy opisywać, jednostkowe wydarzenia. Co innego, kiedy przed oczami jawi się nam pewien proces i to bardzo niepokojący.


Sytuacja Polski w świecie, lecz przede wszystkim w Europie jest zła. Nie chodzi tu nawet o bezkompromisową postawę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego absencję na „trójkącie weimarskim” czy inne dyplomatyczne „wpadki”. Chodzi tu o podejście innych nacji do Polaków.


Po pierwsze – Mundial 2006. Szalenie miłe było fotografowanie się piłkarzy pod szyldem z napisem „Powiedz nie rasizmowi”. Tyle, że na tym się skończyło. Wszyscy wiedzą o tym, jak Zidane uderzył Włocha w finale głową, bo to był finał. (Ponoć ten nie mówił nic „rasistowskiego”). Mało kto jednak zwrócił uwagę, oprócz nas, na kąśliwe, obraźliwie i przykre artykuły oraz głosy w prasie na temat polskich piłkarzy i kibiców. Oni po prostu się z nas śmiali i nas wyszydzali. Wiem, że moja nieprzejednana postawa zaprowadziła by nas do nikąd, ale gdyby zależało to ode mnie, wycofałbym reprezentację z imprezy i zaskarżył organizatorów mistrzostw o łamanie praw człowieka. Ot co!


A potem znów prasowe doniesienia, znów obraźliwie, tym razem dotyczące prezydenta. Ale chciałbym odejść od polityki na rzecz innych aspektów. Opinią publiczną wstrząsnęły wiadomości o obozach pracy.


Pogardzanie ludzi biednych i słabych leży chyba w naturze zadufanych w sobie europejskich narodów. I być może będzie to mało dyplomatyczne, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że najwięcej takich miejsc jest ponoć we Włoszech, których przeszłość o pogardzaniu ludźmi może nas dużo nauczyć, i w Anglii. Anglików z imperialistycznej postawy dobrze znamy.


Można w tym ostrym ataku rzec: „gratulujemy Zjednoczona Europo! Po ulicach Twoich miast paradują półnadzy geje, a w obozach wykorzystuje się bezbronnych, biednych i trochę naiwnych ludzi”. Dobrze, że ludzi, którzy przeżyli piekło obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej jest już z nami coraz mniej, bo myślę, że jest to dla nich gorzkie rozczarowanie. To chichot historii, to paradoks. Nie trzeba już wojny, aby zamykać ludzi w łagrach!


Polacy, obok Żydów, byli jedną z najbardziej uciskanych przez hitlerowców nacji. Naiwność – swoją drogą, ale to nie powód, by robić takie rzeczy.


Zjednoczona Europa przynosi nam rozczarowanie za rozczarowaniem. Nie jestem zdeklarowanym eurosceptykiem. Ale jak można patrzeć na to w inny sposób? Oczywiście, można rzec sobie: „a tam!”. I kupić bilet do Londynu. Może się uda. Dziękujemy Europo!


poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Publicystyka - Kilka słów o ... kobietach Kilka słów o ... kobietach Z ust kobiety wręcz wylewa się potok słów, a gdy dociera on do mężczyzny, ona wnikliwie obserwuje, jak poradzi sobie jej wybranek z rozszyfrowaniem skomplikowanego ciągu znaków. więcej...
Publicystyka - Czy kto woli, czy nie woli - bileciki do kontroli! Czy kto woli, czy nie woli - bileciki do kontroli! Wysiadam z tramwaju linii 41. Obok mnie dumnie kroczy osoba, która pewnie wielu użytkownikom sieci komunikacyjnych kojarzy się mało przyjemnie. Bo obok mnie idzie kontroler (ściśle biorąc - kontrolerka) więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
Mrowka2006-07-27 20:07:32
avatar
no widzisz, a ja zdeklarowaną eurosceptyczką jestem od samego początku... a za granicę do pracy się nie wybieram :>
odpowiedz
Tor2006-07-27 20:07:32
avatar
no wiesz... to dobrze, nie będę się musiał o Ciebie martwić. A ponoć to nas parlament europejski oskarża o rasizm i nietolerancję :)
odpowiedz
eleazar2006-07-27 20:07:32
avatar
Biurokratyczne monstrum Europy zaczyna niestety topić wię we własnej hipokryzji. Z rozpawieniem wspomianm zdaje się "strategię lizbońską" zakładjącą dogonienie w ciągu dekady USA. Nie wizięto jednak pod uwagę, że narody Europy przedkładają nad wzrost gospodarczy swoje partykularne interesy dyplmotyczne, tudzież wolą bawić się na swoim poidwórku i dzielić, już od dawna gówno znaczące wpływy na Starym Kontytncie. W skalli glonalnej to zabawna kpina - i potem wielki żal że nawet Chiny zostawiają nas w tyle...
odpowiedz
kristoff2006-07-27 20:07:32
avatar
Myślenie, że Eurpoa będzie równa jest szukaniem wiatru w polu. Polacy wyjeżdźają do pracy, pracować za minimalne stawki, które im wystarczają. Obozy pracy to prawda, ale kto tych ludzi tam wysyła my POLACY! Oczywiście nie chcę bronić tego czynu, bo tym osobom pluję w twarz. polska nigdy nie będzie równa państwom Europejskim. Jedyna nadzieja, że kiedyś dogonimy zachód i staniemy na równi w wyścigu o pryman w Europie i wtedy inni będą do nas przyjeżdżać. A co do gejów i innych orientacji seksualnych nie mam nic do nich. Ścigać pedofili i nazistów i ich wyplewić!!! Może tym nasza zjednoczona Europa powinna się zająć.
odpowiedz
Frodo2006-07-27 20:07:32
avatar
Nie rozumiem, co złego w paradach półnagich gejów. Dla mnie ich parada w Berlinie ma wymiar symboliczny: świadczy o ogromnej zmianie, jaka się dokonała w Niemczech, w kraju, w którym pół wieku temu homoseksualiści byli zamykani w obozach koncentracyjnych, kastrowani, traktowani gorzej od Żydów, na których przeprowadzano eksperymenty. Każdego lata widzę paradujące półnagie panienki nawet w moim małym mieście. Nie podoba mi się, godzi to w moje poczucie estetyki, poza nie ma to żadnego znaczenia symbolicznego, ale (uwaga, bo niektórych to może zaskoczy) JAKO LUDZIE, MAJą DO TEGO PRAWO, skoro nikomu nie robią tym krzywdy, ani nie łamią prawa. Zgadzam się, wykorzystywanie pracowników, obozy pracy to plama na honorze Europy, która jednocześnie walczy o prawa gejów i lesbijek, a jednocześnie traci z oczu inne przypadki dystryminacji. Ale co mają paradujący półnadzy geje do obozów pracy? (Kurcze, lesbijkom znowu się upiekło, a dostało nam:( ).
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów