Pokazać wikinga na wielbłądzie. Wywiad z Łukaszem Malinowskim

Joanna Wasilewska
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Na początku sierpnia nakładem Wydawnictwa Erica ukazała się powieść Kowal słów Łukasza Malinowskiego, historyka i specjalisty od średniowiecznej Skandynawii. Bohater książki, Ainar Skald, znany jest już czytelnikom z wydanego w 2013 roku Karmiciela kruków, lektury obowiązkowej dla wielbicieli wikińskich historii. Z autorem powieści o bezczelnym poecie i rębajle rozmawiamy między innymi o genezie miłości do Północy, zderzeniu kultur, średniowiecznych kibolach i ciężkim losie polskich humanistów. Rozmawia Joanna Wasilewska.

Bukowskiego i Cormaca McCarthy’ego. Cenię również polskich autorów fantastycznych na czele z Łukaszem Orbitowskim, Jarosławem Grzędowiczem i Robertem Wegnerem. Z filmami jest podobnie: nie umiem wybrać. Zgodnie z tezą, że apoteozujemy swoją młodość, pewnie wybrałbym coś z ulubionych filmów z lat szkolnych: „Obcy. Ósmy Pasażer Nostromo”, „Poszukiwacze Zaginionej Arki”, „Łowca Androidów”, „Czas Apokalipsy”, „Zagubiona Autostrada”, „Mechaniczna Pomarańcza”, wszystkie filmy braci Coen. Wspomnę jeszcze o znakomitym hiszpańskim filmie „Sekret jej oczu”, który na długo utkwił mi w pamięci i z pewnością należy do grona ulubionych. Obecnie sięgam też po amerykańskie seriale, zwłaszcza te historyczne i dramatyczne.Drugi tom Kowala słów ukaże się jesienią, ale to nie koniec przygód Ainara, prawda? Poza tym masz w planach nie tylko beletrystykę.


Książką niebeletrystyczną będzie wydanie mojego doktoratu Heros i łotr. Pogański wojownik w kulturze średniowiecznej Islandii, które również ukaże się jesienią. Poza tym piszę już kolejną powieść o Ainarze Skaldzie z akcją osadzoną w Bizancjum i na Wyspach Greckich. Będzie to opowieść o piratach, kibolach i dworskich intrygach.

O kibolach?


Bizantyjczycy z Konstantynopola byli rozkochani w wyścigach konnych zaprzęgów rozgrywanych w Hipodromie, a najzagorzalsi kibice organizowali się w demy. Było ich cztery (Czerwoni, Błękitni, Zieleni, Biali), a większość badaczy przyrównuje je właśnie do dzisiejszych grup kibicowskich. Zdarzało im się demolować miasto czy stać na czele powstań miejskiej biedoty, ale zazwyczaj sami organizowali zawody (każdy dem wystawiał swoje zaprzęgi, akrobatów, tancerzy itp.) i mieli własną „policję”, która pilnowała porządku w niektórych dzielnicach Konstantynopola.


- [1] [2] [3] -
4


Zobacz też:

Publicystyka - Pełne szczęście jest niezwykle rzadkie. Rozmowa z Januszem L. Wiśniewskim Pełne szczęście jest niezwykle rzadkie. Rozmowa z Januszem L. Wiśniewskim - Dostojewski, Bunin, Remarque z klasyków czy Graf lub Coetzee z bardziej współczesnych, że wymienię pierwsze przychodzące mi do głowy nazwiska, mówili o rzeczach najważniejszych wszystko tylko więcej...
Publicystyka - Rzezi nie będzie. Rozmowa z Gają Grzegorzewską Rzezi nie będzie. Rozmowa z Gają Grzegorzewską - Piszę takie kryminały jakie sama lubię czytać. Zawsze wolałam te typu locked room niż takie, w których śledczy szuka igły w stogu siana. Już sama zamknięta przestrzeń ma w sobie coś złowróżbnego więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
violabu2014-09-02 09:24:18
avatar
Po przeczytaniu wywiadu tym bardziej skłaniam ku książce pana Malinowskiego :-) Widać, że wie doskonale, o czym pisze, o jakim okresie i ludziach ze średniowiecznych czasów.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów