Nie patrzmy wiecznie na zegarek. Wywiad z Mitchem Albomem

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Istnieje różnica pomiędzy zdawaniem sobie sprawy z czasu a obsesją na jego punkcie. Nie dałoby się żyć w obecnym świecie, jeśli nie wiedzielibyśmy, czy jest poranek, czy wieczór. Ale można ograniczyć zamartwianie się czasem, na przykład zdejmując zegarek, nie zastanawiając się, ile czasu zajmie nam rozmowa z najbliższą osobą, i wygospodarowując czas każdego dnia, by spokojnie pomyśleć, pomodlić się, pomedytować i podziwiać piękno przyrody - mówi w wywiadzie Mitch Albom, autor książki Zaklinacz czasu.     

Czas jest ważnym motywem w Pańskiej powieści. Jakie znaczenie ma czas dla Pana i dla współczesnego świata?


Wydaje mi się, że dzisiaj mamy do dyspozycji wiele urządzeń, które pomagają nam być „bardziej wydajnymi”, ale zaczynamy mylić tę wydajność z docenianiem danego nam czasu. Jeżeli skupiamy się na tym, by pracować szybciej tylko po to, by móc pracować więcej, to nie ma to wiele wspólnego z cenieniem czasu. Cenimy czas wtedy, kiedy zauważamy, że każda chwila jest cenna.

Czas jest cenny, ale jest również ograniczony. W jaki sposób możemy najlepiej wykorzystać nasz czas?


Na przykład tworząc trwałe wspomnienia. Większość ludzi nie przypomina sobie, czym różnił się jeden dzień w pracy od kolejnego. Pamiętają za to wizytę ukochanej osoby, wakacje, zachód słońca, piękny krajobraz. To są właśnie te wartościowe chwile. Jeżeli uda nam się sprawić, że nasz dzień będzie nimi wypełniony, to właśnie sposób na cenienie swojego czasu.

Pana książka składa się z szeregu krótkich epizodów i scen, dzięki czemu lektura ma wyjątkowy rytm...
Chciałem w ten sposób osiągnąć rytm tykającego zegara. Po drugie, zależało mi na prostocie stylu przypominającego styl bajki. Uważam, że kiedy pisze się na wielkie tematy – a znaczenie czasu to niewątpliwie wielki temat – ciekawiej jest zachować prosty styl. Łatwiej wtedy dotrzeć do czytelnika z przekazem.


W dzisiejszych czasach naszym życiem rządzi czas, a mimo to często zapominamy, jaki jest ważny. Jednak nie zawsze tak było. Ciekawiły Pana skutki pierwszej w dziejach próby zmierzenia czasu?


Tak, ponieważ zastanawiałem się, jak wyglądał świat, zanim zaczęliśmy mierzyć czas. Musiał być taki okres, kiedy nie wiedzieliśmy, który był miesiąc czy rok, nie mieliśmy pojęcia, jak długo będziemy żyli. Gdy tylko zaczęliśmy liczyć dni, zaczęliśmy je wręcz odliczać. Wyobrażam sobie, że ludzie byli znacznie bardziej wolni i bardziej potrafili „żyć chwilą”, zanim nauczyli się liczyć miesiące, lata i dni. Stworzenie postaci takiej jak Ojciec Czas pozwoliło mi zilustrować ten problem.

W książce są trzy różne postacie: Dor, Sarah i Victor. To bardzo mocno różniący się od siebie nawzajem bohaterowie...


Sarah to nastolatka, która chce odrzucić dany jej czas, popełniając samobójstwo z powodu zawiedzionej miłości. Victor to stary bogaty mężczyzna, który chciałby mieć więcej czasu, niż zostało mu dane, i zamierza pozwolić zamrozić się przed śmiercią, by powrócić do życia kilka stuleci później, gdy nauka będzie na tyle zaawansowana, by mu je przedłużyć. Dor natomiast to człowiek, który wynalazł czas – pierwszy człowiek, który skonstruował zegar słoneczny, zegar wodny i zaczął odliczać chwile. Musi zapłacić słoną cenę za próbę zliczenia tego, czego zgodnie z wolą Boga i natury mieliśmy jedynie doświadczyć.

Dor - pierwszy człowiek, który nauczył się mierzyć czas, to bardzo skomplikowana i nieszczęśliwa postać...


Ludzie zawsze zastanawiają się, kto wynalazł to czy tamto. I zawsze wydaje nam się, że wszyscy wynalazcy musieli być bardzo dumni ze swoich odkryć. Ale ja zacząłem się zastanawiać, jak niewinny musiał być świat, zanim nie zaczęliśmy mierzyć czasu, zamartwiać się, że będziemy „zbyt starzy” lub że zmarnujemy swoje godziny. I tak powstał Dor, Ojciec Czas, który wymyśla zegary i kalendarze, a potem gorzko żałuje swojego wynalazku, ponieważ odkrywa, że jest tak zajęty liczeniem chwil swojego życia, że zapomniał je przeżyć. Moim zdaniem to tragiczna, ale też fascynująca postać.

Wątek dotyczący Dora łączy elementy historii i mitu...


Cóż, elementy towarzyszące wynalezieniu czasu opisane w książce są oparte na źródłach historycznych. Natomiast magiczne moce Dora wymyśliłem w oparciu o pomysł, że Bóg postanowił wręczyć człowiekowi, który wynalazł czas, magiczną klepsydrę i powiedział: „Myślisz, że jesteś taki mądry? Proszę, oto cały czas, jaki istnieje. Zobaczymy, co teraz z nim zrobisz”.

Jaką chwilę ze swojego życia chciałby Pan przeżyć jeszcze raz?


Chciałbym powrócić do chwili, kiedy cała moja rodzina była żywa i zdrowa, moi rodzice, dziadkowie, wujowie i ciotki, i wszyscy siedzieliśmy dookoła wielkiego stołu, jedząc i śmiejąc się. Tęsknię za tą chwilą. Śnię o niej.Mówi Pan, że czas nie jest miarą ludzkiego życia. To kiedy powinniśmy przejmować się czasem?


Istnieje różnica pomiędzy zdawaniem sobie sprawy z czasu a obsesją na jego punkcie. Nie dałoby się żyć w obecnym świecie, jeśli nie wiedzielibyśmy, czy jest poranek, czy wieczór. Ale można ograniczyć zamartwianie się czasem, na przykład zdejmując zegarek, nie zastanawiając się, ile czasu zajmie nam rozmowa z najbliższą osobą, i wygospodarowując czas każdego dnia, by spokojnie pomyśleć, pomodlić się, pomedytować i podziwiać piękno przyrody.


Czy to możliwe przy jednoczesnej świadomości ciągłego starzenia się?


Wiek to nie są zawody. Jeśli przestaniemy mieć obsesję na punkcie wiecznej młodości, docenimy mądrość, jaka przychodzi z wiekiem. Nie ma nic wstydliwego w starzeniu się, chyba że mówimy o starzeniu się i nieprzeżywaniu życia albo o poświęcaniu całego czasu na pracę.

Szczęście może być efektem właściwego zarządzania czasem. W jaki sposób Pan planuje swój czas?


Po pierwsze, każdy dzień zaczynam od modlitwy i chwili ciszy. Przynajmniej dwa posiłki w ciągu dnia jem ze swoją żoną, a kiedy siedzimy razem przy stole, telewizor jest wyłączony i dbamy, żeby nic nam nie przeszkadzało w rozmowie. Staram się, żeby każdego dnia zrobić coś dla kogoś innego i jeśli niczego takiego akurat nie zaplanowałem, po prostu coś wymyślam.


Każdy dzień powinien też zawierać trochę sztuki, nieco muzyki i koniecznie dawkę śmiechu. I dużo czasu dla rodziny. Te rzeczy sprawiają, że każdy dzień jest wartościowy.

Dlaczego zawsze chcemy mieć więcej czasu?


Cóż, pewnie dlatego, że kochamy życie. Myślę, że gdybyśmy rzeczywiście cieszyli się naszym istnieniem tak bardzo, że nigdy nie chcielibyśmy go zakończyć, Bóg byłby zadowolony. Ale mówiąc bardziej realistycznie, ludzie zazwyczaj chcą mieć więcej czasu, ponieważ w danym momencie nie są szczęśliwi i chcą mieć pewność, że będą mieli więcej czasu, kiedy to wreszcie będą zadowoleni. Dobrym przykładem są tutaj ludzie, którzy pracują i pracują, przekładają emeryturę o kolejny rok, bo chcą mieć więcej pieniędzy lub nie chcą jeszcze odchodzić z pracy. Chcą więcej czasu nie dlatego, że cieszą się życiem, ale raczej dlatego, że wiedzą, że nie wykorzystują go właściwie i chcą mieć więcej czasu, by móc je jeszcze naprawić.


Ważne,


poprzednia
- [1] [2] -


Zobacz też:

Publicystyka - Zabójstw nie dokonuje się ot, tak. Wywiad z Karoliną Monkiewicz-Święcicką Zabójstw nie dokonuje się ot, tak. Wywiad z Karoliną Monkiewicz-Święcicką - Bardzo ciekawią mnie mroczne strony ludzkiej duszy. To, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, w czterech ścianach, i w umyśle człowieka. Myslę, że ludzie z natury są dobrzy, ale mają silne ciągoty ku złemu, a więcej...
Publicystyka - Nie czekam na iluminację. Wywiad z Tomaszem Sekielskim Nie czekam na iluminację. Wywiad z Tomaszem Sekielskim - Z dziennikarstwa wiem, że pierwszych 20 sekund decyduje o tym, czy odbiorca będzie czytał dalej, czy będzie słuchał, oglądał dany materiał. W czasach tak dużego natłoku informacji swoisty “lead” jest więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów