Recenzja gry „Polska”. Co Ty wiesz o własnym kraju?

SiM
« powrót

Publicystyka - Obrazek

„Polska” to świetna propozycja dla wszystkich miłośników gier quizowych. Klasyczne zasady i niełatwe pytania gwarantują sporo zabawy - i jeszcze więcej nauki. 

W skład zestawu do gry wchodzi 400 kart z pytaniami, plansza, 6 pionków, wskaźnik kategorii z plastikową podstawką oraz 24 żetony odpowiedzi - po 4 dla każdego z uczestników gry. Całość wykonana jest starannie, projekt jest bardzo prosty i raczej tradycyjny.

1


Sprawdzony format


Tradycyjne są również zasady - tak proste, że właściwie można by było rozpocząć rozgrywkę bez czytania bardzo jasnej i zwięzłej instrukcji. „Polska” to bowiem typowa gra quizowa. Na zewnętrznym polu planszy ustawić należy wskaźnik kategorii. W każdej kolejce wskaźnik ten przesuwany jest o jedno pole w przód, a kolor pola, na którym stoi, wyznacza kategorię pytania. Na każde pytanie wszyscy uczestnicy odpowiadają jednocześnie, wybierając spośród swoich żetonów odpowiedzi A, B, C lub D. Ci, którzy udzielą poprawnej odpowiedzi, będą mogli przesunąć swoje pionki po wewnętrznym torze planszy. Osoba, której pionek dotrze najdalej, zostaje zwycięzcą.


3


„Polska" to typowa gra quizowa. To świetnia propozycja dla miłośników gier typu „trivia". Nie ma tu wielkich „fajerwerków", „efektów specjalnych" czy modyfikacji. Nie ma obstawiania, czy przeciwnik udzieli poprawnej, czy niepoprawnej odpowiedzi, nie ma też licytowania się, kto udzieli odpowiedzi przy mniejszej liczbie wskazówek. Po prostu: słyszymy pytanie i 4 odpowiedzi do wyboru. Chwila czasu do namysłu - i odpowiedź. Liczy się tylko wiedza - lub tylko szczęście.

4


Wiedza, wiedza, wiedza


Nazwy kategorii dość dobrze oddają ich charakter. Mamy więc historię, kulturę, przyrodę, geografię, sport i różności - wszystkie związane są w Polską. Warto zaznaczyć, że miłośnicy przedmiotów ścisłych nie będą mieli tu zbyt dużego pola do popisu - ale to przecież gra o Polsce, nie zaś o fizyce czy matematyce. Pytania - trzeba to zaznaczyć - nie są diabelnie trudne, nie są też jednak z pewnością oczywiste. Liczy się tutaj przede wszystkim wiedza i ogólne obycie. Na szczęście twórcy nie poszli w ślad ekspertów przygotowujących pytania do najnowszej odsłony programu „Milionerzy" i nie pytają o imię psa Dody czy tożsamość agenta w najnowszej serii programu telewizji TVN. Zdecydowanie - nie o taką wiedzę tu chodzi. Są pytania o sprawy, z którymi wiele osób miało szansę zetknąć się w szkole, ale są też pytania bardzo aktualne - wiele z nich dotyczy roku 2016. Czasami do udzielenia poprawnej odpowiedzi wystarczy dedukcja, czasami kluczem jest wiedza, bywa też, że potrzebne jest po prostu szczęście.

5


Nieoczekiwane zwroty akcji


Jako że wszyscy gracze udzielają odpowiedzi jednocześnie, wszyscy też odpowiadają na te same pytania, szanse w grze są bardzo wyrównane. Doskonałym urozmaiceniem rozgrywki są puste pola - nie wskazujące żadnej konkretnej kategorii. Gdy trafi na nie wskaźnik, kategorię w danej rundzie wybiera ten z graczy, który zajmuje ostatnią pozycję. Gracz ten w przypadku udzielenia poprawnej odpowiedzi ma szansę również zdobyć dwa punkty zamiast jednego i tym samym poprawić swoją pozycję. Duże nagromadzenie pustych pól w końcowej części planszy gwarantuje naprawdę spore emocje na finiszu wyścigu - sytuacja może się wówczas naprawdę dynamicznie zmieniać.

5


„Polska. Gra quizowa" to więc kolejna odsłona klasycznego formatu. Udana, przeznaczona przede wszystkim dla miłośników konwencji „trivia" i osób uwielbiających poszerzać swą wiedzę, niesie rozrywkę, ale nade wszystko wymaga uwagi i koncentracji.

-> „Polskę. Grę quizową" kupicie najtaniej w księgarni Gandalf.com.pl


poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Publicystyka - Recenzja gry planszowej „Straszny dwór Recenzja gry planszowej „Straszny dwór". Strasznie fajna zabawa Straszny dwór to gra wyróżniająca się spośród innych planszówek pod wieloma względami. Jest świetnie zaprojektowana, utrzymana w estetyce przypominającej nieco animacje Tima Burtona. Uczy też raczej współpracy więcej...
Publicystyka - Recenzja gry „Tomcio i wiosenne porządki”. Pierwsza planszówka Twojego dziecka Recenzja gry „Tomcio i wiosenne porządki”. Pierwsza planszówka Twojego dziecka „Tomcio i wiosenne porządki” to idealna pierwsza gra dla każdego dziecka. Odpowiednia już dla trzylatków, gwarantuje nie tylko świetną zabawę, ale też walory edukacyjne, a nawet - wychowawcze.  więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
martucha1802017-06-06 14:09:13
avatar
Czy informacja o podpisaniu aktu erekcyjnego nowej skoczni w Wiśle jest aż tak ważna? Wg mnie nie.
odpowiedz
2017-06-06 14:09:13
To chyba kategoria "ciekawostki" dla pasjonatów sportu ;)
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów