Nie rzucaj piórem!

Grimdog
« powrót

Wielu z nas zajmuje się sztuką, w szerokim tego słowa znaczeniu. Jedni malują obrazy, inni palcem po wodzie, inni wzrokiem po ścianie, a inni piszą wiersze. No tak. Pytanie tylko, po co? I to właśnie pytanie definiuje chyba sens naszego istnienia, i całej naszej twórczości.
Z dna na dzień przemijamy. Wszystko - z dnia na dzień - marnieje. Upływ czasu jest zauważalny, a życia nie ma dla nas wcale tak dużo. Niektóre wiersze trwają, mocne pamięcią milionów, inne, są zapomniane.
Jednak, czy pamięć o wierszach jest naprawdę pamięcią o emocjach, odniesieniem do własnych pragnień, własnego życia? Czy może jest to tylko symboliką autora owych tekstów, owych dzieł? To bardzo ważna kwestia, nad którą wielu z nas się nie zastanawia, a może jednak warto? Może warto zadać sobie pytanie, „po co tworzysz"?


Minęły dawno już czasy, gdy wszelkiego rodzaju sztuka (zwłaszcza poezja, gawędziarstwo...), wystarczała, by zarobić na chleb. Minęły czasy bardów i minstrelów, którzy cieszyli i gawiedź i szlachtę, poruszając ich serca (i sakwie kwi...). W dzisiejszych czasach świat stawia na postęp.
Być może dotarliśmy do granicy, kiedy większość ludzi myśli, że wszystko co ważne, zostało już powiedziane, a dalsze próby wymawiania tego w postaci wierszy są jedynie powielaniem, niczym więcej. Być może dlatego popyt na poezję jest dzisiaj znikomy, a kogoś, kto para się pisaniem wierszydeł różnego rodzaju, winno się określać mianem idioty, szaleńca, głupca, a tą wrażliwość nazywać frajerstwem (bardzo popularne określenie wśród młodzieży). Czas naszej świetności minął, każdy z nas boryka się czasami z tym dokuczliwym uczuciem wyobcowania i osamotnienia, kiedy nie może się nikomu pochwalić swoją twórczością. Nawet, gdyby znalazł się ktoś, kto ową twórczość rozumie, z pewnością wyśmiałby nas, bądź uraczył grymasem szyderstwa, uznając, że nie jesteśmy warci tego, by nasze wypociny czytać.
Z tego powodu zaczęliśmy się łączyć w społeczności. Dzięki Bogu, dzisiaj, gdy świat przypomina globalną wioskę, jest to znacznie łatwiejsze. Nie trzeba nam już ton ksiąg i drukarni, i uznania „zasłużonych", byśmy mogli być czytani przez większa ilość osób. Za pośrednictwem Internetu możemy sami (zupełnie za darmo), dzielić się naszymi pasjami i zainteresowaniami. Jednak nadal bylibyśmy osamotnieni, nadal sami, gdzieś w tym bałaganie, nieznani, zupełnie przeoczeni i pominięci.
I tutaj zaczyna się rola portali społecznościowych, takich, jak ganice.pl. To swojego rodzaju azyl, miejsce, gdzie wszelkiego rodzaju osobliwości dzisiejszej epoki znajdują schronienie. Jednak daleko takim portalom do miana utopii, daleko. Daleko z powodu ludzi, którzy - mimo wszystko - zawsze znajdą powód, by uznawać azyl za swoją własność. By wytyczać innym granice i ścieżki, by kierować ich poczynaniami w pośredni, lub bezpośredni sposób. I to jest bardzo, bardzo przykre...


Na pewno każdy z was spotkał się z tak zwanym Towarzystwem Wzajemnej Adoracji. Z grupą osób, które starają się tworzyć subkultury, ugrupowania i szeregi, odcinać się od reszty. Stawać zawsze po tej przeciwnej stronie, tylko po to, aby zostać uznanym za wyjątkowych, czy to w oczach swoich, czy innych.
Są wśród owiec wilki. Podczas gdy owieczki spokojnie pasa się na łące bielnych kart, skubiąc sobie beztrosko zawiłe znaki, tworzące wydumane zdania i strofy, wilki łypiąc groźnie czają się gdzieś w cieniu. I przychodzi czas, gdy wybiegają, z pianą na ustach, z krwawymi ślepiami gnają na bezbronne owce, nieświadome zagrożenia, wbijając ociekające jadem kły w ich drobne ciałka, rozszarpując ich światopogląd, naruszając ich mały, milutki świat.
Jest to lekkim nawiązaniem do wszelakiej krytyki, jaka na portalach internetowych się pojawia się pojawia. Nie każdy ma tyle dystansu do samego siebie i innych, by zwyczajowo machnąć ręką na czyjeś utyskiwania. Niektórzy się smucą, zamykają w sobie i odkładają pióro. Inni, ulegają nurtowi, zjawisku fali, która porywa ich w swe zgubne szpony, wytyczając wąskie ramy, w obrębie których powinni się oni poruszać. A jeszcze inni? Nadal zostają sobą. Wśród wron, czy wśród łabędzi, nadal są, jacy są, i robią to co robią, tak, jak im się żywnie podoba. I ta ostatnia postawa jest najbardziej chwalebna, nieprawdaż?


Czym właściwie są wiersze, cała ta poezja? Złudną, nudna i banalną paplaniną? A może chwytającym za serce przejawem artyzmu? Chłamem i gównem, cisnącym się nam do oczu i wywołującym mdłości, czy afrodyzjakiem, kołyszącym nasze zmysły, wiodącym je w rejony nieznane większości ludzi? Ale na to pytanie nie da się odpowiedzieć ogólnikowo, tak, żeby wszystkim było dobrze. Jednak większość ludzi zaprzeczy, zaperzy się, nie rozumiejąc zupełnie, że rozumienie poezji nie jest zależne od autora, tylko w większej części od czytelnika.
To czytelnik decyduje (choć często nieświadomie), w jaki sposób i czy w ogóle rozumie to, co autor miał nam do przekazania. Oczywiście niejednokrotnie zdarza się i tak, że czytelnik rozumie wiersz zupełnie inaczej, aniżeli widział go autor. Ale nie jest to herezją, to magia poezji. Umiejętność czytania między wierszami, bo zrozumieć wiersz.
Bo wierszy się nie czyta, tylko czuje. Brzmi to tandetnie, jednak jest bardzo prawdziwe. W jaki sposób...? Czytając jakikolwiek wiersz, odnosimy go do naszego życia - w skali globalnej. Wszystkie nasze marzenia i żale, wspomnienia, rozterki, radości, biorą udział w analizie tekstu. Gdzie umysł jest tylko tłem, na którym owa analiza się odbywa. Jeżeli wiersz mówi o czymś, co nie ma dla nas żadnego znaczenia, to jakby on nie był cudownie skonstruowany, nie zachwycał formą, nie wzruszy nas zupełnie. Ponieważ będzie nieistotny, z powodu tego, że traktuje o sprawach, które zupełnie nas nie obchodzą...
Jakie więc mamy prawo wymawiać innym ich sposób pisania? Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie zadowolić wszystkich i sprostać ich oczekiwaniom. Z tej prostej przyczyny, że ludzie nie myślą szablonowo. A zwłaszcza artyści (w tym wypadku poeci). Zapewne każdemu z was zdarzyło się zamieszczać stosowne uwagi do wiersza, który przeczytaliście. Wielu z was napisałoby go zupełnie inaczej, zmieniło kilka słów, może poprzestawiało zupełnie zwrotki i strofy. I nikt wam nie zabrania czytać wiersza tak, jak zechcecie. Jednak czy jest właściwym, by ganić autora za to, kim jest i jak pisze? Czy to się godzi, by wypominać autorowi jego oryginalny styl? Ganić go za próby odnajdywania nowych nurtów i ujmowania już stokrotnie wałkowanego tematu zupełnie w inny sposób, niż zwykło się to robić? Pytanie tylko, po co...
Czy jest to spowodowane


poprzednia
- [1] [2] -


Zobacz też:

Publicystyka - Zdelegalizować feminizm! Zdelegalizować feminizm! Podważanie człowieczeństwa dzieci poczętych powinno być karane z taką samą bezwzględnością jak podważanie człowieczeństwa Żydów. Nazizm, aborcjonazizm = jeden czart. więcej...
Publicystyka - Wszystko o... biuście! Wszystko o... biuście! Biust to z pewnością jeden z najbardziej kobiecych atrybutów. Od wieków piersi są czymś fascynującym ludzkość, by wymienić tylko malarzy różnych szkół i epok, którzy poświęcili więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów