Recenzja gry Gobblety czyli kółko i krzyżyk w trójwymiarze

Data: 2017-03-02 12:18:01 Autor: SiM
udostępnij Tweet

fot. Magdalena Galiczek-Krempa, www.weddblog.pl

 


„Gobblety”

Thierry Denoual

FoxGames

Liczba graczy: 2

Wiek: od 5 lat

Czas rozgrywki: ok. 5 min.


 

Zestaw do gry 

Gra składa się z 4 beleczek do budowy planszy oraz 12 pionków nazywanych Gobbletami w 3 różnych rozmiarach (6 Gobbletów niebieskich i 6 - pomarańczowych). Dodatkowo do zestawu dołączony jest woreczek, w którym schować można poszczególne elementy, by nie musieć przechowywać całkiem sporego kartonu lub by zabrać w nim grę w podróż. Wszystkie elementy wykonane są z plastiku, co gwarantuje wytrzymałość i pomaga w zachowaniu higieny. Zestaw jest starannie przygotowany, utrzymany w pomarańczowo-błękitnej kolorystyce, a figurki Gobbletów zaprojektowano naprawdę pomysłowo i z poczuciem humoru. 

 


gobblety


 

Zasady rozgrywki

Najprościej „Gobblety” opisać można jako „trójwymiarową” grę w „Kółko i krzyżyk”. Aby więc wygrać, gracz musi jako pierwszy ułożyć trzy swoje Gobblety w taki sposób, by tworzyły  linię. Rzecz w tym, że w przypadku „Gobbletów” niemal zawsze dojść musi do rozstrzygnięcia na korzyść któregoś z graczy. Dodatkowo o ile w przypadku „Kółka i krzyżyka” zaznaczenie pola jest ostateczne w ramach danej rozgrywki, o tyle w „Gobbletach” pionki można dowolnie przestawiać. Co ciekawe, Gobblety obu graczy są w trzech różnych rozmiarach - można więc dodatkowo „zjadać” cudze i swoje Gobblety (albo „uwalniać je”).

 


gobblety


 

Komplikacje i strategie

Dużą zaletą gry jest fakt, że nie ma w niej niemal żadnego losowego elementu - pewne znaczenie ma jedynie to, kto będzie graczem rozpoczynającym. Po drugie - „Gobblety” to typowa gra strategiczna, kształcąca zdolność przewidywania. Gracze muszą nie tylko realizować własną strategię, ale też starać się przewidzieć i wyprzedzić kolejny ruch przeciwnika. Strategie zaś mogą być różne - można skupić się przede wszystkim na blokowaniu ruchów przeciwnika, można też grać nieco odważniej, skupiając się na działaniach ofensywnych. W przypadku, gdy „zjadamy” Gobblety przeciwnika, a później chcemy przestawić swoje pionki, trzeba popisać się również dobrą pamięcią, aby w wyniku przestawienia większego Gobbleta nie umożliwić przeciwnikowi odniesienia zwycięstwa. Dobre planowanie oraz pamięć wymusza też kolejna zasada - w przypadku dotknięcia wybranego Gobbleta, trzeba go użyć (przestawić lub wprowadzić do gry). 

 


gobblety


  

W przypadku „Gobbletów” porównanie do popularnego „kółka i krzyżyka” nasuwa się samo. Na początku trzeba się pozbyć przyzwyczajeń, wypracowanych w wyniku znajomości zasad „kółka i krzyżyka”. Początkujący gracz z przyzwyczajenia zakłada, że ustawienie Gobbletów na planszy jest ostateczne, łatwo też zapomnieć o tym, że można „zjadać” cudze pionki. Pod tym względem „Gobblety” to gra dużo bardziej urozmaicona i po prostu ciekawsza. 

 


 

gobblety


 

Jeśli oceniać „Gobblety” jako propozycję dla młodszych graczy (przede wszystkim kilkulatków), przyznać trzeba, że to gra znakomita - kształcąca pamięć, ucząca przewidywania, strategicznego myślenia, a przy tym naprawdę wciągająca. Natomiast dla starszych miłośników gier zdecydowanie bardziej wymagająca i ciekawsza okazałaby się z pewnością inna propozycja autorstwa Thierry’ego Denouala - „Gobblett”, niedostępna, niestety, na rynku polskim - w niej bowiem korzystamy z planszy o wymiarach 4 x 4 pola i musimy wykazać się o wiele bardziej rozbudowaną strategią.  

 

-> Grę „Gobblety" kupicie w księgarni Gandalf.com.pl!

 


gobblety


 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2017-03-02 19:06:24
0 +-
Ciekawa gra, zwłaszcza, ze można.... zjadać przeciwnika :)

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje