Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona

sk
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Tim Burton zajmuje odosobnione miejsce we współczesnym kinie nie tyle amerykańskim, ile światowym w ogóle.


Pokuśmy się jednak o wepchnięcie go w bezduszną klasyfikację i przypnijmy mu etykietkę „outsidera komercji”, twórczo kontaminującego oryginalności prądów europejskich sztuk plastycznych, z których na piedestale ustawia się romantyzm i to wszystko, do narodzin czego ten prąd się przyczynił: wskrzeszenie średniowieczności, ekspresjonizm, poetykę snu, surrealizm, skłonności do makabry, groteski, turpizmu, ale także naiwnego idealizmu i wiele, wiele innych. Charakterystyczna dla tego twórcy jest także wysoka samoświadomość w operowaniu barwą, rekwizytem. Burton, tworząc film, myśli oczywiście bardziej jak scenograf i animator, aniżeli reżyser z prawdziwego zdarzenia, stąd dość blisko mu do awangardowych artystów teatru malarzy z pierwszych dekad XX wieku, a nawet – moglibyśmy zaryzykować próbę usytuowania go w kontekście twórczości mistrzów Wielkiej Reformy w ogóle.

Za dominantę kompozycyjną filmów Tima Burtona uznaję, podążając śladem pomysłów Adama Mickiewicza, cudowność i daję jej lapidarną wykładnię w duchu apologizującego manifestu:Nie ulega wątpliwości, że Burtonowskie obrazy potrafią urzec estetycznym wysmakowaniem. Tchną tą cudownością, która nie tylko pełni funkcję figury ornamentacynej, lecz niejako poczuwa się do obowiązku, by łaskotać wyobraźnię widzów, a dzięki temu właśnie pozwolić im skwapliwie ulegać jej uzdrawiającej sile. Siła ta uzdrawia, bo zachęca do powrotów w dziecinne marzenia, bo kusi, by odnajdywać siebie w ich magiczności. Burtonowska cudowność jest cudownością potencji ludzkiej fantazji, cudownością bycia w życiu i tworzenia; tkania świata własnych niezwykłości, bez których łatwo o apatyczny bezsens w dniu powszednim.


Burtonowska cudowność jest śnieniem na jawie, które swoiście lecząc – uspokaja, oswaja, bo umożliwia kontakt z sobą, z własnymi mitami. Burtonowska cudowność jest więc zaproszeniem do mądrego karnawału, który ulepiono z legend i mitów właśnie. Z legend i mitów, którymi wszyscy żyjemy bezustannie.

W „Gnijącej pannie młodej” nie jest inaczej. Burton naznaczył wiktoriańską Anglię piętnem słowiaństwa, piętnem słowiańskiej tradycji. Jakiż tego rezultat? Cóż przyniósł? Otóż, przyniósł dość kuriozalne doświadczenie identyfikacji z upiorami, wyrażającymi ideę człowieczeństwa. Upiorami, z których bije źródło tego, czym i w czym najdonośniej i najpełniej wybrzmiewa człowiek.

I .ŚMIERĆ

Akcja opowieści rozpoczyna się w ponurym miasteczku doby wiktoriańskiej. Oto młody, nieśmiały chłopak – Victor Van Dort (głos Johnny’ego Deppa) lada chwila ma poślubić Victorię Everglot (głos Emily Watson) – dziewczynę, z którą do tej pory nie spotkał się ani razu, dziewczynę, która wpadała w położenie identyczne do tego, w jakim on się znalazł. Oboje bowiem są środkami w realizacji wyrachowanych celów ich groteskowych rodziców. Rodzice Victora – dorobkiewiczowscy państwo Van Dort – posiadają spory majątek, który uzyskali prowadząc zakład przetwórstwa rybnego i myślą nad tym, jak tu pozbyć się irytującego kompleksu klasowej niższości. Marzą więc, by awansować na wyższy szczebel drabiny społecznej. Istnieje taka możliwość – dzięki małżeństwu Victora z arystokratką droga na salony stanie przed Van Dortami otworem. Zaś rodzice Victorii – demoniczni państwo Everglot – należą do bardzo ubogiej arystokracji, która gotowa jest uczynić wszystko, aby odzyskać utracony prestiż. Tylko wskutek małżeństwa Victorii z bogaczem mogą ocalić siebie od grożącego im bankructwa. A że w promieniu kilku mil brak majętnego lorda, Everglotowie decydują się wydać córkę za zamożnego syna miejscowego sprzedawcy ryb. Ku ogólnemu zdziwieniu, dzieciaki natychmiast przypadają sobie do gustu (brzmienie imion Victorii i Victora oczywiście sugeruje, że są oni sobie przeznaczeni). Niemniej, próba weselna kończy się kompletną katastrofą, ponieważ niezdecydowany i zagubiony Victor nie radzi sobie z poprawnym wyrecytowaniem tekstu przysięgi małżeńskiej. Ściąga na siebie gniew bezwzględnego i piekielnego Pastora Galswellsa, w wyniku czego, zastraszony, umyka do pobliskiego cmentarnego lasu, by tam w spokoju przećwiczyć swoje kwestie. W dumie z płynności postępów nakłada obrączkę na sterczący spod śniegu korzeń, który okazuje się być kością palca zamordowanej tu przed laty dziewczyny (głos Heleny Bohnam-Carter). Ta natychmiast budzi się z grobu i pełna radości wymawia sakramentalne „tak”, wciągając jednocześnie biednego i rozdygotanego Victora w zaświaty...


Towarzyszące Victorowi chmary kruków, które obsiadły przerażające swoim kształtem drzewa cmentarnego boru, wnoszą dodatkowe znaczenia, nawet pretendują do miana symbolu (zwłaszcza, że są obecne po jednej – ziemia – i po drugiej – zaświaty – stronie; znaczy to, że pośredniczą między obydwoma porządkami). Potęgując tajemniczość, wzmagając poczucie metafizyczności sytuacji, dają swoisty znak siłom nadprzyrodzonym, niejako anonsują ich manifestację. Mglista atmosfera pokrętnych, przycmentarnych ścieżek leśnych otwiera się na „tam”, które tym samym wchłania „tu”. Victor znalazł się w zaklętym kruczym kręgu. Nie zrozumiał ostrzeżenia? Cóż to oznacza? A no właśnie to, że biedny wpadł w przestrzeń korytarza łączącego „tu” i „tam” i balansuje na granicy dwóch rzeczywistości. Donośne krakanie stanowczo o tym zaświadcza. Przecież padlinożerny kruk, krążący nad cmentarzami, to kompan śmierci, emblemat nieobecności. Victor, spotykając Emily, staje się nieobecny dla swojego porządku, a tym samym zostaje przedwcześnie pozyskany dla obcego. Bo przecież pocałunek, którym dziewczyna obdarzyła przestraszonego chłopaka, pieczętuje związek między nimi. Związek nie tyle fizyczny, ile duchowy przede wszystkim.
Uczestniczymy zatem w dwóch porządkach. Sceny rozgrywają się „tu” (na ziemi) i „tam” (w zaświatach), ale „tu” i „tam” nie istnieją rozłącznie, lecz kumulatywnie, komplementarnie, są sobie przeznaczone, są na siebie niejako skazane, tęsknią do siebie i oczekują miłosnego uścisku, który rychło ma nastąpić. Dowcip polega na tym, że te porządki zakrawają na swoisty paradoks. Bowiem w jednym z nich – w świecie żywych – śmierć umiłowano jako sposób życia, czy, mówiąc precyzyjniej, sposób istnienia, zaś w drugim porządku – świecie umarłych, w którym życie powinno graniczyć z niemożliwością – przeciwnie, śmierć zanegowano, zrzucono jej jarzmo, a życiu właśnie utorowano drogę do wszechogarniającej eksplozji – widzimy barwną libację: roztańczone szkielety, rozkładające się zwłoki rozbawionych denatów i dajemy się porwać zmysłowym rytmom jazzu i feerii kolorów. Zaś postaci wiktoriańskiej Anglii przypominają cienie, rzucane przez martwe przedmioty na mgielne kłęby dzięki mocy księżycowych promieni. Powietrze onirycznego miasteczka wpływa zapewne na umysł człowieka, podobnie jak powietrze unoszące się nad grobami pobliskiego leśnego cmentarzyska. Dostrzec więc można pewien znaczący paralelizm między charakterem czasoprzestrzeni miasteczka a charakterem czasoprzestrzeni poza jego granicą, którą wyznacza niemrawo płynący potok. Z tego wszystkiego wynika, że pobyt na ziemi traktuje się jako warunek konieczny, którego spełnianie trzeba przeboleć, aby móc przyłączyć się do szampańskiej zabawy. Zatem: najpierw ziemska gehenna obozowa, a potem wieczysta impreza w doborowym towarzystwie. Niemniej, ten ciągły trans zabawowy może okazać się


poprzednia
- [1] [2] [3] [4] [5] -


Zobacz też:

Publicystyka - Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton zajmuje odosobnione miejsce we współczesnym kinie nie tyle amerykańskim, ile światowym w ogóle. więcej...
Publicystyka - Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton zajmuje odosobnione miejsce we współczesnym kinie nie tyle amerykańskim, ile światowym w ogóle. więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
Lisenka2006-04-15 13:56:13
avatar
artykuł bardzo dobry, tylko skąd się tam wzieła Anglia? Przecież Burton umieścił akcję w Rosji!
odpowiedz
Szymon Kostek2006-04-15 13:56:13
avatar
Dziękuję za wpis. Na anglojęzyczny krąg kulturowy wskazują przede wszystkim imiona i nazwiska postaci. Oczywiście "rosyjskość" jest w filmie wszechobecna, ale - jeśli w filmie nie zostaje wyraźnie określone miejsce akcji (przyznam szczerze, że nie pamiętam) - akcję osadziłbym właśnie w anglojęzycznym kręgu kulturowym.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów