Piłka jest okrągła, bramki są dwie, a i tak pieniądz rządzi wszystkim jak chce

Damian Kopeć
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Miliony ludzi na całym świecie fascynują się sportem, wielu z nich niezwykle popularną i widowiskową jego dziedziną jaką jest piłka nożna. Dziennikarz Declan Hill, autor książki Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość, też kiedyś do nich należał. Zajmując się jednak przez wiele lat problematyką korupcji w sporcie, przede wszystkim w rozgrywkach piłkarskich, zmienił zdanie. Dziś nadal fascynuje go piłka nożna, ale tylko ta rozgrywana w gronie przyjaciół. Jak sam mówi, kocha ten sport w wykonaniu amatorów, kocha towarzyszące mu koleżeństwo, zdrową rywalizację i zapach trawy na murawie. Nie interesują go już jednak rozgrywki klubowe. Co tak zdecydowanie zmieniło jego poglądy na futbol zawodowy? To, czego doświadczył, co zobaczył i czego się przez lata dowiedział.  

Wyrok na koncie i znajomości z włoskimi mafiosami nie przeszkadzały mu być menedżerem piłkarskim, posiadającym oficjalną licencję agenta FIFA, uzyskaną w... Togo. Równie nieobciążająca była dla niego współpraca z tajemniczym chińskim biznesmenem Ye Zheyunem, którego celem stało się skorumpowanie futbolu europejskiego. Allatta pomógł mu nawiązać kontakty z drużynami z ligi belgijskiej, sam zaś Zheyunem zainwestował w pewną drużynę fińską. Chiński biznesmen wpadł poprzez nadmierną słabość do młodej dziewczyny, ale zdołał skutecznie zniknąć z oczu europejskiemu wymiarowi sprawiedliwości.


Bernard Tapie był prezesem Olimpique Marsylia. Zrobił wiele, zwłaszcza rzeczy niezgodnych z prawem, by jego klub odnosił sukcesy. Był powiązany z naprawdę niebezpiecznymi ludźmi. Jednym z nich był korsykański biznesmen, Andre-Noela Filippeddu, którego partnerem był z kolei osławiony szantażysta i szmugler heroiny, Francis Vanderberghe. Inną osobą związaną z Korsykaninem był Dominique Rutily, prezes Calvi, trzecioligowego klubu z Korsyki, który zginął w 1996 roku w strzelaninie wyglądającej na wyrok mafijny tuż po zakończonym meczu Calvi. Skoro w interesy prezesów klubu i samego klubu zamieszane są tacy ludzie, trudno się dziwić, że zamknięcie ust i milczenie wydaje się najlepszym sposobem na przetrwanie.


Wiele postaci ze świata piłkarskiego, działaczy, sponsorów, inwestorów prowadzi podejrzane interesy. Niektórzy z nich są postaciami ze świata zorganizowanej przestępczości. Wydaje się, że władz organizacji piłkarskich specjalnie to nie interesuje. Kiedy trzeba, bagatelizują, kiedy trzeba - milczą lub tylko symulują działanie. Gangsterzy wybielają swój wizerunek, wchodząc w świat zawodowego futbolu. Najpierw przejmują zasłużony klub albo wiążą się ze sławnym zawodnikiem. Z „kontrowersyjnego biznesmena” przeradzają się w „barwnego człowieka biznesu”, a gdy drużyna albo zawodnik zdobywają mistrzostwo, stają się „członkami zarządu”.


17 lipca 1994 roku na stadionie Rose Bowl w Pasadenie miał miejsce finał piłkarskich Mistrzostw Świata. W loży dla VIP-ów zasiadała międzynarodowa śmietanka towarzyska - m.in. Pele, Al Gore, Henry Kissinger. Wśród nich był Anzor Kikaliszwili. Zarówno komórka dochodzeniowa Kongresu Stanów Zjednoczonych, jak i Federalne Biuro Śledcze (FBI) uznawały go za jednego z najważniejszych rosyjskich gangsterów. Był on członkiem rządu komunistycznego, a po upadku Związku Radzieckiego został przewodniczącym organizacji Stowarzyszenie „Wiek XXI”. Stowarzyszenie to miało pecha do przewodniczącego. Ostatniego z nich zabiła kula snajpera. Jego poprzednika zamordowano w mafijnej strzelaninie. W czasie finału MŚ Kikaliszwili czuł się swobodnie w towarzystwie Joao Havelange’a, prezydenta FIFA, oskarżonego w Brazylii o koneksje z najbardziej osławionym capo w kraju, Castorem de Andrade, szefem nielegalnej sieci hazardowej, której wartość szacowano na dwa miliardy sześćset milionów dolarów. Nieopodal siedział Wiaczesław Kołoskow, ówczesny prezydent Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej, organizacji borykającej się z problemem mafijnych zabójstw na zlecenie. Juana Jose Belliniego, prezydenta Kolumbijskiej Federacji Piłki Nożnej, zabrakło - nie mógł przybyć tego popołudnia, gdyż jeden z piłkarzy kolumbijskiej drużyny narodowej został zastrzelony po powrocie zespołu z Mistrzostw Świata. (...) FIFA to organizacja, która kieruje światowym futbolem. Wszyscy wspomniani mężczyźni byli albo członkami FIFA, albo gośćmi specjalnymi największego piłkarskiego spektaklu na świecie.

Nie tylko Azja


Ustawianie meczów zdarzało się zawsze. Można to wyczytać z licznych książek i dokumentów. Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS) dokonała niedawno, po siedemdziesięciu latach pewnego odkrycia: ustalono, że mecz eliminacyjny do Mistrzostw Świata w 1934 roku między Grecją a Włochami został ustawiony przez urzędników Mussoliniego, którzy za wszelką cenę dążyli do sukcesu swojej drużyny. Meczami handlowano w lidze, która cieszy się do dziś reputacją najuczciwszej na świecie, czyli w angielskiej Premier League. Harry Gregg, jeden z nielicznych ocalałych z katastrofy lotniczej zawodników Manchester United, podał pewne fakty w swojej autobiografii Harry’s Game. Lata pięćdziesiąte, zwane "Złotym Wiekiem futbolu" okazały się mieć swoje czarne owce, podobnie jak lata sześćdziesiąte. Niektórzy zawodnicy mówili o tym - bądź pisali - na ogół po latach. Jeden z nich, Trevor Ford, sam przyznał się do uczestniczenia w kilku futbolowych szwindlach. Co ciekawe, nie miał poczucia winy, uważał, że to chciwość władz nie zapewniających zawodnikom godziwych zarobków zmusiła ich do brania łapówek. Na pewien czas zakazano mu gry w lidze angielskiej. Grał w Holandii, ale w końcu wrócił do domu i do końca kariery grał w Anglii. Brian Clough - reprezentant Anglii i późniejszy trener - wspominał specyficzne zachowania obrońców ze swojej drużyny podczas ustawionych meczy i skutki ich zachowania. O korupcji zresztą wspominali nie tylko zawodnicy. Alan Hardaker był sekretarzem rozgrywek ligi angielskiej. Podczas pełnienia tej funkcji zawsze stanowczo zaprzeczał istnieniu problemu korupcji w lidze. We wspomnieniach przyznał jednak, że była ona w lidze powszechna. W latach sześćdziesiątych dziennikarz Michael Gabbert wraz ze sprawozdawcą sportowym Peterem Camplingiem odkryli masowe ustawianie meczy w lidze angielskiej. Efektem serii opublikowanych przez nich artykułów było skazanie dziesięciu graczy, z których czterech odsiedziało wyroki w więzieniu. Dziennikarze ujawnili istnienie siatki graczy powiązanych z ludźmi robiącymi przekręty. Pośrednikami byli ekspiłkarze. Alan Hardaker i inni działacze w ramach wdzięczności wobec dziennikarzy za ujawnienie owej afery usiłowali zakazać im wstępu na wszystkie stadiony. Główną przyczyną rozpowszechnionej w lidze angielskiej korupcji w tamtym czasie były być może nędzne dochody i warunki pracy zawodników. A może także, jak podkreślał zwłaszcza Harry Gregg, istnienie w sporcie zwykłych łajdaków, ludzi, którzy dla pieniędzy zrobiliby wszystko. Takich, niestety, spotyka się wszędzie.


Ustawiano mecze w okresie określanym jako złoty, ale dochodziło również do ich ustawiania w jednej z najgorszych lig europejskich, i to w czasach jej upadku. W 2004 roku Bałtika Kaliningrad grała w rosyjskiej Pierwszej Dywizji, czyli tamtejszej drugiej lidze. Zespół był zagrożony spadkiem. Ludzie z tajnych służb nagrywali rozmowy prezesa klubu Czepiela, które trafiły do pewnego lokalnego tygodnika, gdzie je opublikowano. Pokazały one smutne oblicze rosyjskiej korupcji - nie tylko kupowanie meczy, ale również płacenie różnym drużynom za to, by grały uczciwie przeciw niektórym zespołom. Największy ból głowy prezesowi Czepielowi sprawiało rozeznanie, które zespoły mogą kupować mecze i czy rywale jego drużyny o miejsce w lidze zamierzają grać uczciwie czy nie. Dziwne? Tak, dziwny jest ten świat. Dziwniejsze jest to, że Czepiel nie poniósł żadnych konsekwencji, za to dziennikarz, publikując zbyt wiele demaskatorskich artykułów, wylądował w końcu w ciężkim więzieniu. Tak zresztą kończy się wiele spraw na świecie. Dociekliwi dziennikarze są zastraszani, pozywani, próbuje się im ograniczać wstęp na stadiony. Detektywów odsuwa się od spraw, a tych, co się do czegoś przyznają, karze z zadziwiającą bezwzględnością.


5


Zobacz też:

Publicystyka - "Gryfa" odnaleziono. Historia Krystyny Wańkowiczówny Ziele na kraterze, książka o rodzinie Melchiora Wańkowicza, ukazała się w Nowym Jorku w 1951 roku, miała siedemnaście wydań w Polsce i stała się jedną z najbardziej popularnych książek wielkiego pisarza. Weszła więcej...
Publicystyka - Demokracja hamburgera. Fenomen McDonaldsa Demokracja hamburgera. Fenomen McDonaldsa Znajdziecie je w Mekce w Arabii Saudyjskiej, w Moskwie i Nowym Jorku. Kiedyś uchodziły za symbol amerykanizacji i amerykańskiego trybu życia. Dziś coraz mocniej się "glokalizują" i dokonują "kulturowej lokalizacji więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
violabu2014-11-07 09:57:05
avatar
Straszne, straszne. Instytucja meczów dawno przestała być grą fair play.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów