Wszyscy kłamią czyli jak rozpoznać kłamcę? Rozmowa z Jarosławem Świątkiem

Justyna Gul
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Kłamiemy jak najęci. Niezależnie od tego, jaką pozycję społeczną zajmujemy, czy jesteśmy kobietami czy mężczyznami, dziećmi, osobami starszymi, przyjaciółmi czy małżonkami. Ale kłamstwo jest także bardzo ważnym spoiwem naszego życia społecznego i relacji z innymi ludźmi - mówi w rozmowie z Justyną Gul Jarosław Świątek, autor książki Wszyscy kłamią, która ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. 

J.G.: Statystyka mówi o tym, że każdy z nas kłamie dwa razy dziennie, badania wykazują też, że już w trakcie 10 minut rozmowy co piąta osoba dopuszcza się kłamstwa. Ten obraz jest dość pesymistyczny. Czy sytuacja rzeczywiście tak wygląda? Czy wszyscy kłamiemy?


J.Ś.: Tak. Kłamiemy jak najęci. Niezależnie od tego, jaką pozycję społeczną zajmujemy, czy jesteśmy kobietami czy mężczyznami, dziećmi, osobami starszymi, przyjaciółmi czy małżonkami. Jednak kłamstwo kłamstwu nierówne. Czym innym jest kłamstwo w celu uniknięcia odpowiedzialności za potrącenie rowerzysty pojazdem dwuśladowym, a czym innym kłamstwo w obronie czyichś uczuć, czci czy zdrowia, a nawet życia.J.G.: Skoro już wiemy, że kłamiemy, to nie można nie zadać pytania: dlaczego to robimy?


J.Ś.: Właśnie. Chciałbym nieco usprawiedliwić „kłamczuszków”. Kłamstwo automatycznie kojarzy nam się z czymś złym, niewłaściwym. Tymczasem okazuje się, że kłamstwo jest bardzo ważnym spoiwem naszego życia społecznego i relacji z innymi ludźmi. Badania dowodzą, że ludzie, którzy są prostolinijni i zawsze mówią to, co myślą, mają znacznie mniej przyjaciół i znajomych od tych, którzy potrafią oszukać innych. Dotyczy to jednak przede wszystkim tzw. „białych kłamstw”, a więc kłamstw, które mają na celu między innymi poprawę samopoczucia osób okłamywanych. Chodzi tu o kłamstwa typu: „Ależ Ty wspaniale gotujesz!”, „Oczywiście, że kiedyś pójdę z Tobą do opery!” itp. Białych kłamstw używamy także na przykład kiedy w trosce o zdrowie naszych dziadków ukrywamy przed nimi informację o śmierci kogoś z rodziny, by nasi krewni sami nie dostali zawału czy wylewu, albo kiedy mówimy dziecku, że Święty Mikołaj przyniesie mu prezent pod choinkę.J.G.: W swojej książce Wszyscy kłamią demaskuje Pan Nixona, kłamiącego podczas wywiadu z Frostem, czy też Jarosława Kaczyńskiego, który oszukiwał w trakcie kampanii prezydenckiej. Wskazuje Pan na gesty czy mikroekspresje będące przesłankami, mogącymi świadczyć o kłamstwie. Na co musimy zwracać uwagę w kontaktach z innymi i czy można – nawet nie będąc psychologiem – poznać, że ktoś kłamie?


J.Ś.: Rozpoznawanie kłamstwa nie powinno leżeć jedynie w gestii psychologów. Znacznie bardziej taka umiejętność jest potrzebna na przykład funkcjonariuszom służb specjalnych, porządkowych czy reprezentantom wymiaru sprawiedliwości. Praktycznie każdy jest w stanie po odpowiednim przeszkoleniu rozpoznawać, kiedy ktoś nas próbuje oszukać. Podstawową rzeczą, którą wszyscy możemy zaobserwować w rozmowie z drugim człowiekiem, jest stosunek ilustratorów do manipulatorów. Ilustratory to gesty obrazujące. Towarzyszą nam one zazwyczaj podczas wypowiadania różnych kwestii. Gdy ktoś używa ilustratorów, mówimy o nim, że bardzo „przeżywa”, bo macha rękami jak najęty. Ilustratory przychodzą nam zupełnie naturalnie i spontanicznie. Kiedy ich liczba maleje, a zamiast nich dotykamy ręką ucha, nosa, karku czy – ogólnie – twarzy, to wówczas jest to znak, że chcemy coś ukryć przed światem. To są tak zwane manipulatory. Świadczą one o przeżywanych aktualnie negatywnych emocjach. Emocje te związane są z tym, że chcemy kogoś okłamać.


Innym ważnym wskaźnikiem kłamstwa jest nasza mimika. Jeśli ktoś mówi, że się cieszy, ale na jego twarzy nie widać oznak radości lub gdy demonstruje nam teatralnie swoją złość, która trwa kilkanaście minut, to możemy być pewni, że kłamie. Emocje to gotowe „programy działania”, które trwają od kilkudziesięciu milisekund do kilkuset sekund. Towarzyszą im zmiany w organizmie, które są widoczne m.in. na naszych twarzach. Jeżeli na twarzy nie ma oznak jakiejś emocji, która powinna się pojawić w związku z opisywanym wydarzeniem, lub jeśli ekspresja trwa dłużej niż kilkadziesiąt sekund, mamy do czynienia z kłamstwem.J.G.: Jak obronić się przed kłamstwem? Czy dowodzić go bezpośrednio w rozmowie z kłamcą, czy raczej utrzymywać kłamcę w przeświadczeniu, że wierzymy w jego słowa?


J.Ś.: Nie każde kłamstwo należy demaskować. Białe kłamstwa nie powstają na gruncie złych intencji, więc ich demaskowanie może nam przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Ludzie mogą przestać chcieć przebywać w naszym towarzystwie, bo nie doceniamy tego, że zachowują się zgodnie z protokołem normatywnym. Natomiast w sytuacjach, gdy ktoś coś przed nami ukrywa, wprowadza nas w błąd, powinniśmy być czujni i uważnie obserwować twarz kłamcy. Kiedy zobaczymy oznaki kłamstwa, spróbujmy zaobserwować, czy powtórzą się one przy tym samym temacie, a jeśli tak się stanie, pozostaje nam albo wprost oznajmić, że na takiej czy innej podstawie wiemy, iż nasz rozmówca kłamie, albo zastosować taktyki insynuacji, scenariusza generalnego czy specyficznego, lub wabika, by przyłapać go na gorącym uczynku – tak, że sam się przyzna. O taktykach tych więcej piszę w swojej książce.J.G.: Pisze Pan, że „polityka to bardzo specyficzna sfera, jeśli chodzi o kłamstwo”. Czy zatem wszyscy politycy kłamią? Czy w polskim rządzie mógłby Pan wskazać choć jedną postać, która nie posuwa się do tego nawet w imię wyższego dobra?


J.Ś.: Nie tylko politycy, ale i cały gatunek homo sapiens kłamie. Politycy nie są wyjątkiem, natomiast w ich zawodzie gra pozorów jest jeszcze ważniejsza niż w normalnym życiu. Język dyplomacji to prototypowy język osób, które coś ukrywają. Jest zdystansowany, pełen ogólnych sformułowań, bardzo poprawny. Gdy używa się go cały czas, ciężko jest stwierdzić, co jest prawdą w takiej wypowiedzi, a co nie. Nie mamy baseline – stanu, w którym człowiek mówi ponad wszelką wątpliwość prawdę, dzięki któremu możemy ustalić, jak wygląda, kiedy nie kłamie, co pomogłoby nam dostrzec to, kiedy oszukuje. W polskim rządzie nie jestem w stanie wskazać postaci, która nie kłamie nawet w imię wyższego dobra.J.G.: Georg Christoph Lichtenberg twierdził, że „najniebezpieczniejsze kłamstwa to prawdy nieco zniekształcone”. Czy takie kłamstwa trudniej jest wykryć?


J.Ś.: To, o czym mówił Lichtenberg, można nazwać potocznie „koloryzowaniem”. Kiedy ktoś opowiada nam historię ze swojego życia i dodaje różne faktoidy, które nie miały miejsca, ale które na przykład stawiają tą osobę w lepszym świetle, mówimy, że koloryzuje. Zdarza się, że koloryzowania nie jest trudno dostrzec, często towarzyszą mu te same symptomy, co cięższym kłamstwom. Nie dzieje się tak jednak zawsze. Przede wszystkim: koloryzowanie nie wzbudza w nas silnych emocji, które zwiększają prawdopodobieństwo „przecieku” na naszej twarzy w postaci mikroekspresji lub subekspresji. Kłamstwo najlepiej demaskuje się w sytuacji, gdy jego waga idzie o dużą stawkę – na przykład gdy ktoś kłamie, żeby uniknąć odpowiedzialności karnej za popełnienie przestępstwa. Stawka jest wysoka i łatwiej jest wytropić kłamstwo. Koloryzowanie ma bardzo niską stawkę i trudniej jest je dostrzec. W tym sensie Lichtenberg miał rację.J.G.: Dlaczego kłamstwo jest tak


poprzednia
- [1] [2] -


Zobacz też:

Publicystyka - "Koty znają wszystkie tajemnice wszechświata" - mówi Anna Klejzerowicz  O kotach i ludziach, kryminale i powieści obyczajowej, literaturze i życiu oraz o swojej najnowszej powieści - Czarownica mówi w rozmowie z Justyną Gul pisarka, Anna Klejzerowicz. więcej...
Publicystyka - DeLillo to prorok! Wywiad z Davidem Cronenbergiem DeLillo to prorok! Wywiad z Davidem Cronenbergiem - O niektórych dialogach mówi się, że są „pinterowskie”, od Harolda Pintera. Ja uważam, że powinno powstać określenie „delillowskie” - od nazwiska Dona DeLillo. Słowa Dona posiadają więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów