„Szklany Ptak” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jako przykład mitu bohaterskiego

ewelina_S.
« powrót

Zadziwiające, że wszędzie tam, gdzie żyli ludzie, zawsze, i w każdych okolicznościach powstawały mity. Co więcej, stały się one inspiracją dla wszelkich ludzkich poczynań – zarówno w sferze materialnej jak i duchowej. Religia, filozofia, sztuka, prehistoryczne i historyczne formy organizacji społeczeństwa, szczytowe osiągnięcia nauki i techniki, widzenia senne – wszystko to wywodzi się z magicznego kręgu mitu[1]. Być może fakt ten tłumaczy tak wielkie zainteresowanie mitem wśród filozofów, antropologów i kulturoznawców.


Naukowcy interpretują mitologię różnie: jako owoc prymitywnych, niezdarnych prób wyjaśnienia świata przyrody (Frazer), jako wytwór fantazji poetyckiej czasów prehistorycznych, nie rozumiany lub opacznie rozumiany w późniejszych stuleciach (Muller), jako zbiór alegorycznych pouczeń, które mają dostosować jednostkę do grupy (Durkheim) lub jako zbiór historii, które nigdy się nie wydarzyły, a zawsze są prawdziwe (Eliade), jako grupowy sen będący przejawem archetypowych popędów kryjących się w głębiach ludzkiej psychiki (Jung), jako tradycyjny przekaz najgłębszych intuicji metafizycznej człowieka (Coomaraswamy) i jako Objawienie, które Bóg zsyła swym dzieciom (kościoły)[2]. Możliwe, że mitologia jest tym wszystkim pospołu – zwłaszcza, że jak twierdzi Joseph Campbell:


„[…] wszystko to, co ludzie mają wspólnego, objawione jest w mitach”[3].


Czyżby więc to ta część wspólna mitu była najważniejsza? Z pewnością to ona gwarantuje pewną stałość opowieści mitologicznych, mimo zmieniających się form i wariantów, w których występują. Główne ich motywy pozostają takie same. Tak o tym wypowiada się Łukasz Trzciński: „[…] niektóre z mitów w swych zasadniczych elementach strukturalnych wykazują zastanawiającą niezmienność w czasie i przestrzeni”[4]. Do takich należy niewątpliwie mit bohaterski. Jego uniwersalizm Trzciński tłumaczy następująco: „[…] mit bohaterski dlatego jest tak uniwersalny, że stanowi archetyp drogi życia. Z perspektywy konkretnego ludzkiego życia obfitującego w różnorodne wydarzenia, zarówno radosne, jak i przysparzające cierpienia, mit bohaterski wydaje się spośród mitów czymś najbardziej bliskim i osobistym”[5]. Toteż nie można dziwić się Campbellowi, że mit bohaterski stał się dla niego monomitem.


Jego wyjątkowa pozycja jest tym bardziej uzasadniona, jeśli uświadomimy sobie rolę, jaką odgrywa w społeczności. Każde opowiadanie jakiegokolwiek mitu czemuś służy, ale istnienie mitu bohaterskiego okazuje się wręcz konieczne. Pełni on bowiem niezwykle ważną funkcję adaptacyjną, potwierdza kierunek działań i gwarantuje istnienie głębszej, duchowej rzeczywistości. Wyznacza też cel, który – mimo że daleki i trudny do osiągnięcia – jest w stanie zjednoczyć rozproszone wysiłki członków społeczności, ostatecznie znajdując potwierdzenie w postaci bohatera[6]. Dzieje się tak dlatego, ponieważ bohater jest
„[…] pośrednikiem i ideałem dla świata leczącego się z choroby utraty pierwotnej harmonii”[7].


Takiego właśnie bohatera w mrocznych latach II wojny światowej poszukiwał Krzysztof Kamil Baczyński. Jak pisze Jerzy Święch poeta apokalipsy spełnionej marzył o „[…] nadludziach, wyposażonych w niezwykłą siłę duchową, istotach o nieulękłym sercu, odpornych na wszelkie razy i cierpienia […]”[8]. Owi „synowie ziemi” mieli być posłani po to, żeby przynieść zbawienie, ocalić od trwóg i lęków. Wyrazem marzeń Baczyńskiego jest widoczny w jego twórczości powrót do pierwotności, w której sztuka i magia stanowiły pojęcia sobie najbliższe[9]; wyrazem tym jest po prostu sięgnięcie po mit. Poeta stosował motywy mitologiczne tak często, że Ireneusz Opacki uznał krąg mitologiczny za jeden z trzech głównych kręgów tematycznych w poezji Baczyńskiego[10]. W nim poeta operując językiem symboli i metafor[11], przekonuje, że ponad porządkiem świata dostępnego zmysłami istnieje świat nadrzędny, świat sił pozaziemskich, świat „innego porządku” rządzący układem rzeczywistości ziemskiej[12]. Zatem sygnalizowanie wymiaru duchowego, tak ważne dla tradycji mitologicznej, jest również fundamentalnym elementem mitów stworzonych ręką Baczyńskiego. W jaki sposób jednak odzwierciedlają one klasyczny schemat mitu bohaterskiego? Sądzę, że najpełniej jest on realizowany w poemacie baśniowym Szklany ptak, dlatego to jego analizie poświęcam niniejszą pracę.


Na wstępie niemal wszystkich opowieści o bohaterach słuchacz lub czytelnik dowiaduje się, że bohater i świat (lub tylko świat) cierpią na symboliczny brak czegoś. Brak ten może się różnie przejawiać – czasem ogranicza się on do utraty złotego pierścienia, ale może on mieć również wymiar globalny. Jak wskazuje Campbell „[…]w apokaliptycznej wizji materialne i duchowe życie całej ziemi może być przedstawione jako leżące w gruzach albo znajdujące się na skraju przepaści”[13]. To właśnie w takim świecie znajdziemy się, czytając poemat Baczyńskiego. Z pozoru jest to Arkadia – „kraj szczęśliwy, płynący słońcem i mlekiem”, w którym:


Zbożem płynęły pola daleko na nieba brzeg,
gdzie w błękit wpływały jak floty i układały się do snu […]

Lasy jak gobeliny, na których zwierzęta utkane,
jak fala widnokręgu w widnokrąg chlustały i szły […]

Barki ładowne szły rzeką i tkanin złoty ogień
wiozły, ciężki jak ołów i srebrnolite kły […]

Ale świat ten ma też drugie oblicze:
[…] lecz kiedyś ucho przyłożył do serca ziemi – to lęk
jak pajęczyna chwytał, bo słychać, jak groby rosną.

[…] lecz kiedyś oko przyłożył do okien zielonych, polany,
widać zielone zbroje i krwawe ręce złych.

[…] a kiedyś serce przyłożył do kołyszącej drogi,
słychać: dudniły ludzkie, jak pięści twarde – łzy.


W ten sposób powstaje prawdziwy – dychotomiczny obraz rzeczywistości, w którym obok dobra występuje zło, obok szczęścia – nieszczęście obok radości – cierpienie. Zaistnienie prawdziwej Arkadii wydaje się niemożliwe bez odczarowania serca ziemi, dlatego przybywają z daleka magowie. Na próżno jednak. Na nic słowa pszeniczne, światła, ognia, trumien; na nic magiczne lutnie i kule. Gest czarodziejów pozostaje bez odpowiedzi. Dzieje się tak dlatego, że żaden z magów nie był wybrany. Taki bohater musiał się dopiero pojawić – miał się nim okazać Miłun.


Często imię głównej postaci wiele mówi o niej samej. Podobnie jest i w tym przypadku. Jednym z możliwych źródeł etymologicznych tego słowa jest przymiotnik „łaskawy”[14]. A to cecha, którą z pewnością można przypisać naszemu bohaterowi. Znacznie więcej jednak można odczytać z cudownych narodzin Miłuna:


Wyrósł Miłun korzeniami z ziemi,
ramionami w nieboskłon zaparty. Ciemnemi

poprzednia
- [1] [2] [3] [4] -


Zobacz też:

Publicystyka - Fieldorf? Kto to jest Fieldorf? Fieldorf? Kto to jest Fieldorf? - takie pytanie zadaje Bolesław Bierut w najnowszym filmie Ryszarda Bugajskiego zatytułowanym "GENERAŁ NIL" Dzisiaj dawna Aleja Bieruta na warszawskim Gocławiu to ... ulica Fieldorfa. więcej...
Publicystyka - Milioner z ulicy - prawdziwa historia Milioner z ulicy - prawdziwa historia Moment prawdy w indyjskim studiu telewizyjnym, w którym właśnie rejestrowany jest kolejny odcinek teleturnieju „Milionerzy”. Przed wstrzymującą oddech publicznością oraz skonsternowanym prowadzącym więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
JuliaH.2009-05-21 14:57:31
avatar
Wygląda to na fragment studenckiej pracy zaliczeniowej. Nie chce się wymądrzać, zwłaszcza, że w tym dziale jeszcze nie publikowałam i nie jestem przekonana co do wartości mojej ewentualnej publikacji – jeśli jednak mogę cos doradzić jako czytelnik, to może lepiej odsunąć się nieco od stricte akademickiej formy (naukowe treści opisane lżejszym stylem tylko na tym zyskują). Nie jestem też pewna, czy każdy zna pojęcie monomitu. Myślę, że ten termin wymaga przynajmniej jednego zdana wyjaśnienia. To tyle uwag. Poza tym, tekst jest wg mnie, wartościowy. A mity to mój konik – może sama powinnam zamieścić coś na ten temat…?  Pozdrawiam!
odpowiedz
Jacek_W2009-05-21 14:57:31
avatar
Tekst profesjonalny. Wydaje sie, że mit jest konikiem autorki. Chciałbym czytać tu jak najwiecej takich publikacji.
odpowiedz
emilly262009-05-21 14:57:31
avatar
Tekst zawiera w sobie magię przyciągania, a przede wszystkim przyciągnął moją uwagę z tego względu,że poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ma w sobie to coś.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów