Recenzja gry Gobblety czyli kółko i krzyżyk w trójwymiarze

SiM
« powrót

Publicystyka - Obrazek

„Gobblety” to przeznaczona przede wszystkim dla najmłodszych graczy wciągająca i ucząca strategicznego myślenia wariacja na temat popularnej gry „kółko i krzyżyk” 

fot. Magdalena Galiczek-Krempa, www.weddblog.pl

„Gobblety”


Thierry Denoual


FoxGames


Liczba graczy: 2


Wiek: od 5 lat


Czas rozgrywki: ok. 5 min.

Zestaw do gry


Gra składa się z 4 beleczek do budowy planszy oraz 12 pionków nazywanych Gobbletami w 3 różnych rozmiarach (6 Gobbletów niebieskich i 6 - pomarańczowych). Dodatkowo do zestawu dołączony jest woreczek, w którym schować można poszczególne elementy, by nie musieć przechowywać całkiem sporego kartonu lub by zabrać w nim grę w podróż. Wszystkie elementy wykonane są z plastiku, co gwarantuje wytrzymałość i pomaga w zachowaniu higieny. Zestaw jest starannie przygotowany, utrzymany w pomarańczowo-błękitnej kolorystyce, a figurki Gobbletów zaprojektowano naprawdę pomysłowo i z poczuciem humoru.

gobblety

Zasady rozgrywki


Najprościej „Gobblety” opisać można jako „trójwymiarową” grę w „Kółko i krzyżyk”. Aby więc wygrać, gracz musi jako pierwszy ułożyć trzy swoje Gobblety w taki sposób, by tworzyły linię. Rzecz w tym, że w przypadku „Gobbletów” niemal zawsze dojść musi do rozstrzygnięcia na korzyść któregoś z graczy. Dodatkowo o ile w przypadku „Kółka i krzyżyka” zaznaczenie pola jest ostateczne w ramach danej rozgrywki, o tyle w „Gobbletach” pionki można dowolnie przestawiać. Co ciekawe, Gobblety obu graczy są w trzech różnych rozmiarach - można więc dodatkowo „zjadać” cudze i swoje Gobblety (albo „uwalniać je”).

gobblety

Komplikacje i strategie


Dużą zaletą gry jest fakt, że nie ma w niej niemal żadnego losowego elementu - pewne znaczenie ma jedynie to, kto będzie graczem rozpoczynającym. Po drugie - „Gobblety” to typowa gra strategiczna, kształcąca zdolność przewidywania. Gracze muszą nie tylko realizować własną strategię, ale też starać się przewidzieć i wyprzedzić kolejny ruch przeciwnika. Strategie zaś mogą być różne - można skupić się przede wszystkim na blokowaniu ruchów przeciwnika, można też grać nieco odważniej, skupiając się na działaniach ofensywnych. W przypadku, gdy „zjadamy” Gobblety przeciwnika, a później chcemy przestawić swoje pionki, trzeba popisać się również dobrą pamięcią, aby w wyniku przestawienia większego Gobbleta nie umożliwić przeciwnikowi odniesienia zwycięstwa. Dobre planowanie oraz pamięć wymusza też kolejna zasada - w przypadku dotknięcia wybranego Gobbleta, trzeba go użyć (przestawić lub wprowadzić do gry).

gobblety

W przypadku „Gobbletów” porównanie do popularnego „kółka i krzyżyka” nasuwa się samo. Na początku trzeba się pozbyć przyzwyczajeń, wypracowanych w wyniku znajomości zasad „kółka i krzyżyka”. Początkujący gracz z przyzwyczajenia zakłada, że ustawienie Gobbletów na planszy jest ostateczne, łatwo też zapomnieć o tym, że można „zjadać” cudze pionki. Pod tym względem „Gobblety” to gra dużo bardziej urozmaicona i po prostu ciekawsza.


gobblety

Jeśli oceniać „Gobblety” jako propozycję dla młodszych graczy (przede wszystkim kilkulatków), przyznać trzeba, że to gra znakomita - kształcąca pamięć, ucząca przewidywania, strategicznego myślenia, a przy tym naprawdę wciągająca. Natomiast dla starszych miłośników gier zdecydowanie bardziej wymagająca i ciekawsza okazałaby się z pewnością inna propozycja autorstwa Thierry’ego Denouala - „Gobblett”, niedostępna, niestety, na rynku polskim - w niej bowiem korzystamy z planszy o wymiarach 4 x 4 pola i musimy wykazać się o wiele bardziej rozbudowaną strategią.-> Grę „Gobblety" kupicie w księgarni Gandalf.com.pl!

gobblety

poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Publicystyka - Recenzja gry „Alias. Kobiety vs mężczyźni Recenzja gry „Alias. Kobiety vs mężczyźni". W nie swoim świecie „Alias. Kobiety vs mężczyźni” to ogromnie interesująca modyfikacja popularnej gry zespołowej. Konieczność zmierzenia się z hasłami stereotypowo przypisywanymi płci przeciwnej okazuje się nie tylko zabawne więcej...
Publicystyka - Refleks i spostrzegawczość. Recenzja gry „Konikowo Refleks i spostrzegawczość. Recenzja gry „Konikowo" „Konikowo” to wymagająca zręczności, spostrzegawczości i refleksu gra dla dorosłych i dla dzieci.  więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
martucha1802017-03-02 12:18:01
avatar
Ciekawa gra, zwłaszcza, ze można.... zjadać przeciwnika :)
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów