Wszyscy kłamią czyli jak rozpoznać kłamcę? Rozmowa z Jarosławem Świątkiem

Justyna Gul
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Kłamiemy jak najęci. Niezależnie od tego, jaką pozycję społeczną zajmujemy, czy jesteśmy kobietami czy mężczyznami, dziećmi, osobami starszymi, przyjaciółmi czy małżonkami. Ale kłamstwo jest także bardzo ważnym spoiwem naszego życia społecznego i relacji z innymi ludźmi - mówi w rozmowie z Justyną Gul Jarosław Świątek, autor książki Wszyscy kłamią, która ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. 

powszechne, skoro je potępiamy?


J.Ś.: Kłamstwo jest po prostu prostsze. Powiedzenie prawdy niejednokrotnie jest trudniejsze ze względu na konsekwencje w postaci czy to niezrozumienia, dlaczego coś może nam się na przykład nie podobać, czy to w postaci przyjęcia odpowiedzialności za popełniony przez nas czyn. Ludzie potępiają kłamstwo, ale nie byliby w stanie bez niego żyć. Jeśli ktoś nie wierzy, zachęcam do obejrzenia filmu „Invention of Lying”. Mamy w nim świat, w którym wszyscy mówią prawdę. Od razu na początku randki kobieta mówi, że mężczyzna jej się nie podoba, ale może jego szanse wzrosną w trakcie rozmowy. Mężczyzna mówi kobiecie, że ma jedynie ochotę na seks, a potem ją zostawi. Jest tu też wiele innych przypadków, które przyprawiają o konsternację. Wątpię, by ktokolwiek chciał żyć w takim świecie – świecie pozbawionym kłamstwa.J.G.: Ponoć osoby ufające innym lepiej wykrywają kłamstwa niż ludzie stosujący zasadę ograniczonego zaufania. Czy nie powinno być odwrotnie?


J.Ś.: Osoby stosujące zasadę ograniczonego zaufania są narażone na tzw. „fałszywe alarmy” – czyli sytuacje, w których ktoś nie kłamie, ale sądzimy, że to robi i oskarżamy go bezpodstawnie. Takie osoby są przesadnie podejrzliwe i dostrzegają wszędzie nieuczciwość – nawet tam gdzie jej nie ma. Osoby ufające innym są zwolnione z tego zniekształcenia rzeczywistości i znacznie szybciej dostrzegą, gdy coś jest nietypowe w zachowaniu innej osoby. Mimo to, bez wiedzy i przeszkolenia, zarówno jedni, jak i drudzy wykrywają kłamstwo na poziomie niemal losowym – czyli bardzo kiepsko im to idzie. Lepsi jesteśmy w kłamaniu niż w wykrywaniu kłamstwa.J.G.: Jest Pan redaktorem naczelnym i współtwórcą portalu Psychologia-Społeczna.pl oraz redaktorem merytorycznym portalu Psychologia-Biznesu.pl. Czy zauważa Pan stopniowe zwiększanie się zainteresowania ludzi psychologią? Rośnie świadomość ludzi, ich znajomość zachowań społecznych, czy jednak pociąga to za sobą rozwój zdolności manipulowania innymi?


J.Ś.: Tak, psychologia cieszy się sporym zainteresowaniem, bo dotyczy najważniejszych dla nas osób we wszechświecie – nas samych. Każdy chce więc wiedzieć, dlaczego ludzie zachowują się w określony sposób w określonych sytuacjach. Coraz więcej osób także popularyzuje wiedzę psychologiczną i dzięki temu społeczeństwo może się więcej dowiedzieć na temat tej nauki i jej odkryć. Manipulowanie mamy w genach i mniej lub bardziej udolnie próbujemy wpływać na innych w taki sposób, by spełniali nasze pragnienia i podzielali nasz pogląd na świat. Świadome manipulowanie z wykorzystaniem technik wpływu społecznego nie jest jednak wcale takie łatwe, trzeba bowiem znacznie więcej wysiłku poznawczego w nie włożyć. Toteż nie pociąga to za sobą rozwoju zdolności manipulacji. Ponadto psychologia, ucząc, jakie są techniki manipulacji, daje zarówno narzędzia do jej stosowania, jak i do przeciwdziałania, toteż jest to jak równanie, w którym obie strony musimy pomnożyć przez zero – efekt po prostu się zniesie.J.G.: Czy zatem jesteśmy coraz bardziej zakłamani?


J.Ś.: Nie bardziej, niż byliśmy w przeszłości. Kłamiemy cały czas tak samo, tylko może na coraz to różniejsze tematy i za pomocą coraz bardziej różnorodnych nowinek technicznych.


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - "Koty znają wszystkie tajemnice wszechświata" - mówi Anna Klejzerowicz  O kotach i ludziach, kryminale i powieści obyczajowej, literaturze i życiu oraz o swojej najnowszej powieści - Czarownica mówi w rozmowie z Justyną Gul pisarka, Anna Klejzerowicz. więcej...
Publicystyka - DeLillo to prorok! Wywiad z Davidem Cronenbergiem DeLillo to prorok! Wywiad z Davidem Cronenbergiem - O niektórych dialogach mówi się, że są „pinterowskie”, od Harolda Pintera. Ja uważam, że powinno powstać określenie „delillowskie” - od nazwiska Dona DeLillo. Słowa Dona posiadają więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów