Płaczący Dresiarz

Karol Kordyka
« powrót

Mniej więcej rok temu, w dzień śmierci papieża, jak od początku jego choroby i ogólnonarodowego „zrywu jedności”, chodziłem „jak dziki”.
Nie podobało mi się to. Jednak w obliczu pozytywnego przekazu całego tego zjawiska, czułem, że „powinno” mi się podobać. Stąd, chodziłem sfrustrowany i walcząc ze sobą by nie wrzeszczeć przechodniom w twarz „hipokryci!!”; marniałem...lepiej milczeć, a nóż, któryś z nich jest autentyczny.


Męczyła mnie chyba najbardziej ta głośność. Bardzo chciałem spokoju i ciszy kontemplacji, nie zaś wspólnych śpiewów, adoracji, całonocnych czuwań – choć dla wielu to było lekarstwem i nie śmiem tego krytykować. Smutna większość chodziła jednak wtedy na place i kościoły „bo wypada”.


W chwili śmierci Jana Pawła, wracałem z przystanku autobusowego. Dzwony i syreny, które nagle się obudziły, spowodowały ukłucie w moim sercu. Teraz mogłem pójść pod kościół. Wiedziałem jednak, że nie wejdę do środka. Nie miałem siły ani ochoty na solidarność. Wiedziałem, że nie zdołam jej celebrować długo i już za prę dni, znowu zacznę spory, krytykę i walkę z NIMI, tudzież resztą ludzkości... dlatego właśnie wolałem nie iść z tłumem.
Postanowiłem stanąć przed zamkniętymi drzwiami kościoła i tam w spokoju zacząć snuć rozsadzające mnie od środka myśli.


Podchodząc pod stare, jak sadze, dębowe wrota, z egoistycznym zamiarem zagłębienia się w sobie... doznałem szoku.
Najpierw uderzyła mnie woń papierosów i piwa. Podniosłem oczy i zobaczyłem go. Dres.
Żel błyszczał w świetle księżyca, podkreślając kiczowatość jego aparycji... Stał pochylony i płakał. To nie były pijackie łzy, choć na pewno sobie popił. Sam byłem zbyt wiele razy piany (bądź pijanych nosiłem/słuchałem etc.) żeby się mylić.
Stał prosto, z opuszczoną głową i szlochał. Po cichutku... starał się powstrzymać ten szloch – drgały mu całe plecy. Boże, było mi wstyd.
Chłopak płakał szczerze. Nie wiedział, że tam jestem – sadził że nikt go nie widzi, więc nie grał, nie udawał jak tysiące, zawodzące na placach jak średniowieczne płaczki.


Wymowa sytuacji, czystość intencji tego chłopaka, sprawiły, że moje myśli powędrowały ku takim ludziom. Ja chciałem ostentacyjnie stanąć w progu i wywrzeszczeć do ucha Bogu jaki to jestem sam w pragnieniu ciszy.
Tym obrazem pokory i szczerego smutku dostałem za przeproszeniem po ryju.
Nie płakałem z Narodem przez całe dnie choroby papieża. Nie brałem udziału w „Narodowych Rekolekcjach”. Zakochany w indywidualizmie, w dwadzieścia sekund odebrałem moją indywidualną lekcję prostoty, szczerości i człowieczeństwa...daną mi przez dresa...


poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Publicystyka - Kilka słów o ... kobietach Kilka słów o ... kobietach Z ust kobiety wręcz wylewa się potok słów, a gdy dociera on do mężczyzny, ona wnikliwie obserwuje, jak poradzi sobie jej wybranek z rozszyfrowaniem skomplikowanego ciągu znaków. więcej...
Publicystyka - Czy kto woli, czy nie woli - bileciki do kontroli! Czy kto woli, czy nie woli - bileciki do kontroli! Wysiadam z tramwaju linii 41. Obok mnie dumnie kroczy osoba, która pewnie wielu użytkownikom sieci komunikacyjnych kojarzy się mało przyjemnie. Bo obok mnie idzie kontroler (ściśle biorąc - kontrolerka) więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
bgolka2006-04-08 19:25:09
avatar
fajnie napisane, autor ma polot i bardzo przyjemnie się go czyta. już dawno nie przeczytałam czegoś co by mnie poruszyło. gdybym miała ci dać ocene, dostałbyś 6.
odpowiedz
Szczepanik2006-04-08 19:25:09
avatar
Nie uważam, żeby "Narodowe Rekolekcje" były czymś zlym, bo wbrew pozorom wielu ludzi nie uczestniczyło w nich na pokaz. Wielu czuło wtedy konieczność solidarności z innymi. Tekst bardzo ciekawy :)
odpowiedz
vademecum2006-04-08 19:25:09
avatar
Pod koniec czytania mialam łzy w oczach. Poruszyłam się. Nie można uogulniać ludzi (np. każdy dres ma w dupie Jana Pawła II), jednak to niekonsekwetnie robiłam. Ten tekst przemowił do mnie, dużo lepiej niż własne "wiem, ale nie zrobie". A życie lubi dawać niespodzianki. Aż za bardzo.
odpowiedz
Rymika2006-04-08 19:25:09
avatar
Jedna z najlepszych produkcji, jakie ostatnio miałam okazję czytać.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów