"Stałe ceny" książek nie oznaczają wyższych cen. PIK odpowiada na zarzuty czytelników

Sławomir Krempa
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- W Polsce dystrybutorzy i sieci księgarskie, by móc już na starcie zaproponować klientowi końcowemu rabat na nowości na poziomie nawet 25%, wymuszają bardzo wysokie rabaty ze strony wydawnictw, które wydawca musi w jakiś sposób odrobić. Stąd właśnie wysokie ceny okładkowe nowości – dzięki nim mamy kwotę, od której wydawca może zaproponować dystrybutorowi rabat na poziomie 50 czy 60%, a wydanie książki nadal będzie mu się opłacało. Wprowadzenie ustawy, regulującej ceny nowości książkowych nie tylko nie spowoduje podniesienia ceny okładkowej, ale może przyczynić się do ich spadku na poziomie nawet 15% Ustawa jest bardzo ważna, by za kilka lat istniały jakiekolwiek miejsca, w których książki w ogóle będziemy mogli kupić - mówi dr Grażyna Szarszewska, dyrektor generalny Polskiej Izby Książki w odpowiedzi na pytania i komentarze czytelników, którzy na Wykopie i Facebooku oskarżają PIK o próbę prawnego usankcjonowania zmowy cenowej i podniesienia i tak już wysokich w Polsce cen książek. Rozmawia Sławomir Krempa.


- [1] [2] [3] -


Zobacz też:

Publicystyka - Każdy chce być Zbrodniczą Siostrzyczką! Wywiad z Martą Guzowską, Agnieszką Krawczyk i Adrianną Michalewską Każdy chce być Zbrodniczą Siostrzyczką! Wywiad z Martą Guzowską, Agnieszką Krawczyk i Adrianną Michalewską - Zbrodnicze Siostrzyczki to przyjaciółki z wątkiem merytorycznym, które oprócz obgadywania mężów, dzieci i takich tam gadają o kryminałach. Od gadania się zaczęło, po niecałych dwóch więcej...
Publicystyka - Prawdziwa wieś już prawie nie istnieje. Wywiad z Anną Klejzerowicz Prawdziwa wieś już prawie nie istnieje. Wywiad z Anną Klejzerowicz - Nie ma złych i dobrych miejsc. To ludzie nadają im charakter - a ludzie jako zbiorowość są wszędzie tacy sami. Tak samo w mieście, jak i na wsi, są ludzie mądrzy i głupi, życzliwi i nieżyczliwi, otwarci i zamknięci więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
violabu2013-10-29 10:53:37
avatar
Oj, nie mam przekonania. "Nasza ustawa nie likwiduje rabatów, a jedynie nieco je odsuwa w czasie". Poza tym, jak można mówić, że książki są zbyt tanie w porównaniu co kina? Kino jest drogie, ale ceny okładkowe książek - równie wysokie. Jedynie wysokie rabaty (od 30%) w księgarniach internetowych pozwalają wielu osobom na zakup nowości.
odpowiedz
violabu2013-10-29 10:53:37
avatar
Pani dyrektor generalny Polskiej Izby Książki zirytowała mnie swoimi argumentami. Nic one nie dają czytelnikom ani autorom, a jedynie wydawcom. Wspomożenie literatury niszowej nie spowoduje, że popyt na nią się zwiększy. Oj, szerokim tematem jest ta ustawa. Oby Granice.pl jej nie popierały.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów