Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Łatwe piosenki dla dzieci
Kup Teraz

Łatwe piosenki dla dzieci

Beatrix Podolska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2009
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 978-83-7308-995-2
Liczba stron: 162
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Śpiewać każdy może

Śpiew pozwala rozweselić duszę, uczy przełamywania barier, a nauka tekstów piosenek rozszerza zasób słownictwa i podnosi stopień zrozumienia treści. Piosenki towarzyszą dzieciom zarówno podczas zabawy, jak i codziennych czynności. Muzyka rozbudza poczucie estetyki u najmłodszych, otwiera dzieci na świat i pokazuje różne sposoby okazywania uczucia.

Nie można zapomnieć również o zdrowotnych walorach śpiewania - rozwoju narządów głosowych i układu oddechowego, dodatnim wpływie na rozwój klatki piersiowej oraz prawidłowej postawie ciała.

Nie tylko wesołymi piosenkami, ale i ich dobroczynnym wpływem na dzieci zajęła się Beatrix Podolska, pedagog i muzykolog, zajmująca się edukacją muzyczną dzieci i kształceniem pedagogów wychowania przedszkolnego. „Łatwe piosenki dla dzieci” to imponujący zbiór piosenek, ułożonych według stopnia trudności, w którym każdy - od dziecka po pedagoga - znajdzie coś do wykorzystania (lub zaśpiewania) dla siebie.

Zadaniem, jakie autorka postawiła przed sobą, było stworzenie zbioru, który będzie ułatwiał systematyczne rozwijanie słuchu muzycznego dzieci, w tym słuchu wysokościowego i korelacji słuchowo-głosowej dziecka. Wydaje się, że „Łatwe piosenki dla dzieci” świadczą o tym, że Beatrix Podolska sprostała wyzwaniu, zaś my otrzymujemy repertuar wspaniałych utworów muzycznych.

Zbiór otwierają piosenki oparte na wzorze melodycznym: sol-mi, następnie - w miarę postępów - skala ulega rozszerzeniu poprzez dodawanie jednego nowego dźwięku. Mamy zatem piosenkę „Czapla”, która „z pieca chleb wymyka” i „Cicho, dziadzio śpi” czy „Kocham tatę, kocham mamę”. Trudność staje się większa przy piosence „Tajemnicze echo” i „Śpiewa Stumilowy las”, byśmy mogli zakończyć utworem „Ciepło – zimno” i „Witaj wiosno!”.

„Łatwe piosenki dla dzieci” to oprócz 137 piosenek, których skala dostosowana jest do możliwości głosowych dzieci od lat trzech do dziesięciu, także atrakcyjna szata graficzna i oryginalny, zwracający uwagę czytelnika, format. Dodatkowo do zbioru została dołączona płyta CD z nagranymi 56 utworami ze zbioru Beatrix Podolskiej.

Na początku zapisu piosenek, powyżej klucza, znajduje się ambitus dźwięków w piosence oraz wzór melodyczny, określający stopnie danej tonacji. Wszystko to sprawia, że kompendium utworów „Łatwe piosenki dla dzieci” to znakomita pomoc dla nauczycieli przedszkolnych i klas I do III szkół podstawowych, studentów kierunków pedagogicznych oraz rodziców, którzy w każdej chwili mogą zanucić wraz z pociechami „Śniegowe gąski” czy „Złą pogodę” na… poprawę nastroju.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów