Co zrobić z wolnością? Rozmowa z Anną Klejzerowicz

Adrianna Michalewska
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Tragedia powstania warszawskiego powinna nauczyć polityków, że jednak są rzeczy ważniejsze od polityki. Że życie innych, życie młodzieży, dzieci – jest najcenniejsze. Więc albo tę politykę trzeba robić mądrzej, albo zrezygnować z niej, gdy cena może być zbyt wysoka. Nie robić polityki dla polityki, nawet jeśli cel wydaje się szlachetny. To w końcu nie politycy giną w powstaniach. Przewidywać - i to daleko do przodu. Bo powstanie warszawskie losów powojennych i tak nie miało szansy zmienić, natomiast pochłonęło zbyt wiele ofiar, odebrało nam młodą inteligencję, a skutki tego odczuwamy do dziś. I podejrzewam, że jeszcze długo będziemy odczuwać. Zwykli ludzie mogli nie zdawać sobie z tego sprawy, ale politycy musieli – a przynajmniej powinni – to wiedzieć. Z mądrym społeczeństwem „sowietyzacja” by się nie udała. Mądre społeczeństwo nie uśmierciłoby beztrosko własnej kultury. Być może gdyby nie ta koszmarna strata, bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym punkcie cywilizacyjnym. Z Anną Klejzerowicz, autorką powieści List z powstania, rozmawia Adrianna Michalewska. 

Jak się żyje polskiemu pisarzowi?


Tak jak każdemu przeciętemu Polakowi, jak podejrzewam. Nie cierpię utyskiwania, że z „pisania nie da się wyżyć”. Zależy, jak kto chce żyć. Ludzie w tym kraju żyją za 1500 zł brutto – i to nie tylko emeryci - bo muszą. Bardzo często na umowach śmieciowych. Nikt ich nie pyta, jak im się żyje, politycy wolą tego pewnie nie wiedzieć. Ja akurat niespecjalnie narzekam: piszę dużo, mam kontrakty, dobrych wydawców, grono wiernych czytelników, moje książki się sprzedają. Skromny ze mnie człowiek, nie mam wielkich wymagań – na swoje potrzeby i na zwierzaki mi wystarcza. Zamku nigdy sobie nie kupię, ale też go nie potrzebuję. Mam za to coś, co jest ważniejsze od wszelkich bogactw: wolność i niezależność. Robię to, co kocham, a do tego satysfakcję, że moje książki wnoszą coś w życie innych. Bezcenne uczucie, którego nie oddałabym za żadne pieniądze.

Czy to oznacza, że zamierzasz pisać do śmierci?


Wiesz, ja chyba nie mam wyboru.

W tym roku mija 70 lat od wybuchu powstania warszawskiego. Czy Polacy lubią się zadręczać, świętując to, co się nie udało?


Nie chcę się wypowiadać za ogół Polaków. Ale chyba jest tak, że jeżeli komuś w ogóle mało się udało, to świętuje nawet to, co mogło się udać, ale nie udało się, bo… - i tu zawsze znajdą się jacyś winowajcy. Chyba nie tylko Polacy tak mają. Może to po prostu ludzkie? Jedno jest pewne: pamiętać trzeba, bo ludzie ginęli. I wyciągać wnioski na przyszłość, by nie powtarzać błędów. Nauczmy się wreszcie, że historia to nie ideologia, tylko nauka. I z tej nauki należy czerpać, zamiast powtarzać wiecznie, że historia niczego nas nie nauczyła. Bo i nie nauczy, jeśli nie zaczniemy myśleć.

No dobrze. To czego nas nauczyła tragedia powstania warszawskiego?


Myślę, że polityków powinna nauczyć tego, że jednak są rzeczy ważniejsze od polityki. Że życie innych, życie młodzieży, dzieci – jest najcenniejsze. Więc albo tę politykę trzeba robić mądrzej, albo zrezygnować z niej, gdy cena może być zbyt wysoka. Nie robić polityki dla polityki, nawet jeśli cel wydaje się szlachetny. To w końcu nie politycy giną w powstaniach. Przewidywać - i to daleko do przodu. Bo powstanie warszawskie losów powojennych i tak nie miało szansy zmienić, natomiast pochłonęło zbyt wiele ofiar, odebrało nam młodą inteligencję, a skutki tego odczuwamy do dziś. I podejrzewam, że jeszcze długo będziemy odczuwać. Zwykli ludzie mogli nie zdawać sobie z tego sprawy, ale politycy musieli – a przynajmniej powinni – to wiedzieć. Z mądrym społeczeństwem „sowietyzacja” by się nie udała. Mądre społeczeństwo nie uśmierciłoby beztrosko własnej kultury. Być może gdyby nie ta koszmarna strata, bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym punkcie cywilizacyjnym.

A czego ta tragedia powinna nauczyć nas?


Krytycyzmu. Ograniczonego zaufania do polityków, partii politycznych, ideologii. Nie warto lecieć ślepo za sztandarami. Wielkie słowa i hasła kryją zazwyczaj bezradność, żądzę władzy, a czasem – szaleństwo. Oczywiście kosztem innych.

Jak skomentowałabyś działania ministra Sikorskiego? Tuż za naszą granicą mamy wielki konflikt. Niektórzy mówią, że przypomina sytuację tuż sprzed II wojny światowej.


Każdy konflikt jest potencjalnie groźny. Ale nie będę komentować bieżącej polityki. Generalnie oczekuję od naszych rządzących rozwagi, nie emocji.

A może żyjemy w społeczeństwie półprawd? W szkole uczy się nas, że godnie jest umrzeć za ojczyznę. Byle cię można wspomóc, byle wspierać, Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać - tyle Krasicki. Czym jest dzisiaj patriotyzm? Tylu Polaków jest już na emigracji, a przecież mamy wolność…


To nie są półprawdy, to tragiczne w skutkach bzdury. Może właśnie dlatego od setek lat żyjemy w nędzy, straciliśmy najlepszych młodych ludzi w różnych powstaniach i nadal ich tracimy – bo wyjeżdżają za chlebem i godnym życiem za granicę. Patriotyzm? Szaleństwo chyba…


Ojczyzna to nie jest jakiś abstrakcyjny twór. To my sami oraz to, co sobie zbudujemy. Skupmy się lepiej na tworzeniu, budowaniu, nie na umieraniu. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

Napisałaś List z powstania, w którym pokazujesz różne oblicza powstańczej rzeczywistości. Tłumaczysz, usprawiedliwiasz. A tu chyba potrzebna nowa „Trylogia”, jasny przekaz ku pokrzepieniu serc. Kto jest dobry, kto jest zły, bez względu na zawiedzioną miłość i ciężkie dzieciństwo.


Kiedy tak nie jest. Niczego nie tłumaczę ani nie usprawiedliwiam. To nie moja rola. Ja tylko opowiadam pewną historię, a wyciąganie wniosków pozostawiam czytelnikowi. Jako pisarza bardziej interesują mnie jednostki niż narodowe mity. Nie piszę "ku pokrzepieniu serc". Napisałam kryminał, w którym wątek wojenny służy jako tło do pokazania właśnie tego, że w prawdziwym życiu nie ma czerni i bieli. I nie wiem, kto jest dobry, a kto zły. Mało tego – uważam, że nie ma zdefiniowanych pojęć dobra i zła – są to pojęcia względne.Nie za dużo wymagasz? Literatura popularna powinna dostarczać głównie rozrywki, a Ty każesz myśleć i wyciągać wnioski.


Nie pisałam tej książki wyłącznie w celach rozrywkowych. Myślenie nie boli.

To porozmawiajmy o miłości. Czy potrzebna jest nam miłość?


Jest wpisana w nasz genotyp. Ale bywa niebezpieczna. Zbyt łatwo przeradza się w nienawiść.

Wybacz, ale zabrzmiało jak banał. To takie proste?


Bardzo proste. Emocje zazwyczaj są banalne. I funkcjonują w prosty sposób, ten sam od tysiącleci. Chyba że nauczymy się je kontrolować, ale to już kwestia rozumu.

Twoja bohaterka z Listu... jakoś nie ma szczęścia w miłości. Dlaczego nie pozwoliłaś jej się po prostu zakochać, mieć rodzinę? Samotne kobiety są bardziej inteligentne niż te obarczone dziećmi, kredytami i górą prasowania co tydzień?


Moja bohaterka nie bardzo miała czas na miłość. Z głową zaprzątniętą dziedziczną obsesją trudno układać sobie życie. Nie tylko zresztą obsesją – z bagażem rodzinnych tragedii być może nie paliła się zbytnio do zakładania rodziny. Żeby żyć „normalnie”, trzeba najpierw zrobić porządek z samym sobą. Nie każdemu się to udaje. Moja bohaterka przynajmniej próbowała… Co do dalszej części pytania – jak wyżej: ja nie wartościuję. Każdy człowiek to przecież osobny kosmos. Sama mam rodzinę.

Szczęśliwą?


Tak.

A jednak powstańcy nie rezygnowali z uczuć, choć okoliczności nie sprzyjały. Śluby były na porządku dziennym... W sytuacjach ekstremalnych szukamy odrobiny


poprzednia
- [1] [2] -


Zobacz też:

Publicystyka - Polska może okazać się przerażającym krajem. Wywiad z Michaelem Katzem Krefeldem Polska może okazać się przerażającym krajem. Wywiad z Michaelem Katzem Krefeldem Stworzył pierwszego w dziejach skandynawskiego kryminału prywatnego detektywa. Wymyślił dla niego pseudonim i logo Ravn - od kruka, ptaka, którego ceni i lubi. Z takim zapleczem podbija świat. Prawa do więcej...
Publicystyka - Idee dawnego harcerstwa są wciąż aktualne. Wywiad z Wojciechem Śliwerskim Idee dawnego harcerstwa są wciąż aktualne. Wywiad z Wojciechem Śliwerskim Redakcja Portalu Księgarskiego prezentuje rozmowę z właścicielem oficyny wydawniczej IMPULS dyrektorem Wojciechem Śliwerskim o nowej serii „Przywrócić pamięć“, o wyzwaniach, przed jakimi stoi więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
Emilly262014-06-10 14:59:02
avatar
Wywiad ciekawy. Odpowiedzi zaskoczyły mnie. Podoba mi się ,że autorka jest patriotka.
odpowiedz
szpachela2014-06-10 14:59:02
avatar
Czy to wywiad sprzed roku? W tym roku minęło 71 lat od wybuchu powstania warszawskiego, nie 70.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów