Piłka jest okrągła, bramki są dwie, a i tak pieniądz rządzi wszystkim jak chce

Damian Kopeć
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Miliony ludzi na całym świecie fascynują się sportem, wielu z nich niezwykle popularną i widowiskową jego dziedziną jaką jest piłka nożna. Dziennikarz Declan Hill, autor książki Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość, też kiedyś do nich należał. Zajmując się jednak przez wiele lat problematyką korupcji w sporcie, przede wszystkim w rozgrywkach piłkarskich, zmienił zdanie. Dziś nadal fascynuje go piłka nożna, ale tylko ta rozgrywana w gronie przyjaciół. Jak sam mówi, kocha ten sport w wykonaniu amatorów, kocha towarzyszące mu koleżeństwo, zdrową rywalizację i zapach trawy na murawie. Nie interesują go już jednak rozgrywki klubowe. Co tak zdecydowanie zmieniło jego poglądy na futbol zawodowy? To, czego doświadczył, co zobaczył i czego się przez lata dowiedział.  

Błędne wrażenia

Nikt nie lubi być obiektem kpin, nawet łagodnych. Niestety, czasami można się nim stać zupełnie niechcący.


Opowiadałem właśnie o spotkaniu w Singapurze, które miałem okazję zobaczyć poprzedniego wieczoru.


- To był doskonały mecz. Skończył się wynikiem 4:2, a wszystkie cztery gole zwycięzcy zdobyli w ostatnich dwudziestu minutach. Niezwykły wyczyn! Świetnie oglądało się piłkarzy, którzy nie zamierzali odpuścić do samego końca.


Spojrzał na mnie z niedowierzaniem.


- Chcesz zobaczyć więcej takich spotkań? - powiedział. - Zostań dłużej. Myślisz, że to był uczciwy mecz? Jedna z drużyn zdobyła wszystkie bramki w drugiej połowie! Ha, ha! Jeśli lubisz takie spotkania, to miejsce jest stworzone dla ciebie. Nigdy nie odpuszczają! Mój Boże...


Sącząc drinka, roześmiał się z mojej naiwności. Do naszego stolika podszedł po chwili biznesmen.


- Hej, Wing, poznaj tego gościa. Myśli, że singapurscy piłkarze są niezwykle uczciwi. Sądzi, że zawsze grają do końca!


Biznesmen Wing, świadek rozmowy Hilla z działaczem renomowanego klubu sportowego, nie tylko skwitował te słowa życzliwym uśmiechem. Wręczył również owemu działaczowi brązową kopertę. Ten wyjął z niej banknoty, spokojnie przeliczył i podziękował. Smaczku całej sytuacji dodawał fakt, że rozmowa Declana z owym działaczem dotyczyła antykorupcyjnych działań, jakie należy podjąć, by oczyścić tamtejszą ligę. Po odejściu zapracowanego biznesmena działacz na nowo podjął opowieść o wszechobecnej w ligach piłkarskich korupcji.

Korupcja


Korupcja to - zgodnie z definicją słownikową - przyjmowanie łapówek przez urzędników lub funkcjonariuszy. Nie jest nowym zjawiskiem, czymś, co pojawiło się w XX wieku czy w ostatnich latach. Istniała zawsze tam, gdzie pojawiały się duże pieniądze i osoby (najczęściej urzędnicy) mogące nimi dysponować. Ludzie ci dysponowali, co ważne, nie swoimi pieniędzmi. Korupcja istnieje zawsze tam, gdzie ktoś chce uzyskać jakieś dobro wbrew prawu, poza kolejnością, omijając przepisy, bez wysiłku, na skróty. Problem łapówek istnieje we wszystkich kulturach i czasach, kwestią zasadniczą jest tylko skala jego wpływu na funkcjonowanie państwa, organizacji, instytucji. W sporcie korupcja związana jest przede wszystkim z pieniędzmi pojawiającymi się w związku z hazardem. Z pragnieniem szybkiego wzbogacenia się w zakładach sportowych poprzez "pomoc losowi" w odpowiednim biegu wydarzeń, na przykład poprzez wpłynięcie na konkretny wynik meczu. Drugim powodem korupcji, nie tylko zresztą w piłce nożnej, mogą być również pieniądze, ale te związane z funkcjonowaniem w ramach odpowiedniej ligi. Spadek do niższej klasy może oznaczać dla klubu i jego menedżerów utratę sponsorów, reklam, przychodów. Jeśli nie mogą temu zapobiec postawą zespołu, sięgają po inne, niekoniecznie legalne czy etyczne środki.


Choć korupcja towarzyszy nam od zawsze, potrafi w pewnych okresach przybierać na sile. Tak jest i dzisiaj. Międzynarodowa rewolucja korupcyjna już trwa. Zmienia społeczeństwa i niszczy sport na całym świecie. Polega na powstaniu globalnej sieci zakładów sportowych i towarzyszącego jej procederu ustawiania meczów. Niszczy lub zniszczyła już ligi w Azji, we wschodniej Europie. Teraz kanciarze coraz tłumniej pojawiają się w Zachodniej Europie oraz w Ameryce Północnej. I już ustawiają setki meczów.


Można w to nie wierzyć, bo wygląda to co najmniej dziwnie: wielomiliardowy nielegalny rynek hazardowy wpływający na wyniki spotkań, pół miliarda ludzi kibicujących drużynom niczego nie zauważających, setki ustawionych meczów. Rzeczywiście, nie wszystko na pierwszy rzut oka wygląda na zaplanowaną, przemyślaną działalność. Przecież zdarzają się przypadki, złe dni, spadki formy, fatalne zbiegi okoliczności. Czasami nawet lepiej jest w nie wierzyć. Nie dopuszczać do siebie świadomości, że na taką skalę działają oszuści ściśle powiązani ze zorganizowaną przestępczością, przestępcy ustawiający wyniki meczów na największych imprezach sportowych. A jednak nawet skąpo przedostające się do opinii publicznej fakty mówią same za siebie. Śledztwa dotyczące korupcji w Niemczech (2009 r.), w Polsce, w Turcji, we Włoszech, w Azji pokazują porażającą prawdę. Ukazują ludzi w pełni zaangażowanych w krociowy nielegalny proceder, tworzących luźną grupę kryminalistów szukających każdej okazji by dobrze zarobić.


Działacze piłkarscy wiedzą o korupcji, podobnie jak piłkarze, policja i politycy, większość z nich stara się jednak sprawę bagatelizować. Niektórzy uważają, że jeśli się o czymś nie mówi, to to nie istnieje, nie stanowi problemu. Kiedyś pewien polski minister finansów nawoływał, żeby nie mówić o kryzysie czy dziurze w budżecie to ich nie będzie. Wszyscy z pozoru walczą z praktykami korupcyjnymi, a wymiernych efektów nie widać, taka to poważna i zacięta walka. Ci, którzy robią, co mogą by oczyścić sport mogą liczyć przede wszystkim na siebie. Można podejrzewać, że niektórzy niczego nie dostrzegają, bo nie chcą mieć dylematów, inni prawdopodobnie sami czerpią korzyści z nielegalnego procederu, jeszcze inni nie chcą się wychylać, narażać. Często śledztwa zaczynające się z wielkim rozmachem trwają, trwają aż z wielkiej chmury spada mały deszcz, taki sobie niegroźny kapuśniaczek. Świadkowie milczą, oskarżeni się wypierają, prokuratorzy mają problemy z udowodnieniem winy. A piłkarski poker trwa w najlepsze.

Biedni piłkarze


Co może skusić piłkarzy do sprzedania siebie i meczu? Przede wszystkim pieniądze - zwłaszcza wtedy, gdy klub lub sam zawodnik ma kłopoty finansowe. Pieniądze mogą ewentualnie zostać poparte odpowiednimi groźbami. Laurent Wuilott, zawodnik FC Brussels przyznał kiedyś: Musicie zrozumieć tych gości - mogą zarobić więcej pieniędzy za jeden udany przekręt niż za cały sezon dobrej gry. Pensje w klubach, które walczą o przetrwanie, są wręcz śmieszne. Czasami problemem mogą być długi danej osoby - chociażby hazardowe. Piłkarze czy działacze mogą widzieć w przekręcie ostatnią deskę ratunku dla siebie. Dla niektórych może to być potężny zastrzyk szybko zarobionej gotówki, której - jak wiemy - nigdy dosyć. Powodów może być wiele. Może nim być także próba ratowania drużyny przed spadkiem, wiążąca się ze znacznym pogorszeniem warunków finansowych.

Nadciąga fala


Coś szczególnie złego zaczęło się dziać w światku piłkarskim na początku lat dziewięćdziesiątych w Malezji i Singapurze. W 1989 roku federacje piłkarskie z tych krajów powołały do życia nową profesjonalną ligę. Celem były dobrze zorganizowane i prowadzone rozgrywki, które miały zapewnić drużynom narodowym owych państw wysokie miejsce w rankingu FIFA. Ów pomysł finansowo wsparły rządy federalne. Powstały nowe stadiony, podpisano lukratywne kontrakty telewizyjne, pozwolono klubom sprowadzać gwiazdy z zagranicy. Na niektóre mecze przychodziło ponad pięćdziesiąt tysięcy fanów. Piękny start! I równie wielki upadek. Szacuje się, że zanim w 1994 roku władze nie wkroczyły radykalnie do akcji, ustawiano tam 80 procent spotkań. Po
Zobacz też:

Publicystyka - "Gryfa" odnaleziono. Historia Krystyny Wańkowiczówny Ziele na kraterze, książka o rodzinie Melchiora Wańkowicza, ukazała się w Nowym Jorku w 1951 roku, miała siedemnaście wydań w Polsce i stała się jedną z najbardziej popularnych książek wielkiego pisarza. Weszła więcej...
Publicystyka - Demokracja hamburgera. Fenomen McDonaldsa Demokracja hamburgera. Fenomen McDonaldsa Znajdziecie je w Mekce w Arabii Saudyjskiej, w Moskwie i Nowym Jorku. Kiedyś uchodziły za symbol amerykanizacji i amerykańskiego trybu życia. Dziś coraz mocniej się "glokalizują" i dokonują "kulturowej lokalizacji więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
violabu2014-11-07 09:57:05
avatar
Straszne, straszne. Instytucja meczów dawno przestała być grą fair play.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów