Trzy najdziwniejsze kłamstwa w literaturze, czyli literackie pseudonimy klasyków gatunku

Data: 2016-06-03 13:42:10 Autor: Autor X
udostępnij Tweet

„Alicja w Krainie Czarów” spomiędzy równań na Oksfordzie

Z pewnością każdy doskonale zna „Alicję w Krainie Czarów” autorstwa Lewis’a Caroll’a. Fascynująca powieść dla dzieci powstała jednak na biurku słynnego matematyka z Oksfordu, który nie chcąc narażać swojej reputacji i ryzykować naukowej kariery, zdecydował się pisać pod pseudonimem. Lewis Caroll to tak naprawdę Charles Lutwidge Dodgson, który pod dwoma nazwiskami łączył matematyczny geniusz i talent pisarski nie narażając jednocześnie żadnego z nich.

Najpopularniejsze kłamstwo w polskiej literaturze...

...brzmi oczywiście „Bolesław Prus”, bowiem prawdziwe nazwisko autora „Lalki” to Aleksander Głowacki. Pisarz był jednak zafascynowany nauką i niezwykle mocno pociągały go dziedziny ścisłe - matematyka i fizyka, które brał bardzo poważnie przede wszystkim z powodu logiki, na której się opierały. Do świata literatury postanowił dołączyć pod pseudonimem z powodu skromności i wstydu, który wywoływał w nim fakt, iż zajmuje się tworzeniem zmyślonych konceptów, które być może okażą się... „głupstwami”. Na szczęście Głowacki okazał się bardzo utalentowanym pisarzem, a dwa nazwiska pozwoliły mu realizować się w obydwu dziedzinach.

Pięćdziesiąt JEDEN twarzy Greya

Tak, tak, dodatkową postacią związaną z bestsellerowym cyklem z Chirstianem Greyem i Anastasią Steele w rolach głównych jest... sama autorka. E.L. James to oczywiście pseudonim, pod którym zdecydowała się tworzyć Erika Lena Michell. Dlaczego? Otóż zaczęła pisać raczej dla przyjemności, a mając na uwadze dość specyficzną tematykę, której się podjęła, chciała zredukować do minimum ryzyko ewentualnego niepowodzenia i szkalowania przez krytyków lub czytelników. „50 twarzy Greya” okazało się jednak sukcesem i autorka serii otwarcie przyznaje się do celowo wymyślonego pseudonimu.

Znamy się tylko z... pseudonimu

Wymienione przykłady to oczywiście tylko kropla w literackim morzu pseudonimów. Wielu autorów uważanych już za klasyków, a także pisarzy wydających współcześnie decydowało się lub decyduje nadal na ukrycie swojej tożsamości pod nowym nazwiskiem, bądź zmyślnie skomponowanym ciągiem znaków.

Więcej ciekawostek i anegdot związanych z pseudonimami pisarzy znajdziecie na blogu internetowej księgarni Gandalf.com.pl pod adresem: http://blog.gandalf.com.pl/pseudonimy-pisarzy-powody-sa-zaskakujace/ . Zapraszamy!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2016-06-08 13:58:30
0 +-
Skromność i obawy o reputację przemawiały przez wielkich.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje