Jan Dobraczyński: zapomniany wizjoner

mh
« powrót

lekturę. Lata 50. XX wieku: Hubert Köstring jest katolickim księdzem (dlaczego, zrozumiemy doskonale), drugim bohaterem jest bratanek Hugona Kostrzewy Franz – znów użyjmy dzisiejszego języka – „pies wojny”, komandos, po epizodzie w Legii Cudzoziemskiej. Ich losy się zatkną... – ale nie o streszczenia przecież chodzi.


Europa chrześcijańska


Nie waham się stwierdzić, że powieści Dobraczyńskiego były wizjonerskie, wyprzedzające swój czas. Jeżeli jakiś utwór literacki torował drogę wielkim i wielkodusznym słowom polskiego Episkopatu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – to byli to właśnie „Najeźdźcy”. Jako bodaj pierwszy zwrócił też uwagę na coś, co dzisiaj nazywa się „śląską (czy mazurską) krzywdą” – los autochtonów, żyjących od pokoleń na terenie państwa niemieckiego, a jednak wciąż utrzymujących i pielęgnujących polską tożsamość, którzy w 1945 roku przez Polskę (użyjmy tego słowa jako symbol) potraktowani zostali jak Niemcy i wysiedleni. Lub – w najlepszym przypadku – traktowani byli jak obywatele drugiej kategorii.


Jeżeli w jakiejś napisanej po polsku powieści pisarz sformułował proroczą wizję czegoś, co dziś nazywamy „zjednoczoną Europą” – to uczynione zostało to już w 1957 roku w książce „A znak nie będzie mu dany”. Z jedną tylko różnicą – ta Europa miała być zjednoczona na silnym fundamencie: swych chrześcijańskich korzeniach. Dzisiejszą – chorą - wizję wspólnej Europy wielu chce zasadzić na negacji chrześcijaństwa w imię absurdalnie pojętej wolności. I kto wie, czy po 50 latach słowa z powieści Dobraczyńskiego nie powinny znaleźć się w kanonie aktualnych przesłań – takich, które tyleż diagnozują sytuację współczesną, co szkicują nadzieję. Bo oto na uwagę o tym, iż cywilizacja chrześcijańska się rozkłada, Köstring odpowiada: „Bez przerwy. Nawet popełnia samobójstwa (...). A jednak odzyskuje na nowo wolę życia, przełamuje wewnętrzne sprzeczności. Odradza się, zmartwychwstaje.


Dobraczyńskiego wciąż czytać warto. Na pewno miał nam do powiedzenia więcej niż na przykład Konwicki, czy agent-Szczypiorski. A skoro przed chwilą wspomnieliśmy o rozkładzie i odrodzeniu. Sam pisarz w ostatnich latach życia dokonał autodestrukcji, legitymizując juntę Jaruzelskiego, wybierając - na płaszczyźnie postaw obywatelskich – kolaborację. Odrodzenie tej postaci może dokonać się, gdy starając się nie zrazić wspomnieniem groteskowego starca-generała na czele PRON-u, zaczniemy znów czytać jego powieści.


MARCIN HAŁAŚ


Pierwodruk: Gazeta Polska, 13 VI 2007


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
jadwiga2007-06-24 00:07:26
avatar
mam 49 lat Listy Nikodema przeczytane w wieku 20 lat ztrobiły na mnie ogromne wrażenie, mam w domu ponad 20 książek Dobraczyńskiego,skrzętnie przeglądam antykwariaty i uzupełniam swój księgozbiór,udział Dobraczyńskiego w PRON-ie uważam za głupotę, którą zrobił być może z racji swojego wieku, mało kto z nas nie zrobił nic głupiego, na pewno trzeba te rzeczy w jakiś sposób odpokutować pozdrawiam Jadwiga
odpowiedz
MH2007-06-24 00:07:26
avatar
Zdajmy więc Dobraczyńskiego na Boże Miłosierdzie. Miło, że ktoś jeszcze czyta jego książki. Pozdrawiam. MH
odpowiedz
POKORNA2007-06-24 00:07:26
avatar
Właśnie skończyłam ,,Cień Ojca''.Mam w głowie tyle wirujacych myśli.To książka ucząca pokory,wiary,miłości do Boga,do ludzi,rodziców budząca też lęk przed jutrem,przed złem które nas otacza i z którym MUSIMY walczyć.Jednak dzięki bohaterom wiemy jak sobie radzić z tym ,,złem''.Polecam lektura warta przeczytania, szczególnie w dzisiejszym zabieganym życiu 29-latki.
odpowiedz
NINA2007-06-24 00:07:26
avatar
Właśnie skończyłam ,,Cień Ojca''.Mam w głowie tyle wirujacych myśli.To książka ucząca pokory,wiary,miłości do Boga,do ludzi,rodziców budząca też lęk przed jutrem,przed złem które nas otacza i z którym MUSIMY walczyć.Jednak dzięki bohaterom wiemy jak sobie radzić z tym ,,złem''.Polecam lektura warta przeczytania, szczególnie w dzisiejszym zabieganym życiu 29-latki.
odpowiedz
zyzian2007-06-24 00:07:26
avatar
Wielu wspaniałych ludzi w tych ciężkich czasach musiało podejmować nieraz trudne i sprzeczne ze swoim wyobrażeniem wolności decyzje.I nie zawsze w podeszłym wieku byli.Myślę,że jak nie Dobraczyńskiego to władza na to miejsce wsadziła by innego,równie znanego polaka.Moim zdaniem nie może to mieć wpływu na ocenę twórczości tego wspaniałego pisarza.Jego ksiąki przynajmniej te które znam zrobiły na mnie ogromne wrażenie i chętnie wracam do lektury.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów