Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2015-02-11
ISBN: 978-83-7489-606-1
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

ABC miłości

Miłość jest jak narkotyk – pisał w jednej ze swoich książek Paulo Coelho. Rzeczywiście, miłość może uzależniać, może być przyczyną euforii, szczęścia, ale też i cierpienia. O miłości napisano już miliony tekstów, opisując jej wielkość, wzniosłość, koncentrując się na emocjach, jakie ze sobą niesie - również tych negatywnych. Ale czym tak naprawdę jest miłość? W jakim stopniu budujemy związek na iluzjach? Czemu miłość przemija? Jakie są skutki rozwodu? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Renata Mazurowska w rozmowie z profesorem psychologii, Bogdanem Wojciszke.

Książka Alfabet miłości, opublikowana nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, to próba zrozumienia miłości, racjonalnego przedstawienia wszystkich jej cieni i blasków, spojrzenia na nią nie z emocjonalnego, a z racjonalnego punktu widzenia. To nie tylko lektura adresowana do psychologów, socjologów czy life coachów, ale do tych, którzy kochają - bądź kochać by chcieli, dla singli, stanowczo odżegnujących się od miłości, a także do tych, którzy po dziś dzień nie potrafią poradzić sobie z utratą partnera.

Poznajemy zatem trójskładnikową koncepcję, opracowaną przez amerykańskiego psychologa Roberta J.Sterberga, według której na miłość składają się intymność, namiętność oraz zobowiązanie. Wojciszke tłumaczy, czym tak naprawdę jest intymność, porównując ją do przyjaźni. Mówi o namiętności będącej pragnieniem połączenia się z partnerem oraz o zobowiązaniu, wiążącym się z pewnym przekształceniem charakteru relacji. Drugą koncepcją miłości jest idea, że miłość ulega naturalnym przemianom, wynikającym ze zmiany wspomnianych trzech jej składowych.

W kolejnych rozdziałach autorzy starają się odpowiedzieć na pytania: czy warto się w miłości poświęcać, co warunkuje altruistyczne zachowania, czy bliscy ludzie rzeczywiście są nam niezbędni i czy w dobrym związku jest miejsce na to, by być osobno? Stworzymy również bilans zysków i strat, czyli tego, co w związek zainwestowaliśmy oraz co otrzymujemy. Zastanowimy się również, jak to naprawdę jest z tajemniczością w związku.

Brunetki, blondynki, ja wszystkie Was dziewczynki… – śpiewał Kiepura, choć obserwacja rzeczywistości pokazuje, że to jednak blondynki cieszą się większym powodzeniem u płci męskiej. Potwierdza to wypowiedź profesora Wojciszke, choć badacz zauważa, że z kolei kobiety odczuwają wyjątkowy pociąg do brunetów (tyle tylko, że dotyczy to głownie związków na krótko). Psycholog przytacza bowiem wyniki badań dotyczących zmian kobiecych preferencji w zależności od fazy cyklu, wyjaśniając, że preferencje samczych brunetów przypadają na czas owulacji.

Wojciszke potwierdza również powszechnie znany fakt, że ludzie w małżeństwie są w lepszym stanie psychicznym od tych, którzy nie są w związku, mówi ponadto o dopasowaniu i doborze partnerów. Autorzy starają się wspólnie wypracować definicję dobrego związku, poruszają temat dziewictwa i dowodu miłości, szukają odpowiedzi na pytanie, co zyskujemy dzięki współodczuwaniu.

Wspomniane zagadnienia są tylko wybranymi z wielu, o których Bogdan Wojciszke i Renata Mazurkiewicz dyskutują na łamach książki. Alfabet miłości jest bowiem kompleksowym ujęciem tematu, próbą rozwiania pojawiających się wątpliwości dotyczących natury uczucia, którego tak przez całe życie pożądamy, a także refleksją na temat jakości związków oraz ewentualnych możliwości podtrzymania uczucia. Ta niezwykle zajmująca rozmowa wciąga nie tylko dlatego, że jej temat dotyczy każdego z nas osobiście, ale także z uwagi na kompetencje autorów i rzetelne przygotowanie do dyskusji. Tym samym Alfabet… jest nie tylko książką, po którą sięgać będą ludzie zajmujący się tematem uczuć zawodowo, ale również ci, którzy dążą do samopoznania i do doskonalenia swojego życia oraz jakości relacji, w jakie się angażują. Napisana przystępnym językiem, omijająca naukowy żargon pozycja powinna znaleźć się w biblioteczce każdego – wszak miłość jest pojęciem uniwersalnym, szerokie jest też grono odbiorców książek omawiających złożoność jej natury.

andr Linia koment
Bambiii Linia koment