Książka ma karmić wyobraźnię. Wywiad z Robertem Forysiem

Bartłomiej Werewka
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Żyjemy posągami i mitami, uwielbiamy to jako naród. Wszystko musi być spiżowe, jeżeli kojarzy się z czymś dobrym. Z Robertem Forysiem, autorem książki Bóg, honor, trucizna rozmawia Bartłomiej Werewka.

Bóg, honor, trucizna to powieść osadzona w realiach XVII wieku. Wchodzimy za kulisy sceny politycznej i rodzi się pytanie… ile w tej książce jest prawdy, a ile fikcji literackiej?


Dobre pytanie. Tworząc tę książkę, miałem gdzieś „w tyle głowy” takie seriale jak Rzym, Dynastia Tudorów czy Rodzina Borgiów, gdzie emocje związane z fabułą są nieraz ważniejsze niż suche fakty historyczne. Współczesny czytelnik czy widz chce przede wszystkim emocji, chce poznać tę otoczkę i dopiero przez nią dociera do faktów. W serialu o Borgiach jest scena, w której Cezary Borgia zabija w zasadzce księcia Mediolanu strzałem z kuszy. Nigdy nie miało to miejsca. Giulia Farnese ma 15 lat, kiedy poznaje 60-letniego Rodrigo Borgię, przyszłego papieża, a w filmie jest co najmniej 10 lat starsza, ponieważ „nie wypada”.


Podobnie wiele takich przykładów znajdziemy w serialu Rzym. Atia Starsza, żona przyszłego cezara Augusta, nigdy nie miała takiego znaczenia, jakie ma w serialu. Nikt też nie uwierzy, że Tytus Pullo odrąbał ręce Cyceronowi i przybił je do drzwi senatu. Tak samo w Tudorach mamy sytuację, kiedy siostra Anny Boleyn jest wcześniej kochanką króla i jakby przygotowuje dla niej grunt. W rzeczywistości tą kochanką była przez wiele lat i miała z królem dzieci.


Anglicy i Amerykanie potrafią wspaniale żonglować tymi wątkami, fikcja miesza się z rzeczywistością w idealnych proporcjach, które powodują, że czytelnik czy widz "wsiąka" głębiej w akcję i dopiero, gdy ta akcja z niego spływa – na końcu sezonu czy na końcu książki – zaczyna interesować się, jak to było naprawdę.Jak w takim razie oddziałują seriale historyczne na widzów? Motywują do sięgnięcia po źródła czy raczej nie wywołują refleksji?


Część odbiorców sięga głębiej, patrzy na literaturę przedmiotu, literaturę popularnonaukową. Czyta też biografie, które chyba są najbardziej miarodajnym przekazem tamtych czasów i dzięki temu można lepiej poznać postaci, które widziało się na ekranie. Te osoby, oczywiście, znacznie się różnią, powiedzmy sobie uczciwie. Król Henryk w Tudorach to piękny, wysportowany i młody mężczyzna. W niczym nie przypomina króla, który ważył 140 kilogramów, być może cierpiał na chorobę weneryczną i pod koniec życia miał trudności z poruszaniem się. Serial, tak samo jak książka, ma przede wszystkim zainteresować, pobudzić wyobraźnię, sprawić, by człowiek na jakiś czas przeniósł się w inną sferę duchową, wyobraźni. Książka i film mają karmić wyobraźnię, oderwać nas od rzeczywistości, przez którą codziennie brniemy.Czytając książkę Bóg, honor, trucizna, ulega się wrażeniu, że wiele rzeczy nie zmieniło się od XVII wieku. Marysieńka Sobieska, jadąc karetą, narzeka na dziury w drogach. W innym momencie spiskowcy, rozważając ustawy, które chce wprowadzić Korybut, dochodzą do wniosku, że nie da się ich wprowadzić w życie, ale król musi po prostu coś obiecać, żeby uspokoić nastroje społeczne.


To brzmi bardzo współcześnie, prawda? Nam się zdaje, że to dzieje się tylko teraz, że to rzeczywiście wręcz rażące analogie. Prawda jest taka, że tak to bywało, co widać na przykład w listach z epoki. Obiecywano na wyrost, wiedząc, że nic się z tym nie zrobi. Polityka była dużo bardziej cyniczna niż dzisiaj, bo nie było mediów które to wytykają. Wtedy pamflet rzucony na kogoś, żeby oczernić, miał większą siłę rażenia niż dzisiaj. Jeśli chodzi o polskie drogi… One w XVII wieku rzeczywiście były w tak kiepskim stanie, w jakim uważamy, że są do dzisiaj. Powstawały nawet przysłowia na ich temat. Mówiono, że są nic nie warte, tak samo jak niemiecki post i włoskie nabożeństwo

Te wszystkie analogie do teraźniejszości to zawoalowane odniesienie do obecnych czasów?


Oczywiście. To dlatego, że pisząc, żyję w tym świecie jako pisarz, jako artysta. Myślę że większość osób, które zajmuje się sztuką, żyje i odbiera głównie współczesność. Historię znamy tylko i wyłącznie z książek. Jest to pięć czy sześć nudnych, nic nie znaczących linijek w podręczniku szkolnym, natomiast historia jest piękna i znając ją, możemy lepiej zrozumieć to, co dzieje się teraz lub co wydarzy się w przyszłości. Jest też niezwykle powtarzalna z prostej przyczyny: my jako gatunek jesteśmy powtarzalni. Człowiek jest zawsze ten sam - czy posługuje się komórką, czy kołem młyńskim. Zbyt mało czasu minęło pomiędzy jednym a drugim, abyśmy się zmienili. Proszę pamiętać, że pierwsze miasta sumeryjskie powstały 3 tys. lat przed Chrystusem. Nasza cywilizacja ma 5 tys. lat, nasz gatunek - 200 tys., a ewolucja, która doprowadziła do powstania człowieka z australopiteka, trwała 7 milionów lat. Czym jest 5 tysięcy lat wobec tego? Czym jest nasza demokracja i nasz rozwój przemysłowy, który ma zaledwie 100 lat? Gdyby dać XVII-wiecznemu człowiekowi czas na asymilację i naukę, nie różniłby się wiele od nas. Zresztą gdybyśmy to my cofnęli się do tamtego czasu i oczywiście przeżyli choroby, brak lekarzy i parę innych ciekawych rzeczy, też byśmy się szybko tam zasymilowali.

Żyjemy w kraju, w którym takie postaci jak Marysieńka czy Jan III Sobieski są mitologizowane. Czasem jedno słowo wykraczające poza nauczaną w szkołach linię wywołuje oburzenie…


To są posągi. Żyjemy posągami i mitami, uwielbiamy to jako naród. Wszystko musi być spiżowe, jeżeli kojarzy się z czymś dobrym. Jan III Sobieski kojarzy się z Wiedniem, więc musi być spiżowy, zresztą nie tylko on.


W rzeczywistości żaden człowiek nie jest idealny. Każdy popełnił w życiu błędy, których się wstydzi, bez względu na to, jak ważne polityczne czy duchowe funkcje pełnił. Nasze postaci historyczne to też byli zwykli ludzie ze swoimi słabościami. W przypadku Marysieńki Sobieskiej mamy je doskonale udokumentowane w listach do męża, w których aż iskrzy od erotyki, emocji. Nie brakuje też kłótni czy wzajemnych wyrzutów.

Jak bardzo współczesny sposób prowadzenia polityki różni się od tego z XVII wieku?


Wydaje mi się, że politykę od czasów plemiennych przez dzisiaj i po podboje kosmiczne, zawsze będzie się prowadziło tak samo. W gruncie rzeczy liczy się ostatecznie naga siła i potęga gospodarki. Wszystko zawsze sprowadza się do tego samego: kto ma więcej mocy, materiałów, żołnierzy, ten wygra. Dzisiejsza sytuacja w Europie pokazuje dodatkowo, że jeżeli przywódcy są słabi, to determinacja jest często dużo groźniejsza i ważniejsza niż potencjał przemysłowy.


Kiedyś też mniej udawano. Nie było zahamowań typu: „nie zabijemy 30 tys. mieszkańców Magdeburga, bo przeszkadzają nam prawa człowieka”. Nie było


poprzednia
- [1] [2] -


Zobacz też:

Publicystyka - Przyglądam się światu wnikliwie. Wywiad z Dorotą Ponińską Przyglądam się światu wnikliwie. Wywiad z Dorotą Ponińską - Przyglądam się światu wnikliwie. Nie oceniam. Słucham różnych racji. Nie bardzo wierzę w „prawdę obiektywną”, raczej w subiektywne, własne, oryginalne perspektywy. To one tworzą literaturę - więcej...
Publicystyka - Pokazać wikinga na wielbłądzie. Wywiad z Łukaszem Malinowskim Pokazać wikinga na wielbłądzie. Wywiad z Łukaszem Malinowskim Na początku sierpnia nakładem Wydawnictwa Erica ukazała się powieść Kowal słów Łukasza Malinowskiego, historyka i specjalisty od średniowiecznej Skandynawii. Bohater książki, Ainar Skald, znany jest więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
violabu2014-09-15 11:37:29
avatar
Pan Foryś tak ciekawie opowiada o historii, że on sam jest najlepszą promocją swej książki.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów