Trzy najdziwniejsze kłamstwa w literaturze, czyli literackie pseudonimy klasyków gatunku

Data: 2016-06-03 13:42:10 Autor: Autor X
udostępnij Tweet

„Alicja w Krainie Czarów” spomiędzy równań na Oksfordzie

Z pewnością każdy doskonale zna „Alicję w Krainie Czarów” autorstwa Lewis’a Caroll’a. Fascynująca powieść dla dzieci powstała jednak na biurku słynnego matematyka z Oksfordu, który nie chcąc narażać swojej reputacji i ryzykować naukowej kariery, zdecydował się pisać pod pseudonimem. Lewis Caroll to tak naprawdę Charles Lutwidge Dodgson, który pod dwoma nazwiskami łączył matematyczny geniusz i talent pisarski nie narażając jednocześnie żadnego z nich.

Najpopularniejsze kłamstwo w polskiej literaturze...

...brzmi oczywiście „Bolesław Prus”, bowiem prawdziwe nazwisko autora „Lalki” to Aleksander Głowacki. Pisarz był jednak zafascynowany nauką i niezwykle mocno pociągały go dziedziny ścisłe - matematyka i fizyka, które brał bardzo poważnie przede wszystkim z powodu logiki, na której się opierały. Do świata literatury postanowił dołączyć pod pseudonimem z powodu skromności i wstydu, który wywoływał w nim fakt, iż zajmuje się tworzeniem zmyślonych konceptów, które być może okażą się... „głupstwami”. Na szczęście Głowacki okazał się bardzo utalentowanym pisarzem, a dwa nazwiska pozwoliły mu realizować się w obydwu dziedzinach.

Pięćdziesiąt JEDEN twarzy Greya

Tak, tak, dodatkową postacią związaną z bestsellerowym cyklem z Chirstianem Greyem i Anastasią Steele w rolach głównych jest... sama autorka. E.L. James to oczywiście pseudonim, pod którym zdecydowała się tworzyć Erika Lena Michell. Dlaczego? Otóż zaczęła pisać raczej dla przyjemności, a mając na uwadze dość specyficzną tematykę, której się podjęła, chciała zredukować do minimum ryzyko ewentualnego niepowodzenia i szkalowania przez krytyków lub czytelników. „50 twarzy Greya” okazało się jednak sukcesem i autorka serii otwarcie przyznaje się do celowo wymyślonego pseudonimu.

Znamy się tylko z... pseudonimu

Wymienione przykłady to oczywiście tylko kropla w literackim morzu pseudonimów. Wielu autorów uważanych już za klasyków, a także pisarzy wydających współcześnie decydowało się lub decyduje nadal na ukrycie swojej tożsamości pod nowym nazwiskiem, bądź zmyślnie skomponowanym ciągiem znaków.

Więcej ciekawostek i anegdot związanych z pseudonimami pisarzy znajdziecie na blogu internetowej księgarni Gandalf.com.pl pod adresem: http://blog.gandalf.com.pl/pseudonimy-pisarzy-powody-sa-zaskakujace/ . Zapraszamy!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2016-06-08 13:58:30
0 +-
Skromność i obawy o reputację przemawiały przez wielkich.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje