Trzy najdziwniejsze kłamstwa w literaturze, czyli literackie pseudonimy klasyków gatunku

Nektrus
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Wielcy pisarze bardzo często tworzyli (i tworzą!) pod pseudonimami i nierzadko zdarza się, że to pod nimi właśnie są rozpoznawalni na całym świecie. Poznajcie trzy pseudonimy, których powody powstania są naprawdę zaskakujące!

„Alicja w Krainie Czarów” spomiędzy równań na Oksfordzie

Z pewnością każdy doskonale zna „Alicję w Krainie Czarów” autorstwa Lewis’a Caroll’a. Fascynująca powieść dla dzieci powstała jednak na biurku słynnego matematyka z Oksfordu, który nie chcąc narażać swojej reputacji i ryzykować naukowej kariery, zdecydował się pisać pod pseudonimem. Lewis Caroll to tak naprawdę Charles Lutwidge Dodgson, który pod dwoma nazwiskami łączył matematyczny geniusz i talent pisarski nie narażając jednocześnie żadnego z nich.

Najpopularniejsze kłamstwo w polskiej literaturze...

...brzmi oczywiście „Bolesław Prus”, bowiem prawdziwe nazwisko autora „Lalki” to Aleksander Głowacki. Pisarz był jednak zafascynowany nauką i niezwykle mocno pociągały go dziedziny ścisłe - matematyka i fizyka, które brał bardzo poważnie przede wszystkim z powodu logiki, na której się opierały. Do świata literatury postanowił dołączyć pod pseudonimem z powodu skromności i wstydu, który wywoływał w nim fakt, iż zajmuje się tworzeniem zmyślonych konceptów, które być może okażą się... „głupstwami”. Na szczęście Głowacki okazał się bardzo utalentowanym pisarzem, a dwa nazwiska pozwoliły mu realizować się w obydwu dziedzinach.

Pięćdziesiąt JEDEN twarzy Greya

Tak, tak, dodatkową postacią związaną z bestsellerowym cyklem z Chirstianem Greyem i Anastasią Steele w rolach głównych jest... sama autorka. E.L. James to oczywiście pseudonim, pod którym zdecydowała się tworzyć Erika Lena Michell. Dlaczego? Otóż zaczęła pisać raczej dla przyjemności, a mając na uwadze dość specyficzną tematykę, której się podjęła, chciała zredukować do minimum ryzyko ewentualnego niepowodzenia i szkalowania przez krytyków lub czytelników. „50 twarzy Greya” okazało się jednak sukcesem i autorka serii otwarcie przyznaje się do celowo wymyślonego pseudonimu.

Znamy się tylko z... pseudonimu

Wymienione przykłady to oczywiście tylko kropla w literackim morzu pseudonimów. Wielu autorów uważanych już za klasyków, a także pisarzy wydających współcześnie decydowało się lub decyduje nadal na ukrycie swojej tożsamości pod nowym nazwiskiem, bądź zmyślnie skomponowanym ciągiem znaków.


Więcej ciekawostek i anegdot związanych z pseudonimami pisarzy znajdziecie na blogu internetowej księgarni Gandalf.com.pl pod adresem: http://blog.gandalf.com.pl/pseudonimy-pisarzy-powody-sa-zaskakujace/ . Zapraszamy!


poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Publicystyka - Powieść pisana snem. Wywiad z Kem Frydrych Powieść pisana snem. Wywiad z Kem Frydrych - Kiedy w mediach i prasie pojawiało się coraz więcej seksu, ja postanowiłam opisać miłość dwojga ludzi, którzy kochają się na poziomie swoich DUSZ - mówi Kem Frydrych, autorka powieści Wielki Nieobecny więcej...
Publicystyka - Czy na Graalu dało się zarobić? Fenomen Dana Browna Czy na Graalu dało się zarobić? Fenomen Dana Browna Autorzy (...). Nawet ci normalni to świry (The Da Vinci Code; tłum. Krzysztof Mazurek)  Już przed wydaniem Kodu Leonarda da Vinci Dan Brown był popularnym pisarzem, jednak publikacja tej powieści spowodowała więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
martucha1802016-06-03 13:42:10
avatar
Skromność i obawy o reputację przemawiały przez wielkich.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów