Przyglądam się światu wnikliwie. Wywiad z Dorotą Ponińską

Karolina Mucha
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Przyglądam się światu wnikliwie. Nie oceniam. Słucham różnych racji. Nie bardzo wierzę w „prawdę obiektywną”, raczej w subiektywne, własne, oryginalne perspektywy. To one tworzą literaturę - mówi Dorota Ponińska, autorka cyklu Podróż po miłość.  Rozmawia Karolina Mucha. 

z Wydawnictwem motywowała do pracy czy raczej przytłaczała, wywierając zbyt dużą presję?


Trzeci tom właśnie kończę. Chwile zwątpienia miewamy wszyscy, ale termin ustalony z Wydawnictwem motywuje skutecznie.

Czy ma już Pani jakieś plany na swą literacką przyszłość – pomysły na kolejnych bohaterów, serie? Jeśli tak – czy będą one adresowane do podobnego grona odbiorców? Czy również znajdzie się w nich miejsce dla ważnych, choć niekoniecznie powszechnie znanych postaci historycznych?


Chciałabym zostać przy pisarstwie historycznym, ale chyba wolałabym się skupić na naszej własnej przeszłości. Myślę o osadzeniu akcji na ziemiach polskich. Przy całej sympatii dla innych światów, to jednak nasza własna tradycja, nasza specyfika jest dla nas najważniejsza i z nią chciałabym się zmierzyć. Oczywiście historycznych postaci nie zabraknie.

Czy jakaś opinia czytelnika (wyrażona w bezpośredniej rozmowie lub przedstawiona w recenzji) zrobiła na Pani wyjątkowo silne wrażenie, zapadła szczególnie w pamięć, zmotywowała do jeszcze bardziej wytężonej pracy?


Tak. Jedna z czytelniczek napisała, że autorka chyba nie ceni polskiego patriotyzmu, co jej się bardzo nie podobało. To mnie zaskoczyło, bo nie sądziłam, że moją sympatię do kultury islamu można tak zinterpretować. Ale ta opinia wpłynęła trochę na to, że drugi tom osnułam wokół kłopotów bohaterki z tożsamością narodową.

Czy pisanie w jakikolwiek sposób zmieniło Pani sposób patrzenia na świat, obserwowania rzeczywistości?


Przyglądam się światu wnikliwie. Nie oceniam. Słucham różnych racji. Nie bardzo wierzę w „prawdę obiektywną”, raczej w subiektywne, własne, oryginalne perspektywy. To one tworzą literaturę.


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - Pokazać wikinga na wielbłądzie. Wywiad z Łukaszem Malinowskim Pokazać wikinga na wielbłądzie. Wywiad z Łukaszem Malinowskim Na początku sierpnia nakładem Wydawnictwa Erica ukazała się powieść Kowal słów Łukasza Malinowskiego, historyka i specjalisty od średniowiecznej Skandynawii. Bohater książki, Ainar Skald, znany jest więcej...
Publicystyka - Pełne szczęście jest niezwykle rzadkie. Rozmowa z Januszem L. Wiśniewskim Pełne szczęście jest niezwykle rzadkie. Rozmowa z Januszem L. Wiśniewskim - Dostojewski, Bunin, Remarque z klasyków czy Graf lub Coetzee z bardziej współczesnych, że wymienię pierwsze przychodzące mi do głowy nazwiska, mówili o rzeczach najważniejszych wszystko tylko więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
nureczka2014-09-08 12:34:21
avatar
Wywiad zachęcił mnie do zapoznania się z twórczością Autorki.
odpowiedz
violabu2014-09-08 12:34:21
avatar
Pięknie skromna i mądra kobieta.
odpowiedz
misiek332014-09-08 12:34:21
avatar
wywiad jest żeczowy bardzo fajnie opisany
odpowiedz
emilly262014-09-08 12:34:21
avatar
Pozdrowienia dla osoby, która przeprowadziła sympatyczny wywiad z pisarką.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów