Koniak za matematykę. Lwowska szkoła matematyczna

Adrianna Michalewska
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Niezliczona jest ilość błędów, które popełniłem, ale skromność powstrzymuje mnie od ich wymieniania. (Hugo Steinhaus, za: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna) Bezsprzecznie byli genialni. Grupa matematyków lwowskich, zgromadzona wokół profesora Hugona Steinhausa i jego największego ucznia – profesora Stefana Banacha, która spotykała się w lwowskiej kawiarni Szkocka przed II wojną światową, poruszyła i zrewolucjonizowała nowoczesną matematykę.  Łączyły ich pasja i przyjaźń, choć dzieliły doświadczenia i pochodzenie społeczne. Jak stwierdził jeden z nich, Stanisław Ulam, który pracował w USA przy tworzeniu bomby atomowej, nigdy i nigdzie na świecie nie było takiego ducha twórczej rywalizacji.  Walczyły o nich największe uczelnie świata. Uniwersytety w Europie, Ameryce i Rosji kusiły niewyobrażalnymi sumami. Tylko kilku zdecydowało się na opuszczenie Polski. Większość została, czasami płacąc za swój wybór życiem.  Wybuch wojny i zbrodnicza polityka faszystowskich Niemiec zakończyły istnienie Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Fenomen ludzi, którzy ją stworzyli, przetrwał. A wraz z nim poczucie, że Polacy bywają genialnymi matematykami. 

zupełnie nieproporcjonalnie do obowiązującego w świecie modelu rywalizacji i zwyczaju zazdrosnego strzeżenia własnych osiągnięć.


Katastrofa II wojny światowej, śmierć wielu bywalców Szkockiej i fatalny klimat dla rozwoju wolnej nauki po 1946 roku sprawiły, że niewielu mogło prowadzić dalsze badania na powojennych uniwersytetach. Gdy profesor Hugo Steinhaus osiągnął wiek emerytalny, pracodawca przypomniał mu o tym w mało wyszukany sposób, przypominając o zakończeniu pracy na Uniwersytecie. Rozgoryczony uczony nigdy o tym nie zapomniał.


W 1972 roku zakończyła się opowieść o współtwórcy Lwowskiej Szkoły Matematyków. We Wrocławiu zmarł profesor Hugo Steinhaus. Dziewięć lat później odszedł profesor Stanisław Mazur, a w 1984 w Santa Fe profesor Stanisław Ulam. Historia zgromadzenia geniuszy ze Lwowa dobiegła końca.Korzystałam z książki Mariusza Urbanka Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, z której zaczerpnęłam wszystkie zaznaczone cytaty, a także z:


Hugo Steinhaus „Wspomnienia i zapiski”, Wrocław 2002


http://www.atomicarchive.com/Bios/Ulam.shtml,


https://www.maa.org/external_archive/devlin/devlin_04_09.html,


http://www.hpm-americas.org/wp-content/uploads/2010/04/PSMatHPMcorrected_2.pdf,


https://www.princeton.edu/~achaney/tmve/wiki100k/docs/Stanislaw_Ulam.html


http://www.lwow.home.pl/tyfus.html


- [1] [2] [3] [4] -
5


Zobacz też:

Publicystyka - Gęś za rozwiązanie! Hugo Steinhaus i początki Lwowskiej Szkoły Matematycznej Gęś za rozwiązanie! Hugo Steinhaus i początki Lwowskiej Szkoły Matematycznej Przy marmurowych blatach niewielkich kawiarnianych stolików siedzi grupa elegancko ubranych mężczyzn. Garnitury, dobrze dobrane krawaty, nierzadko kamizelki, tylko jeden ma koszulę z krótkim rękawem więcej...
Publicystyka - Panny w cieniu Panny w cieniu "Wesela". Maria, Zofia i Eliza Pareńskie Miłość, namiętności, zdrady, narkotyki, samobójstwo, skandale oraz wielka Sztuka i Historia - to wszystko naznaczyło i składało się na losy trzech sióstr, które zostały okrzyknięte zaszczytnym więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
violabu2015-01-16 09:35:51
avatar
Matematyka - królowa nauk. To fakt.
odpowiedz
nureczka2015-01-16 09:35:51
avatar
Tekst zachęcił mnie do kupienia książki. Czekam teraz na przesyłkę.
odpowiedz
jaszczowka2015-01-16 09:35:51
avatar
Tekst bardzo zachęcająco ( na książke ) napisany :)
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów