Wielkopostne refleksje #2: Miesiąc miodowy z Bogiem

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

W Wielkim Poście mamy przez czterdzieści dni pogłębiać swoją relację z Bogiem - wchodzić głębiej w nurt Bożego życia. Mamy okazję odbycia miesiąca miodowego z Bogiem - pisze jezuita Paul Coutinho, autor książki Jak wielki jest Twój Bóg?

często w życiu cenimy ludzi z powodu władzy, jaką sprawują, czy tytułów, jakie posiadają. Jakże często z tych samych powodów cenimy samych siebie. Wyobraźmy sobie człowieka, który zapytany, jaką pracę wykonuje, odpowiedziałby: "Mam pod sobą dwustu ludzi", podczas gdy kosiłby trawę na cmentarzu. Ludzie nazbyt często oceniają swoje życie stosownie do władzy, jaką mają nad innymi, albo do tego, jak wysoką pozycję osiągnęli. To prawda, że ciesząc się autorytetem, możemy zrobić w tym świecie wiele dobrego. Ale ów autorytet czy rola, jaką pełnimy, nie może być źródłem naszego szczęścia czy zapewniać sens naszemu życiu. Opierając swoje szczęście na stanowiskach, tytułach, odgrywanych w tym świecie rolach - czy na czymkolwiek, co jest mniej niż fundamentem, mniej niż Bogiem - narażamy się tylko na rozczarowanie. Prędzej czy później utracimy ową ziemską władzę i autorytet; ulegną one zmianie albo zostaną nam po prostu odebrane. Jedyną władzą i autorytetem, które trwają, są te, na które nie można zarobić czy do których nie można rościć sobie "prawa" - te, które osiąga się, będąc tym, kim jest się w Bogu.Boże wolność


Chrzest i doświadczenie pustynne Jezusa stały się podstawą dla całej reszty Jego życia i wspierały Go w dobrych i złych chwilach, na całej drodze przez mękę i śmierć. W naszej wędrówce ku Bogu natrafiamy na te same pokusy, na które natrafiał On. Tak, rzeczy materialne tego świata zostały stworzone przez Boga i są dobre; korzystna opinia ludzka o mnie jest czymś dobrym i pozytywnym; przyjmowanie na siebie odpowiedzialności za pewne dziedziny życia i rola przywódcy zasługują na wysoka ocenę. Nic z tego jednak nie powinno być celem samym w sobie ani nie jest absolutnie konieczne dla naszej relacji z Bogiem. Jeśli staje się celem samym w sobie, staje się zarazem przeszkodą na naszej drodze do Boga. Podobnie jak Jezus, możemy spędzić miesiąc miodowy z Bogiem, jeśli oprzemy się wszystkim tym pokusom i wybierzemy radykalną wolność pozwalającą doświadczać Boga.bogTekst opublikowano pierwotnie w książce Paula Coutinho Jak wielki jest Twój Bóg?, która ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM. Warto sięgnąć po nią - szczególnie w okresie Wielkiego Postu. Śródtytuły pochodzą od redakcji.


Jakie granice stawiasz Bogu w swoim życiu? Czy chcesz spotkać prawdziwego Boga? Czy chcesz poznać Jego niezwykłe i nieskończone możliwości?


Bóg jest znacznie większy, niż utrwalone w Twoim umyśle Jego wizerunki. Jeśli kiedykolwiek miałeś wrażenie, że to co wiesz to za mało, by mówić o tajemnicy Boga - ta książka jest dla Ciebie.


Jak wielki jest Twój Bóg? to fascynujące, prowokacyjne i często zaskakujące rozważania o sprawach fundamentalnych dla Twojego życia.


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - Z piórem na wojnie Z piórem na wojnie Współczesne konflikty zbrojne widziane okiem pisarzy są krwawe, okrutne i pełne absurdów. Reporterzy, powieściopisarze, a czasem nawet zwykli żołnierze dają świadectwo codzienności wojny w swoich więcej...
Publicystyka - Wielkopostne Refleksje #1: po co nam Wielki Post? Wielkopostne Refleksje #1: po co nam Wielki Post? Wielki Post nie jest rytuałem. Jest czasem danym po to, aby poważnie przemyśleć, kim Jezus jest dla nas i aby gruntownie odnowić naszą wiarę pisze Joan Chittister, autorka książki Co rok bliżej Boga.   więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów