Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Sławomir Koper

Ocena ( 8 osób )
4.2
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2010-12-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311119246
Liczba stron: 488
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Kultura rozumiana jako całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa dostarcza człowiekowi głębokich przeżyć, poszerzając w ten sposób jego wewnętrzny świat doznań. Książka – przewodnik ukazuje panoramę prywatnego życia środowiska artystycznego Drugiej Rzeczypospolitej. Sławomir Koper skupia się na działalności przedstawicieli poszczególnych dziedzin kultury. Czytelnik poznaje szczegóły dotyczące przedwojennej Warszawy, gdzie wiedli codzienną egzystencję artyści i pisarze. To właśnie miasto, przyjmując rolę kulturalnej stolicy Polski, przyciągało wszystko, co najlepsze w polskiej kulturze. Obok Warszawy funkcję wielkiego literacko – artystycznego klubu odgrywało Zakopane oraz Jurata.

Autor odkrywa przed czytelnikiem tajniki niechlubnej sprawy nadużywania alkoholu, który w środowisku literackim i aktorskim stanowił poważny problem. Wiersze pisane w barach na serwetkach (Konstanty Ildefons Gałczyński), suto zakrapiane trunkami premiery teatralne, niezliczone pomysły umożliwiające zdobywanie pieniędzy (zazwyczaj na zakup alkoholu), to tylko niektóre z licznych przejawów prywatnego życia elit artystycznych. W tym okresie rozpoczęła się również również rewolucja obyczajowa. Modne stały się częste zmiany partnerów, unieważnienia małżeństwa, prowadzenie przez małżonków niezależnego życia erotycznego bez zrywania formalnych więzów, ujawnianie odmiennych preferencji seksualnych, a także publiczne załatwianie spornych spraw za pomocą parasolek.

Kres życiu łatwemu, lekkiemu i przyjemnemu przyniosła II wojna światowa, podczas której wielu artystów zasiliło szeregi więźniów obozów koncentracyjnych, inni zaś osadzani byli przy Alei Szucha i na Pawiaku, jeszcze innym udało się przeżyć wojnę na wolności. Napiętnowana jest także sprawa kolaboracji przedstawicieli środowiska aktorskiego z hitlerowcami (Igo Sym).

W dalszej części czytelnik poznaje koleje losu kabaretu „Wesoła lwowska fala” oraz polskich teatrzyków estradowych. Wiele uwagi poświęcone zostało pochodzącej ze wschodniej Galicji rodzinie Kossaków herbu Kos. Owa dynastia artystyczna składała się z trzech pokoleń artystów. W linii męskiej byli to malarze a w żeńskiej pisarki. Ciekawostką jest „Kossakówka”, o którą do dnia dzisiejszego kłócą się spadkobiercy. Posiadłość znajdująca się w rejestrze zabytków nadal niszczeje i nie wiadomo, czy w chwili zakończenia sporu nie trzeba będzie w miejscu zabytkowych murów postawić atrapy.

Wyjątkową plejadę stanowili skamandryci. Wychodząc od Pikadora, Koper przytacza skandale przedstawicieli ówczesnego świata sztuki, by zatrzymać się na tych, którzy „objęli rząd dusz w Polsce”. Ogromnym zdziwieniem może czytelnika napawać prawda o wielkich poetach, poznanych w czasie edukacji szkolnej: Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński, Julian Tuwim oraz Jarosław Iwaszkiewicz. Stanisław Ignacy Witkiewicz zyskał miano „ten nieprawdopodobnego Witkacego” a Tadeusz Boy-Żeleński uważany był za „skandalistę epoki”.

W kolejnych rozdziałach poznajemy niezwykle kręte ścieżki, po których kroczyła Zofia Stryjeńska, nazywana „księżniczką polskiego malarstwa”, równocześnie jednak „osobą, która była w domu wariatów”. Uznanie budzi powodzenie Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, którego czytali wszyscy: „kucharki, kierowcy, arystokratki, inteligencja”. Również dzisiaj z pewnością nikt nie zaprzeczy popularności „Znachora” czy „Kariery Nikodema Dyzmy”. Całości dopełniają dzieje życia (szczególnie uczuciowego) Karola Szymanowskiego, uwielbiającego muzykę, kobiety i wytworne jedzenie Artura Rubinsteina, a także doskonale znającego się na autokreacji Jana Kiepury.

Książka „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej” pokazuje, że pamięć o twórcach polskiej kultury jest nadal żywa. I taką z pewnością pozostanie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
helmud plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Polecam całą serię
JONASZ plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Kolejny atak oszołomki, która nawet pisać po polsku nie potrafi. Weź dziecko słownik ortograficzny języka polskiego do ręki, a potem wypisuj bzdury. Jęzeli ktoś zosał pokrzywdzony, to niech przed sądem udowodni swoje prawa. Chyba, że ich nie ma. A "recenzentki" jak "awojtaszewska" najlepiej niech coś przeczytają, a potem niech się wypowiadają. Poecam wywiad z Koprem w dzisiejszym PRZEKROJU. Facet mógł dołożyć wszystkim, co go opluwają, ale konsekwentnie pominął temat. To się nazywa klasa, a sam wywiad jest super.
agawojtaszewska plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 1, Na półkach:
Uwaga: p. Koper postanowił milczeć.
Wydawnictwo zaczęło lać wodę

Trzeba chyba być naprawdę tempym w sprawach wydawniczych, żeby zarzucać rynek czymś w celu szybkiego zysku. Skoro taka ogromna bibliografia, skoro wiadomo kto posiada prawa autorskie do zdjęć, czy tak trudno jest podnieść słuchawkę i zadzwonić, wysła e-mail albo listy polecony z prośbą o zgodę na publikację?
Takie rzeczy to przecież podstawowa część wydawniczego ABC. Po fakcie dokonanym, każdy może strugać głupa, że nie wiedział, że w notce redakcyjnej wydawnictwo wyraźnie prosi włacicieli zdjęć o kontakt. Nic tylko wyć z rozpaczy na głupotą albo i zupenie celowym zachowaniem Bellony i Kopra! Z tego co wiem fotografie opublikowane w książce kopra NIE są wolne od tantiem. My tu nawet nie mówi o użyciu materiałow jednorazowo, np. do celów naukowych. Koper i Bellona wykorzystali je do celów komercyjnych, my za to płacimy, a im rosną konta bankowe
Skoro taki postępek uchodzi zarówno wydawnictwu jak i Koprowi płazem, to .....
zczerw plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Mam nadzieję, ze tysiące czytelników, którzy już sięgnęli po tę pozycję znaleźli w niej wiele interesujących, podanych w atrakcyjny sposób informacji, zebranych często z rozproszonych źródeł i nie podzielają wyrażonej powyżej opinii.
Publikacja pana Sławomira Kopra Życie elit artystycznych drugiej Rzeczpospolitej jest pewnym zbiorem życiorysów, opinii i refleksji na temat życia artystów w czasach drugiej Rzeczpospolitej. Książka zawiera bardzo obszerną bibliografię i cytaty zaczerpnięte z innych publikacji. Książka p. Kopra jest publikacją popularną, pozbawioną aparatu naukowego, a bardzo obszerna bibliografia (prawie 150 pozycji, w tym wiele źródłowych typu: wspomnienia, pamiętniki, listy) dowodzi, że autor oparł swoje tezy o szeroką bazę.
Nie podzielam opinii, że praca p. Kopra jest plagiatem. Plagiator świadomie zataja źródło pochodzenia istotnych zapożyczeń, a w tym przypadku, autor obszernie informuje bibliografią treści jakich publikacji posłużyła mu do jego wniosków. Niekiedy podziela opinie innych, w innym miejscu stawia własne tezy. Idąc tropem takiego myślenia nie byłby możliwy jakikolwiek rozwój piśmiennictwa i plagiatem by było powtórzenie, ze II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 r. Przecież cały dorobek intelektualny i artystyczny naszej cywilizacji powstaje w wyniku przetwarzania i rozwijania dorobku poprzedników. Gdybyśmy chcieli informować o każdym, nawet najmniejszym zapożyczeniu doprowadzilibyśmy do absurdu. Człowiek oczytany i obyty kulturalnie z wielu zapożyczeń nie zdaje sobie sprawy, a przecież plagiat jest zamierzeniem celowym. Plagiatem będzie jedynie nie informowanie o istotnych zapożyczeniach. Problemem jest też zdefiniowanie co jest istotnym i nieistotnym zapożyczeniem W moim przekonaniu, popartym zresztą konsultacjami ekspertów, w tym przypadku nie mamy do czynienia z plagiatem .

Jednocześnie zapewniam, że Bellona zadośćuczyni każdemu, kto przedstawi dokumenty i oświadczy, że posiada prawa autorskie (w tym także spadkowe) do opublikowanych w książce p. Kopra zdjęć, o czym zresztą piszemy także w książce.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 1, Na półkach:
"Życie prywatne elit artystycznych drugiej Rzeczypospolitej" Sławomir Kopra, z listy bestsellerów roku bardo szybko trafiło na listę skandali roku.

Mimo, że książka jest całkiem przyjemną i bardzo łatwą lekturą gatunku popularnego, pełną sensacji i anegdot z życia międzywojennej bohemy, okazuję się że jej zawartość nie jest żadnym unikatem. Większość treści to fragmenty książek z wyczerpującej bibliografii - niektóre w formie cytatów, a niektóre podstępnie zatajone i umieszczone przez autora jako jego własne słowa.

Afera plagiatorska Kopera trafiła do sądu, lecz autor nadal publicznie zaprzecza narusznia praw autorskich. Wydawnictwo Bellona, odpowiedzialne za publikacje i promocje książki, nie reaguje na skandal. Pod znakiem zapytania pozostało teraz pochodzenie tekstu wcześniejszych książek "pióra" Sławomira Kopera.

Czyli w skrócie - czytelnik został oszukany.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura polska,Mam,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
nutka Linia koment
Przeczytane:2014-11-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Penelopa_S Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów