Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Źródła nienawiści
Kup Teraz

Źródła nienawiści

pod red. Kamila Janickiego

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2010
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-89700-80-3
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: milwaukee meg
Rozpad Związku Radzieckiego i zakończenie zimnej wojny zaowocowały odmrożeniem zarówno stosunków Wschodu z Zachodem, jak również konfliktów etnicznych na terenach byłego Kraju Rad. Wcześniej najrozmaitsze narody były zmuszone ciężkim, komunistycznym butem do pokornego pogodzenia się z życiem, wraz ze swoimi wielowiekowymi wrogami w obrębie jednego, wspólnego kraju – aż tu nagle, prawie z dnia na dzień, ludzie dostali w swoje ręce władzę i możliwość decydowania o swoim losie. I czy można się dziwić, że w regionach takich jak Bałkany czy Kaukaz, gdzie religie, narodowości i przynależności mieszają się jak w wielkim tyglu, zawrzało, a tamtejsze wydarzenia stały się całkowicie niepojmowalne dla przeciętnego czytelnika polskich gazet? Na szczęście można wciąż jeszcze liczyć na książki historyczne – a w tym przypadku na „Źródła nienawiści”, pracę zbiorową pod redakcją Kamila Janickiego, która usiłuje w jak najbardziej pełny, ale i przystępny sposób pokazać, co właściwie doprowadziło do konfliktów na tle etnicznym w niektórych krajach postkomunistycznych.

Jeśli chodzi o szczegółową tematykę, książka ta została popełniona w duchu pogoni raczej za jakością niż ilością. Opisanych zostało tu bowiem jedynie 5 rejonów zapalnych, chociaż przyznać trzeba, że najbardziej interesujących z punktu widzenia polskiego czytelnika – mamy więc w książce Kosowo, Gruzję z Abchazją i Osetią Południową, Białoruś, Krym oraz Łotwę i Estonię. Za każdym razem też owych tytułowych "źródeł nienawiści" autorzy poszukują naprawdę głęboko, nie zadowalając się najprostszymi rozwiązaniami i cofając się do samych początków istnienia danej grupy etnicznej. Dzięki temu czytelnik ma jedyną w swoim rodzaju okazję zapoznania się z całą historią wyżej wymienionych regionów, nawet, jeżeli w pewnym skrócie.

Właśnie ów "skrót" jest jedną z rzeczy, które lekko zbijają czytelnika z tropu. Jakkolwiek sprawa Kosowa i Gruzji zostaje omówiona naprawdę dogłębnie i dokładnie, to reszta tematów potraktowana została nieco "po macoszemu". Wiele interesujących wydarzeń jest przekazanych w telegraficznym skrócie, a niektóre zjawiska są jedynie zasygnalizowane – takie wtrącenia aż prosiłyby się o rozwinięcie, gdyż samodzielne wyszukiwanie stosunkowo mało popularnych faktów jest zajęciem żmudnym i często nie przynoszącym spodziewanych efektów. Szkoda też, że autorzy skupili się na konfliktach najpopularniejszych i najbardziej znanych, nie przedstawiając chociażby zatargów azjatyckich lub wewnętrznych w samej Rosji.

Ale są to drobne, wręcz kosmetyczne mankamenty, zwłaszcza w porównaniu z atutami „Źródeł nienawiści”. A książka została napisana w naprawdę przystępny, interesujący sposób. Wszyscy autorzy stanęli na wysokości zadania i napisali teksty przyjemne, proste i przejrzyste,  niektórym udało się nawet przemycić trochę humoru. W żadnym razie nie jest to książka nużąca – nie dość, że tematyka jest intrygująca sama w sobie, to jeszcze zachowano tu pewien dynamizm wypowiedzi, uciekając od stricte naukowych dygresji.

Lekkie pióro większości autorów w połączeniu ze staranną selekcją omawianych faktów sprawia, że książka ta na pewno nie będzie ciążyć w dłoni i na duszy nawet czytelnikom sceptycznym wobec historii. Choć znajomość podstawowych i bardziej zaawansowanych faktów z dziejów powszechnych na pewno będzie pomocna w czytaniu „Źródeł…”, to jednak nie jest ona absolutnie konieczna i ludzie bardziej nastawieni na politologiczny aspekt sytuacji niż błądzenie w mrokach średniowiecza nie będą odczuwać dyskomfortu wynikającego z niezrozumienia treści.

„Źródła nienawiści” to dobrze napisana książka o interesującej tematyce, pozwalająca lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Choć mogłaby być bardziej obszerna i rozwinięta, to na pewno usatysfakcjonuje nawet wybrednego czytelnika.

Zobacz więcej informacji o książki na jej oficjalnej stronie - KLIK!!
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów