Piłka jest okrągła, bramki są dwie, a i tak pieniądz rządzi wszystkim jak chce

Damian Kopeć
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Miliony ludzi na całym świecie fascynują się sportem, wielu z nich niezwykle popularną i widowiskową jego dziedziną jaką jest piłka nożna. Dziennikarz Declan Hill, autor książki Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość, też kiedyś do nich należał. Zajmując się jednak przez wiele lat problematyką korupcji w sporcie, przede wszystkim w rozgrywkach piłkarskich, zmienił zdanie. Dziś nadal fascynuje go piłka nożna, ale tylko ta rozgrywana w gronie przyjaciół. Jak sam mówi, kocha ten sport w wykonaniu amatorów, kocha towarzyszące mu koleżeństwo, zdrową rywalizację i zapach trawy na murawie. Nie interesują go już jednak rozgrywki klubowe. Co tak zdecydowanie zmieniło jego poglądy na futbol zawodowy? To, czego doświadczył, co zobaczył i czego się przez lata dowiedział.  

justify;">Dziwnym przypadkiem było ustawienie meczu w 1993 między Olympique Marsylia z Valenciennes FC. Olympique był zdecydowanym faworytem, ale jego władze zdecydowały się i tak na namówienie kilku zawodników Valenciennes na odpuszczenie meczu. Chciano bowiem ułatwić sobie życie, a być może zaoszczędzić zawodnikom wysiłku i ryzyka kontuzji, istotnego wobec zbliżającego się w kolejnym tygodniu bardzo ważnego meczu. Być może dodatkowo chroniono nieomal pewny sukces przed jakąś przykrą niespodzianką. Można zatem korumpować nawet w przypadkach pozornie oczywistych.

Jak zapewnić sobie przychylność sportowca


Na to pytanie odpowiada Michael Franzese, syn otoczonego złą sławą płatnego mordercy Johna „Sonny” Franzesego. Michael został capo rodziny Colombo w Nowym Jorku jeszcze przed trzydziestką. Emanują od niego inteligencja, siła i niebezpieczeństwo. Również wiedza. Sportowcy lubią hazard, są pewni siebie i uwielbiają ryzyko. Prędzej czy później wpadają w tarapaty. I o to chodzi. Wtedy należy się z nimi zaprzyjaźnić, poznać ich upodobania i słabe strony. Narkotyki? Proszę bardzo. Słabość do blondynek? Nie ma sprawy, potem łatwiej poprosić o odpuszczenie meczu. Można podsunąć kobietę, która udaje, że zaszła w ciążę lub zorganizować balangę w noc przed spotkaniem. Kłopot jest tylko z dostępem do strzeżonych zawodników. Można próbować uzyskać oficjalne stanowisko w klubie, załatwiać sobie pokoje w hotelu na tym samym piętrze co drużyna, korzystać z pomocy prostytutek. Można wynająć kogoś, kto się z nimi skontaktuje, skorzystać z pomocy byłego zawodnika, właściciela klubu, w którym bywają czy ulubionego lokalu. Trzeba poznać zawodników. Można stosować wobec nich powoli działającą zasadę „fałszywej bliskości” albo szybszą - bezpośredniego podejścia. Propozycje finansowe składa się neutralnym językiem, sprawiając wrażenie, że to nic złego. Stosuje się bonusy za dobrą grę. Mają one wprowadzać pewien klimat i wiązać długoterminową umową. Sięgnięcie po jakiekolwiek pieniądze od oszustów powoduje nieodwracalny skutek. Tacy zawodnicy są już w ich rękach i - co ciekawe - nagle zmienia się stosunek do przekupionego sportowca. Cóż, tego, kogo można kupić, trudno szanować. Z drugiej strony - w tym momencie najbardziej liczy się już biznes i na nim trzeba się skoncentrować.

Sztuka zarabiania i sztuka płacenia


Bukmacherom chodzi nie o wynik meczu sam w sobie. Im chodzi o maksymalizację zysku. W istocie mają miejsca dwa rodzaje przekrętu: ustawia się wynik meczu i wpływa na to, jak wyglądają kursy. W tym drugim przypadku trzeba obserwować, jak reaguje rynek hazardowy, stawiać pieniądze tak, aby przynosiły maksymalny zysk, a potem upewnić się, że zawodnicy zapewnią odpowiedni rezultat.


Po ustawionym meczu trzeba wypłacić „honorarium” tak, by nie wzbudzać podejrzeń. Można opłacić je np. wygrywającymi losami loterii, co było stosowane w Malezji. Organizatorzy przekrętów odkupywali je od zwycięzców, a potem przekazywali skorumpowanym piłkarzom. Sami zawodnicy mogą obstawiać wyniki, co wpływa na nich mobilizująco i powiększa dodatkowo pulę wygranej. Najczęściej jednak w grę wchodzi przekazanie gotówki. Pieniądze na „drobne wydatki” przekazuje się przed meczem, główną pulę zawsze po meczu, na neutralnym gruncie - w knajpie lub w dyskotece. Dba się o dodatkowe „prezenty” dla nieuczciwych zawodników, np. kobiety - opłacone luksusowe prostytutki. Ma to zapewnić swoistą rekompensatę psychologiczną odczuwającemu jakiś dyskomfort zawodnikowi.

Przekupywanie arbitrów


Ljubomir Barin, Chorwat, latami pomagał w ustawieniu meczów Pucharu Mistrzów dwóm francuskim drużynom - Girondins Bordeaux i Olimpique Marsylia. Współpracował, również jako agent, z innymi wielkimi europejskimi klubami, np. z Bayern Monachium. Dbał o arbitrów, stwarzał sprzyjającą atmosferę przed meczem, zapewniał odpowiednie zakwaterowanie, wręczał prezenty. Pieniądze na nie pozyskiwano głównie dzięki kreatywnej księgowości. Na przykład dwukrotnie zawyżano kwotę za transfer piłkarza i już fundusz łapówkarski został odpowiednio zasilony. Stworzono dzięki niemu sieć tajnych rachunków bankowych w całej Europie. O szczegółach Barin opowiedział prokuratorowi po aresztowaniu i kilkumiesięcznym pobycie w celi. Przed ważnymi meczami pucharowymi sędziom zapewniano ekskluzywne usługi seksualne. Wśród sędziów cieszyły się one wielkim zainteresowaniem. Z zeznań Barina, jak również ze wspomnień innych arbitrów wynika, że w latach osiemdziesiątych dbanie o przychylność sędziów było rzeczą normalną. Drogie prezenty i kobiety umilające im samotne wieczory przedmeczowe należały nieomal do dobrego tonu. Według anonimowych działaczy UEFA sprowadzanie kobiet do pokojów hotelowych arbitrów stało się powszechnie przyjętą praktyką. Uznawano to za swoisty przejaw nadmiernej gościnności.


Declan Hill doświadczył na samym sobie jak działa metoda podsuwania kobiet sędziom. Spotkał się w Singapurze z biznesmenem Ong Kheng Hockiem skazanym niegdyś za ustawianie meczów. Odbyli rundę po knajpach, wypijając sporo alkoholu. Wokół kręciły się kobiety, proponując swoje towarzystwo. Znały Onga i traktowały Hilla jako jego przyjaciela. Solidnie pijanym Declanem zajęła się na polecenie Onga atrakcyjna Annie i jej przyjaciółka Karen. Nawet się nie spostrzegł, jak obmacywał i pieścił się z dwiema kobietami. Gdy doszedł do siebie, wyraźnie poczuł na własnym przykładzie, na czym polega wykorzystanie seksownych kobiet i alkoholu do korumpowania sędziów.


Czy ów proceder związany z seksem jako formą wpływania na ważne osoby trwa nadal? Działacze twierdzą, że nie. Jak jest naprawdę? W 2005 roku czterech sędziów oskarżyło innego, Niemca Roberta Hoyzera, o współudział w oszustwach. Ten początkowo zaprzeczał, ale po namowach swojej dziewczyny przyznał się do korumpowania i ustawiania spotkań. Hoyzer, który jako jedyny poniósł karę więzienia, zeznał, że zabieranie sędziów przed meczem na wycieczki po burdelach było zwyczajną praktyką ze strony działaczy klubowych.


Większość poważnie zapowiadających się śledztw kończy się stosunkowo niewielkimi wyrokami, spełza na niczym z powodu niewiedzy i niekompetencji. Oszuści z Azji skutecznie wyprowadzają w pole związki piłkarskie, legalnie działające firmy bukmacherskie i policję. Legalny biznes hazardowy zmienia się mocno z powodu Internetu i możliwości zakładów zawieranych poprzez sieć. W grę wchodzą niesamowite pieniądze. Internet z jednej strony umożliwia śledzenie tego, co się dzieje na bieżąco, z drugiej podejmowanie działań w ostatniej chwili - i to na odpowiednio dużą skalę. Obecnie jednym kliknięciem myszki każdy może jednocześnie obstawić zakłady u kilku różnych bukmacherów z całego świata. A jeśli zachowa się minimum ostrożności, nikt się o tym nie dowie. Sieć służy zarówno stróżom praworządności, jak i przestępcom. Kwestią jest tylko wykorzystanie możliwości, jakie daje. Niestety, jeśli nawet legalny rynek hazardowy odkryje, że jakiś mecz został ustawiony, w praktyce niczego to nie zmienia.

Pouczająca historia Pala


Rajendan Kurusamy to geniusz: w ciągu kilku lat zdołał przejąć kontrolę nad ligą malezyjsko-singapurską z rąk tradycyjnych gangów zajmujących się wyścigami


6


Zobacz też:

Publicystyka - "Gryfa" odnaleziono. Historia Krystyny Wańkowiczówny Ziele na kraterze, książka o rodzinie Melchiora Wańkowicza, ukazała się w Nowym Jorku w 1951 roku, miała siedemnaście wydań w Polsce i stała się jedną z najbardziej popularnych książek wielkiego pisarza. Weszła więcej...
Publicystyka - Demokracja hamburgera. Fenomen McDonaldsa Demokracja hamburgera. Fenomen McDonaldsa Znajdziecie je w Mekce w Arabii Saudyjskiej, w Moskwie i Nowym Jorku. Kiedyś uchodziły za symbol amerykanizacji i amerykańskiego trybu życia. Dziś coraz mocniej się "glokalizują" i dokonują "kulturowej lokalizacji więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
violabu2014-11-07 09:57:05
avatar
Straszne, straszne. Instytucja meczów dawno przestała być grą fair play.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów