Nie patrzmy wiecznie na zegarek. Wywiad z Mitchem Albomem

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Istnieje różnica pomiędzy zdawaniem sobie sprawy z czasu a obsesją na jego punkcie. Nie dałoby się żyć w obecnym świecie, jeśli nie wiedzielibyśmy, czy jest poranek, czy wieczór. Ale można ograniczyć zamartwianie się czasem, na przykład zdejmując zegarek, nie zastanawiając się, ile czasu zajmie nam rozmowa z najbliższą osobą, i wygospodarowując czas każdego dnia, by spokojnie pomyśleć, pomodlić się, pomedytować i podziwiać piękno przyrody - mówi w wywiadzie Mitch Albom, autor książki Zaklinacz czasu.     

by pamiętać o tym, że jest wiele sposobów na marnowanie czasu. Można go trwonić, ciężko pracując lub leżąc na kanapie przed telewizorem. W obydwu wypadkach, jeżeli brakuje nam czasu na kochanie innych, dawanie im czegoś od siebie, docenianie tego, co mamy, trochę śmiechu, odrobinę twórczości i wdzięczność wobec naszego Stwórcy, to zmarnowaliśmy dzień.

Co to znaczy „dobrze przeżyć życie”?


Im więcej od siebie dajemy, tym lepiej żyjemy. Nie pozwalajmy, żeby praca przejęła kontrolę nad naszym życiem. Nie powinno się oceniać dnia po tym, ile udało nam się zrobić, ale po tym, na ile udało nam się sprawić, że inni są szczęśliwi.

Ma Pan na to jakąś receptę dla swoich czytelników?


Myślę, że jednym ze sposobów na to, by nasze życie było lepsze, jest nie czekać na emeryturę lub wakacje, żeby cieszyć się życiem. Zaczynać każdy dzień od jakiejś formy podziękowania – medytacji, modlitwy, co kto woli. Po prostu docenienia, że się żyje. I powinno się zadbać, żeby jakąś część każdego dnia poświęcić na zrobienie czegoś dla kogoś innego, czegokolwiek, za co ta druga osoba powie nam „dziękuję”. Poświęcić codziennie czas rodzinie, znaleźć czas na śmiech. I parę chwil na milczenie. Wierzę, że jeśli ludziom uda się włączyć te rzeczy do swojej codziennej rutyny, będą zaskoczeni, jak wspaniale uda im się wykorzystać swój czas.Mówi Pan w swej książce, że „mierzenie czasu to nie przeżywanie życia”. Jako dziennikarz sportowy musiał Pan jednak ulegać presji zegara – terminów, rywalizacji.


To prawda. I to właśnie dzięki temu, że tyle czasu w życiu spędziłem na przestrzeganiu różnych terminów, zrozumiałem, jak uciążliwe jest takie życie. Patrząc wstecz, żałuję, że tyle czasu poświęciłem na dążenie do sukcesu. Nie twierdzę, że ludzie powinni tylko siedzieć, nic nie robić i patrzeć w niebo, ale powinno się zachować równowagę pomiędzy aktywnością a ciszą i docenianiem tego, co się ma.Co takiego tracą osoby skoncentrowane na czasie?


Nie doceniają tego, jakim cudem może być każdy dzień. Już sama możliwość przebudzenia się, zachwycenia się wschodem słońca, cieszenia się obecnością bliskich osób śpiących tuż obok, radość z prostego posiłku – wszystko to zostaje przytłoczone przez chęć osiągnięcia sukcesu i zaimponowania innym.

Pisanie jest dla Pana przyjemnością czy obowiązkiem? Pisze Pan w stałych godzinach czy czeka na „natchnienie”?


Wierzę, że dar opowiadania otrzymałem nie bez powodu i że moim zadaniem jest przekazywanie mądrych lekcji, jakie dostałem od innych w formie, która dostarcza przyjemności, ale też skłania ludzi do myślenia.


Każdego ranka, kiedy skończę się modlić, wypijam kawę i zamykam się w gabinecie, zazwyczaj około 7:00 rano. Pracuję mniej więcej do 11:00 i w tym czasie nie odbieram telefonów, nie odpisuję na maile i nie robię żadnych przerw. Kiedy skończę, odkładam pracę aż do następnego dnia.

Czy miał Pan jakąś wizję idealnego czytelnika Zaklinacza czasu?


To przede wszystkim książka dla ludzi, którzy – tak jak ja kiedyś – spędzają zbyt wiele czasu w pracy, za długo się zamartwiają, skupiają się na liczeniu godzin zamiast sprawiać, żeby godziny się liczyły.Co skłoniło Pana do napisania tej książki?


Głównie fakt, że się starzeję. Im dłużej żyję, tym bardziej zdaję sobie sprawę z tego, że piękno życia wynika z faktu, że nie wiemy, kiedy ono się skończy – i dlatego jesteśmy zobowiązani, żeby każdy dzień uczynić wyjątkowym.


W pewnym momencie zacząłem się coraz uważniej przyglądać temu, jak wykorzystuję swój czas i badać, dlaczego zawsze mam wrażenie, że nie mam go dość dużo. Uświadomiłem sobie, że jeszcze nie dawno ludzie nie przekraczali pięćdziesiątki. Teraz żyją do osiemdziesiątki, a mimo to ciągle wydaje nam się, że nie mamy dość czasu. Oczywiście jest to związane raczej ze sposobem, w jaki wykorzystujemy swój czas, niż z ilością lat, jaka jest nam dana – i ten właśnie problem chciałem ukazać w swojej powieści.

Często pisze Pan o znaczeniu doceniania tego, co się ma...


Robię to, ponieważ taka sama wiadomość została kiedyś przekazana mnie samemu. Osiemnaście lat temu odnowiłem kontakt z moim dawnym profesorem Morriem Schwartzem, który umierając, przekonał mnie, że powinienem zwolnić tempo i zacząć doceniać swój czas. Od tego doświadczenia – które opisałem w książce „Wtorki z Morriem” – próbowałem stosować się do jego rad i dzielić się nimi z innymi.Czy podobne przesłanie przyświeca również Pańskiej kolejnej książce?


Właśnie kończę pracę nad powieścią o małym miasteczku, którego mieszkańcy pewnego dnia zaczynają dostawać telefony od bliskich zmarłych twierdzących, że dzwonią z nieba. Ta książka bada, jak to się dzieje, że człowiek jest (lub nie jest) gotów uwierzyć w coś, co wygląda na cud.fot. © Glenn Triest/Triest Photographic


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - Zabójstw nie dokonuje się ot, tak. Wywiad z Karoliną Monkiewicz-Święcicką Zabójstw nie dokonuje się ot, tak. Wywiad z Karoliną Monkiewicz-Święcicką - Bardzo ciekawią mnie mroczne strony ludzkiej duszy. To, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, w czterech ścianach, i w umyśle człowieka. Myslę, że ludzie z natury są dobrzy, ale mają silne ciągoty ku złemu, a więcej...
Publicystyka - Nie czekam na iluminację. Wywiad z Tomaszem Sekielskim Nie czekam na iluminację. Wywiad z Tomaszem Sekielskim - Z dziennikarstwa wiem, że pierwszych 20 sekund decyduje o tym, czy odbiorca będzie czytał dalej, czy będzie słuchał, oglądał dany materiał. W czasach tak dużego natłoku informacji swoisty “lead” jest więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów