Piłka jest okrągła, bramki są dwie, a i tak pieniądz rządzi wszystkim jak chce

Damian Kopeć
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Miliony ludzi na całym świecie fascynują się sportem, wielu z nich niezwykle popularną i widowiskową jego dziedziną jaką jest piłka nożna. Dziennikarz Declan Hill, autor książki Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość, też kiedyś do nich należał. Zajmując się jednak przez wiele lat problematyką korupcji w sporcie, przede wszystkim w rozgrywkach piłkarskich, zmienił zdanie. Dziś nadal fascynuje go piłka nożna, ale tylko ta rozgrywana w gronie przyjaciół. Jak sam mówi, kocha ten sport w wykonaniu amatorów, kocha towarzyszące mu koleżeństwo, zdrową rywalizację i zapach trawy na murawie. Nie interesują go już jednak rozgrywki klubowe. Co tak zdecydowanie zmieniło jego poglądy na futbol zawodowy? To, czego doświadczył, co zobaczył i czego się przez lata dowiedział.  

spełnienia. Każdy musi się starać o błąd odpowiedni do pozycji, jaką ma w drużynie. Postawa bramkarza jest oczywiście fundamentem udanego przekrętu. Golkiper powinien jak najczęściej wychodzić na przedpole, odsłaniając w ten sposób światło bramki. Dobrze, żeby wtedy, kiedy straci bramkę wymachiwał rękami, przeklinał i całym sobą sugerował, że popełnił najzwyklejszy błąd. Powinien ustawiać się w miejscu oddalonym od właściwego np. o metr. Pozwoli mu to, gdy napastnik odda strzał na efektowną, choć niekoniecznie skuteczną paradę, piłka przeleci bowiem obok jego w rozpaczliwym geście wyciągniętych rąk. Inna strategia to wypuszczanie piłki z rąk lub wybijanie jej przed siebie, najlepiej wprost przed nogi przeciwnika. Zawsze można twierdzić, że popełniło się poważny błąd.


Błędy obrońcy mogą w łatwy sposób doprowadzić do utraty bramki. Może on na przykład podawać piłkę do bramkarza - zbyt daleko, by ten był ją w stanie złapać lub wybić, ale wystarczająco blisko napastnika drużyny przeciwnej, by mógł ją przejąć i spróbować strzału na bramkę. Inne zalecane zachowania przekupionego obrońcy to: nie powinien pomagać naciskanemu stoperowi, ma nie grać na sto procent i umożliwiać atakującym przedarcie się przez linię obrony, spóźnianie się ze wślizgiem, wybijanie piłki prosto pod nogi napastnika, zastawianie głupiej pułapki ofsajdowej.


Na nic zda się praca skorumpowanych obrońców i bramkarza, kiedy brylujący z przodu gwiazdor raz po raz trafia bramki. Zbyt wiele goli może zresztą sugerować przekręt widoczny gołym okiem. Rady dla przekupionych napastników to: jak najdłużej przetrzymywać piłkę, by rywal mógł ją łatwo odebrać; dryblowanie w kierunku przeciwnika i pozwalanie mu na wywalczenie piłki; marnowanie okazji poprzez strzelanie prosto w bramkarza lub chybianie celu.


Pomocnicy mogą nadzorować przekręt - zwłaszcza, że zleceniodawcy często oczekują od uczestników zmowy nie tylko przegrania meczu lecz bardziej konkretnych, umiejscowionych w czasie zachowań. Pomocnik powinien zatem długo utrzymywać się przy piłce, by wzrosła szansa na odebranie mu jej; winien zakłócać rytm gry swojej drużyny, podając jak najczęściej do tyłu, do obrońców; dobrze kiedy stosuje często ryzykowne podania, dzięki którym można łatwo stracić piłkę; powinien przetrzymywać piłkę w strefie, w której operuje.


Piłkarze przekupieni potrafią nierzadko odgrywać dramatyczne sceny wobec swoich kolegów: zachęcać do walki, lamentować nad popełnianymi błędami, wyglądać jak ludzie potrafiący umrzeć za swój zespół. Ich celowe złe zagrania powinny być odbierane jako zwyczajne błędy, potknięcia. Nie powinni tylko źle grać, ma to wyglądać tak, jakby dawali z siebie wszystko. Ocena meczu jest zawsze rzeczą dość subiektywną. Podobnie ocena zachowania piłkarzy. Przecież mogą mieć słabszy dzień, gra może się nie kleić, mogą zdarzać się błędy.

Cechy meczy ustawionych


Czy istnieją cechy charakterystyczne meczów ustawionych? Declan Hill próbował analizować mecze, porównywać je ze sobą, zestawiać podejrzane z wyglądającymi na uczciwe, rozmawiać o nich z naukowcami zajmującymi się podobnymi zagadnieniami w różnych dziedzinach sportu. Z zeznań skorumpowanych piłkarzy wynikało, że często tłumaczyli oni swoje działania nie jako przestępstwa, tylko pewnego rodzaju zaniechania. Człowiek obserwujący mecz wydaje się nigdy nie mieć całkowitej pewności, czy coś było celowe, a nie przypadkowe. Są jednak pewne meczowe zdarzenia, które można próbować przeanalizować mimo wszystko w miarę obiektywnie. Chodzi o rzuty karne, gole samobójcze i czerwone kartki.


W meczach, w których biorą udział przekupieni piłkarze, liczba rzutów karnych nie wzrasta znacząco. Jedenastki zwracają uwagę wszystkich, więc po co wystawiać się na taką ocenę. Bezpieczniejsze i mniej jednoznaczne są spóźnione i nieudane wślizgi czy daremne próby przejęcia piłki. Znacznie chętniej po ten środek sięgają skorumpowani sędziowie, dyktując jedenastki nawet dwa razy częściej niż zwykle.


Samobóje też mogłyby wydawać się dobrą i skuteczną bronią wpłynięcia na wynik danego spotkania. Z badań Hilla wynika, że stosuje się je w podejrzanych meczach częściej niż w zwykłych (prawie w co piątym ustawionym spotkaniu), ale nie jest to oczywiste narzędzie nieuczciwych zawodników, bowiem zwraca niepotrzebną uwagę. Wyrazistym tego przykładem stał się przypadek Vlado Kasalo, reprezentanta Chorwacji, który w 1991 roku występował w Bundeslidze. Został on aresztowany po strzeleniu dwóch goli samobójczych, które miały mu dać szansę spłaty długów hazardowych.


Czerwone kartki to kolejne pozornie wygodne narzędzie oszustów. Chodzi o to, by np. sprowokować sędziego lub sytuację, dzięki której drużyna zostanie osłabiona. Nie jest to powszechnie stosowane. Dla nieuczciwego gracza korzystniej jest bowiem przebywać na boisku i mieć wpływ na przebieg gry niż je opuścić. Wydaje się nawet, że zawodnicy przekupieni otrzymują mniej czerwonych kartek niż inni. Może to wynikać ze świadomego braku zaangażowania w grę, z ostrożnej gry.


Tak więc rzuty karne, gole samobójcze i czerwone kartki nie wskazują jednoznacznie na ustawienie meczu. Bardziej przydatne do tego są gole. Istnieje statystycznie zauważalna różnica w liczbie goli strzelanych w meczach uczciwych i tych, w których dochodzi do szwindli. W tych drugich pada średnio dwadzieścia procent więcej bramek. Pierwszy gol powinien paść jak najszybciej, nim ludzie jeszcze dobrze zajmą miejsca, nie rzuca się bowiem specjalnie w oczy. Następne dwa winny paść jeszcze w pierwszej połowie, a potem można już odpoczywać na boisku. Chyba coś w tym rodzaju zastosowano w meczu między RFN i Austrią na Mistrzostwach Świata w 1982 roku. Obie drużyny awansowałyby do drugiej rundy turnieju, jeśli niemiecki zespół wygrałby to spotkanie 1:0. Reprezentacja RFN strzeliła bramkę w dziesiątej minucie i reszta meczu wyglądała jak trening (...) Hill, analizując swoją bazę danych, odkrył, że w meczach ustawionych liczba goli jest większa właśnie w pierwszych dziesięciu minutach i spada w ostatnich dziesięciu minutach spotkania. Grad bramek w ostatnich minutach może charakteryzować nieudany przekręt.

Dziwni ludzie w branży piłkarskiej


Wśród osób działających w branży piłkarskiej można spotkać wielu dziwnych, by nie rzec - podejrzanych ludzi. Niejednoznacznych, z „interesującą” biografią. Przykładem może być Pietro Allatta, belgijski agent, prowadzący interesy niektórych piłkarzy, m.in. bramkarza Silvia Proto. Ciekawa jest już sama przeszłość Allatty. Był współpracownikiem, a potem konkurentem w branży budowlanej Camela Bongiorna, byłego szefa włosko-belgijskiej mafii, faceta, który wrogów lubił rozpuszczać w kwasie (przykładem sprawa zamordowanego w ten sposób dziennikarza Stephane’a Steinera). W kwietniu 1988 roku pod ziemię zapadł się pewien bramkarz, przyjaciel Pietra Allatty. Nigdy go nie odnaleziono i nie wyjaśniono zagadki owego nagłego zniknięcia. Allattę wymiar sprawiedliwości dopadł na sprawach oszustw podatkowych. Nie spędził on jednak w więzieniu ani jednego dnia.


4


Zobacz też:

Publicystyka - "Gryfa" odnaleziono. Historia Krystyny Wańkowiczówny Ziele na kraterze, książka o rodzinie Melchiora Wańkowicza, ukazała się w Nowym Jorku w 1951 roku, miała siedemnaście wydań w Polsce i stała się jedną z najbardziej popularnych książek wielkiego pisarza. Weszła więcej...
Publicystyka - Demokracja hamburgera. Fenomen McDonaldsa Demokracja hamburgera. Fenomen McDonaldsa Znajdziecie je w Mekce w Arabii Saudyjskiej, w Moskwie i Nowym Jorku. Kiedyś uchodziły za symbol amerykanizacji i amerykańskiego trybu życia. Dziś coraz mocniej się "glokalizują" i dokonują "kulturowej lokalizacji więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
violabu2014-11-07 09:57:05
avatar
Straszne, straszne. Instytucja meczów dawno przestała być grą fair play.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów