Recenzja gry planszowej „Gierki małżeńskie"

SiM
« powrót

Publicystyka - Obrazek

„Gierki małżeńskie" to jedna z najlepiej wyposażonych i najlepiej wykonanych gier planszowych dla par. 

fot. Magdalena Galiczek-Krempa, www.weddblog.pl„Gierki małżeńskie”


Ilustracje: Andrzej Mleczko


MDR


Liczba graczy: 1-4 par


Wiek: od 18 lat


Czas rozgrywki: 45-60 min.


Zasady rozgrywki


Celem gry jest zdobycie jak największej liczby żetonów „kupidyn”, które zastępują klasyczny system liczenia punktów. Gracze wyruszają swymi pionkami w kierunku centrum planszy, poruszając się w każdej turze o jedno pole naprzód. W każdej turze muszą też wykonać określone zadanie. Jeśli w grze bierze udział jedna para, wówczas uczestnicy są dla siebie nawzajem rywalami, a kartę z zadaniem czyta gracz, który nie wykonuje ruchu w danej rundzie. Jeśli w zabawie uczestniczy więcej par, wówczas konkurencja przeprowadzana jest drużynowo, a kartę z zadaniem czyta swojemu partnerowi gracz, który wykonuje ruch w danej turze.

pionki


W obrębie tury gracze uczestniczyć będą musieli w jednej z pięciu konkurencji: „znamy się” - wówczas odpowiadać będą na pytania dotyczące ich związku, relacji czy światopoglądu, „wiem wszystko” - wówczas udzielają odpowiedzi na quizowe pytania ogólne, „między słowami” - typowe „tabu”, w określonym przez klepsydrę czasie należy odgadnąć hasło, „kalambury” - wówczas jeden z uczestników musi zilustrować hasło z kategorii „film”, „pozycje miłosne” lub „powiedzenia i przysłowia”.

kategorie


Piąta możliwość to „butelka” - wówczas gracze za pomocą obrotowej tabliczki losują jedną z powyższych czterech konkurencji. Gra kończy się w momencie, gdy uczestnicy dotrą do końca planszy. Wówczas zliczane są żetony kupidyn i gracz - lub gracze - posiadający ich najwięcej wygrywają.


butelka

Zestaw do gry


Wielką zaletą „Gierek małżeńskich” jest fakt, że to jedna z najlepiej wyposażonych gier tego typu. Zestaw do gry składa się bowiem z dwustronnej planszy (na jednej znajdziemy wersję dla jednej pary, a na drugiej - dla dwóch do czterech par), ośmiu kartonowych postaci - pionków, 4 talii liczących po 52 karty każda, 12 kart ABC, 64 żetonów „Kupidyn”, 6 żetonów „zwycięstwo”, klepsydry, dwóch tabliczek do rysowania z mazakami, 1 tabliczki z obrotową butelką, gąbki i notesu. Wszystkie elementy są trwałe, wykonane z dużą starannością z dobrej jakości materiałów. Większość elementów ozdobiono charakterystycznymi, dowcipnymi ilustracjami Andrzeja Mleczki, świetnie dopasowanymi do charakteru zabawy. Rysunki niejako wymuszają nabranie dystansu do całej rozgrywki i od razu wprawiają uczestników w dobry humor. Nie da się ukryć - całość robi naprawdę duże wrażenie.


tabliczak

Skupienie i rywalizacja


Ta gra długo uczestnikom się nie znudzi - to pewne. Dzieje się tak za sprawą dużej różnorodności zadań i konkurencji, jakie czekają na graczy. Całość wymaga nieustannego skupienia - zadania wydają się proste, lecz presja czasu utrudnia ich wykonanie. „Gierki małżeńskie” pozwalają szybko sprawdzić, jak dobrze zna się dana para. Im lepsza jest znajomość partnera, tym większe szanse na zdobycie dużej liczby kupidynów.

kupidyny


Tytuł gry - „gierki małżeńskie” - w pewnym stopniu określa charakter więzi, która powinna łączyć uczestników. Zadania - zwłaszcza te z kategorii „znamy się” - mogą okazać się naprawdę trudne dla osób, które chcą się dopiero poznać czy które dopiero wkraczają w nowy związek. Oczywiście jest to gra raczej dla osób pełnoletnich - w zadaniach stawianych uczestnikom pojawiają się dwuznaczności czy pytania o upodobania seksualne. Warto więc przed przystąpieniem do rozgrywki wyzbyć się pruderii i całość potraktować po prostu jak świetną zabawę.

pionki


Pewnym problemem wariantu dwuosobowego (dla jednej pary) może być sytuacja, w której partnerzy znają się naprawdę doskonale - wówczas rywalizacja pomiędzy nimi staje się mniej dynamiczna, a jedyną szansę na wygraną daje odpowiedź na pytania quizowe („wiem wszystko”). Oczywiście - z drugiej strony - tak dobra znajomość pomiędzy partnerami będzie atutem w grze dla wielu par. Poza tym w przypadku „Gierek małżeńskich” sprawdza się generalna zasada, że im więcej uczestników, tym rozgrywka staje się ciekawsza, bardziej zabawna i interesująca.

osiem


Są więc „Gierki małżeńskie” znakomitą propozycją na wieczór w gronie przyjaciół, ale też całkiem sympatyczną zabawą dla dwojga partnerów - zwłaszcza, gdy grają oni o jedną z zaproponowanych przez twórców gry nagród.


-> „Gierki małżeńskie" kupicie najtaniej w księgarni Empik.com

pudlo

poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Publicystyka - Recenzja gry Gobblety czyli kółko i krzyżyk w trójwymiarze Recenzja gry Gobblety czyli kółko i krzyżyk w trójwymiarze „Gobblety” to przeznaczona przede wszystkim dla najmłodszych graczy wciągająca i ucząca strategicznego myślenia wariacja na temat popularnej gry „kółko i krzyżyk”  więcej...
Publicystyka - Recenzja gry „Alias. Kobiety vs mężczyźni Recenzja gry „Alias. Kobiety vs mężczyźni". W nie swoim świecie „Alias. Kobiety vs mężczyźni” to ogromnie interesująca modyfikacja popularnej gry zespołowej. Konieczność zmierzenia się z hasłami stereotypowo przypisywanymi płci przeciwnej okazuje się nie tylko zabawne więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
dayna152017-03-15 11:56:10
avatar
podobno świetna zabawa, ale raczej dla par z dłuższym stażem :)
odpowiedz
emilly262017-03-15 11:56:10
avatar
Podobno granie w tego rodzaju rodzaju to poznawanie siebie wzajemnie. Jeśli tak ma posłużyć jestem za.
odpowiedz
martucha1802017-03-15 11:56:10
avatar
Podoba mi się ta gra!
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów