Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ania z Zielonego Wzgórza

Montgomery Lucy Maud

Ocena ( 96 osób )
5.1
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2012-10-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-826-0
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Już sama myśl o zielonych wzgórzach przenosi człowieka w świat wspomnień utkanych z beztroskich chwil, w którym żywa jest pamięć o pięknie otaczającego świata: górskie szczyty i zielone doliny, urodzajne pola i pełne kolorowych kwiatów łąki, rysujące się na tle nieba gałęzie drzew, gorące promienie słońca oraz łagodny powiew wiatru sprawiają, że wzbierająca tęsknota kieruje ludzkie myśli ku dawno minionym chwilom. Taką właśnie rolę spełnia oddana do rąk czytelnika – młodszego i starszego – wciąż aktualna i niezwykle barwna historia Ani z Zielonego Wzgórza, które od 1940 roku jest częścią Parku Narodowego Wyspy Księcia Edwarda.


Powieść kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery po raz pierwszy ukazała się na początku XX wieku. Pomimo ponad stuletniej obecności na rynku wydawniczym nie straciła niczego ze swej aktualności. Wciąż od nowa wzrusza postawa Ani Shirley, jedenastoletniej dziewczynki, która zwracała uwagę otoczenia nie tylko płomiennie rudymi włosami, ale przede wszystkim bujną wyobraźnią, niezwykłą gadatliwością i oślim uporem. Przygarnięta przez mieszkające na Zielonym Wzgórzu niezamężne rodzeństwo Mateusza i Maryli Cuthbertów, bardzo szybko zjednała sobie przychylność bliższego i dalszego otoczenia. Mieszkańcy Avonlea (z małymi wyjątkami) zadowoleni byli z obecności Ani, a ta – gdy trafiła do nich z sierocińca w Hopetown, odpłacała miłością, obdarzała przyjaźnią, ale też umiała się obrazić (nawet na kilka lat).


W historii opowiedzianej przez Lucy Maud Montgomery nie brakuje barwnie opisanych przygód rudowłosej Ani: zdolna do wyrzeczeń przyjaźń z Dianą Barry, rozbita na głowie Gilberta szkolna tabliczka, ciasto z dodatkiem kropli walerianowych, przefarbowane na zielono włosy, wino porzeczkowe zamiast soku - to tylko niektóre z sytuacji, w których znalazła się (bardziej lub mniej świadomie) bohaterka powieści. Świat Ani z Zielonego Wzgórza jest bliski czytelnikowi, który w swojej zwykłej, szarej codzienności odnajduje wydarzenia łudząco podobne do tych z Avonlea, co sprawia, że na lekture poświęca każdą wolną chwilę.


Przekład dokonany przez Pawła Beręsewicza, autora znakomitych książek dla dzieci i młodzieży, jest wierny oryginałowi. Różnicę, która jednak nie wpływa negatywnie na odbiór powieści – stanowi przede wszystkim odmienny (bardziej współczesny i przystępny dla dzisiejszego młodego czytelnika?) szyk zdań i tytułów poszczególnych rozdziałów. Oczywiście, Beręsewiczowi udało się zachować charakter powieści, jak również (to raczej oczywiste) zamierzony przez autorkę pierwotny sens. W lekturze nie nużą barwne opisy miejsc, zjawisk przyrody, ciekawych przygód oraz zaistniałych wydarzeń. Uroku dodają książce kolorowe i niezwykle realistyczne ilustracje Sylwii Kaczmarskiej, gruba okładka, format większy od przeciętnego, a także ułatwiające czytanie odpowiednio dobrane odstępy i pełniąca rolę zakładki pomarańczowa wstążeczka.


Ci, którzy sięgną po Anię z Zielonego Wzgórza, nie zawiodą się. Dzięki niej będą mogli swobodnie i bez wysiłku przenieść się w świat dziecięcych marzeń, młodzieńczych ideałów oraz prostych rozwiązań. Książki tej nie powinno zabraknąć w żadnym domu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiażki 2016,Mam,
Maryla i Mateusz rodzeństwo potrzebują chłopca do pomocy.Gdy Mateusz przywozi małą dziewczynkę Maryla wpada w szał i zaczyna okropnie krzyczeć.Dziewczynka nazywa się Ania i jest sierotą jej mama zmarła gdy była mała a jej tata kilka miesięcy po śmierci mamy.Ania bardzo pragnie zostać na Zielonym Wzgórzu ale nie jest to do końca pewne.Maryla postanawia ,że Ania może pozostać pod warunkiem ,że będzie się dobrze sprawować.Po pewnym czasie Ania poznaje Diane Barry która od razu spodobała się Ani jako przyjaciółka od serca.Składają przysięgę ,że będą nierozłączne.Pewnego dnia do Maryli przychodzi jej przyjaciółka Małgorzata Linde,która w Avonlin ma opinie kłamczuchy i plotkary.Gdy zobaczyła Anię powiedziała mnóstwo nieprzyjemnych słów pod adresem Ani.W końcu Ania nie wytrzymuje i mówi mnóstwo nieprzyjemnych słów pani Linde.Po pewnym czasie Ania idzie do szkoły i tam też przeżywa mnóstwo nieprzyjemnych sytuacji za które czeka ją kara.W życiu Ani nadchodzi też smutna chwila,Mateusz umiera w skutek zawału.Książka bardzo mi się podobała ,ponieważ jest pełna melancholi i śmiesznych scen.
Ina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Uważam,że jest to jedna z najpiękniejszych książek dla młodych czytelniczek. Porusza serca i wyobraźnię.Każdy kto poznał historię tej niesamowitej dziewczynki patrzy innymi oczami na rudowłose nimfy. Cudowne jest to, że Ania - Marchewka dorasta razem z czytelniczką.Dzięki kolejnym tomom możemy śledzić następujące po sobie etapy jej życia. Od Ani małej dziewczynki do Ani kobiety dojrzałej. Nie jest to bajka, w której zawsze wszystko kończy się dobrze. Jest tu dużo dobra, piękna,miłości,ale również łez, samotności,śmierci.
Czytałam jako nastolatka, a potem prawie równolegle z moją nastoletnią wtedy córką.Polecam serdecznie. Warto do niej powrócić i przeczytać ją również z pozycji matki.
CicheBaBum plusminus Linia koment
Moja opinia: piękny styl, bogactwo opisów przyrody, Ania mnie irytuje. Jej ciągłe "co by było gdyby..." i nazywanie wszystkiego bajecznie? Podoba mi się czytanie o tym jak dorosły staje się rodzicem, jak rodzi się miłość, przyjaźń. Zdecydowanie dla dzieci 11+, dziewczyn. Moi synowie 3 i 9- lat- nudzą się przy niej. Usypia ich, ale mnie też specjalnie nie wciągnęła.
Justyna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:1996-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Moja ulubiona książka z dzieciństwa Ania miała super przygody z poczuciem humoru ta książka jest dla każdego w każdym wieku :)
posredniczkaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-05, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,

Zakochałam się w tej książce mając 10 lat, a teraz postanowiłam sobie ją odświeżyć. Pomimo że lat mam trochę więcej niż 10, nic w tym temacie się nie zmieniło, wciąż ją kocham.

 

"Jutro jest zawsze czyste, nieskalane żadnym błędem."


 Zmienił się jednak sposób w jaki odbieram tę powieść. Momenty, które kiedyś tylko przebiegałam wzrokiem, teraz poznawałam na nowo. Byłam bardziej świadoma uczuć, które Matylda i Mateusz żywili do tej niesfornej dziewuszki. Nie było  mi już tak łatwo utożsamić się z główną bohaterką. Moje spojrzenie, na losy Ani, zmieniło się  z racji doświadczenia i wieku. Jednak wciąż wynoszę z tej powieści, wiele mądrości i dobrych rad. Pomimo że już ją kiedyś czytałam , wciąż mnie bawi. Jest to pierwsza książka przy której płakałam czytając. Muszę powiedzieć że pomimo że fabuła była mi znana, książka po raz kolejny potrafiła mnie rozbawić i  wzruszyć."Gdy czyta się różne smutne historie, łatwo jest sobie wyobrazić, że bohatersko stawiamy czoło trudnościom, znacznie trudniej jest poradzić sobie z nieszczęściem, które naprawdę nas dotyka."Lucy Maud Montgomery po raz kolejny przeniosła mnie do sielankowego Avonlea, ponownie przedstawiła mi bohaterów, których nie da się nie kochać. A ja czułam się tak, jakbym znowu miała 10 lat."Ania z Zielonego Wzgórza" To książka, którą szybko się czyta i nigdy się jej nie  zapomina. To przede wszystkim książka mądra i bardzo wzruszająca. Jest lekka i przyjemna, pozwala się rozluźnić, cofnąć w przeszłość i zapomnieć o kłopotach bieżącego dnia.                                                       "Pięknym jest czyniący piękno."Jeżeli nie czytałaś tej pozycji, powinnaś jak najszybciej nadrobić zaległości. Jeżeli czytałaś w dzieciństwie, warto ją sobie odświeżyć, gwarantuję że nie będziesz się nudzić w trakcie czytania.Karen72 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lektura pochłonęła mnie na dobre :)
Nimphelos plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2012,Lektury szkolne,Mam,Ukochane lektury,
Czy każda pomyłka jest nieszczęśliwa? Sądzę, że odpowiedź zawarta w "Ani z Zielonego Wzgórza" jest jednoznaczna - czasami pomyłka może być największym szczęściem jakie spotkało nas w życiu.

Tak było w przypadku Ani Shirley. Rodzeństwo Cuthbert'ów chciało wziąć z sierocińca chłopca, który pomagałby im w prowadzeniu gospodarstwa. Zamiast niego pojawiła się Ania. Ruda, rozgadana dziewczynka o niczym nieograniczonej wyobraźni wkrótce podbiła serca ich i czytelników na całym świecie, w tym moje.

Zabawne przygody Ani, jej sposób bycia, ciągłe bujanie w obłokach - to wszystko sprawia, że polubiłam ją od pierwszych stron. Tym, którzy jeszcze jej nie znają proponuję to zmienić :)
ewaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
W książce "Ania z Zielonego Wzgórza" przedstawiona została piękna historia o sierocie przygarniętej przez rodzeństwo Cuthbert'ów.Lektura wypełniona jest humorem, ale także bywa wzruszająca.Bohaterka przeżywa wspaniałe przygody oraz rożne perypetje.
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_52 książki 2015,
Och kochana Aniu! Dziękuję za te wspaniałe chwile spędzone z Tobą, za Twoje przygody, za Twoje marzenia.!
Cudowna, piękna książka, która pomogła mi przetrwać trudne chwile, zagłębianie się w lekturę odganiało natrętne problemy i przykre myśli.
Jak bardzo bym pragnęła mieszkać w Avonlea, przenieść się w tamte czasy i mieć tak oddaną i kochającą przyjaciółkę jak Ania.
Kto nie czytał , musi bardzo szybko nadrobić braki ;-)
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,Dla dzieci,Lucy Maud Montgomery,Mam,
Anię czytałam ostatnio 20 lat temu. Bardzo mi się wtedy podobała. Gdy teraz sięgałam po tę lekturę zastanawiałam się jakie wrażenie zrobi na mnie dziś. I powiem, że nic a nic nie zmieniłam o tej książce zdania. Jest to zarazem wesoła, optymistyczna, ale i wzruszająca pozycja. Myślę, że spodoba się i młodszym, jak i tym zupełnie dorosłym. Ania jest przykładem, że w każdej sytuacji można znaleźć coś pozytywnego i cieszyć się nawet drobnostkami. Przyszła pora by w końcu sięgnąć po resztę serii.
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-18, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Zielone Wzgórze to nic innego, jak jedno z gospodarstw znajdujących się na Wyspie Księcia Edwarda w Avonlea, w Kanadzie. Należy ono do starszego rodzeństwa państwa Cuthbertów – Maryli oraz Mateusza. Ta bezdzietna i niezamężna para dotąd dawała radę prowadzić gospodarstwo samodzielnie, jednakże lata młodości dawno minęły i coraz trudniej wykonywać im codzienne obowiązki. Dlatego też postanowili, że wezmą z sierocińca około jedenastoletniego chłopca. Nie za mały i nie za duży. Na tyle dorosły, żeby był w stanie pomagać im w codziennych obowiązkach i na tyle młody, aby można go było jeszcze odpowiednio wychować. W umówionym dniu Mateusz wyrusza do Bright River, skąd miał odebrać z dworca małego sierotę. Ku jego zaskoczeniu czekała na niego mała ruda i strasznie mizernie wyglądająca dziewczynka. To Ania Shirley. Nie potrafił zostawić jej samopas na peronie, więc postanowił zabrać ją do domu i niech Maryla zastanawia się, co mają teraz począć. Chcieli przecież chłopca… zapewne zaszła jakaś straszna pomyłka. Jego siostra początkowo zamierzała oddać dziewczynkę z powrotem do przytułku, albo jako pomoc innej rodzinie. Jednakże po wysłuchaniu smutnej historii Ani i próśb Mateusza, postanowiono pozwolić sierotce zamieszkać z nimi na Zielonym Wzgórzu. Jak potoczą się losy jedenastoletniej dziewczynki? Czy zdoła się zaaklimatyzować w nowym miejscu? Kogo ciekawego pozna i jakie przygody ją czekają? O tym wszystkim przeczytasz, drogi czytelniku, w powieści Lucy Maud Montgomery pt „Ania z Zielonego Wzgórza”.


„Ania z Zielonego Wzgórza” otwiera cykl poświęcony życiu Ani Shirley. Autorką serii jest Lucy Maud Montgomery, kanadyjska pisarka. Pierwszy raz powieść została wydana w 1908 roku, a polskie wydanie pojawiło się trzy lata później nakładem Wydawnictwa M. Arcta. Seria podbiła serca czytelników na całym świecie. Doczekała się wielu przekładów, wznowień wydawniczych oraz ekranizacji. Historia rozgrywa się w przeciągu pięciu lat od 1877 do 1882 roku. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby dziejów małej, zadziornej, rudej dziewczynki, która pewnego dnia pojawiła się w Avonlea odmieniając życie nie tylko swoje, ale i wszystkich okolicznych mieszkańców. Lata temu miałam okazję czytać po raz pierwszy „Anię z Zielonego Wzgórza” i od tamtej pory co jakiś czas chętnie wracam do tej historii. Tak też było tym razem.


Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Skrzat w moje ręce wpadło najnowsze wydanie powieści. Tłumaczenia podjął się Paweł Beręsewicz, znany i doceniony autor wielu znakomitych pozycji dla dzieci oraz młodzieży. Jego przekład uważany jest za najbliższy oryginałowi. Nie dopuścił się on skracania historii poprzez ucinanie wielu opisów, jak to czynili inni tłumacze. Nie, pan Beręsewicz zachował ją w niezmienionej formie, za co należą mu się wielkie brawa. Dzięki temu powieść nie straciła na walorach estetycznych, których dostarczają bogate opisy miejsc zarówno tych odwiedzanych przez bohaterów powieści, jak i tych wyobrażonych przez główną bohaterkę. Ten zabieg sprawia, że nawet jeśli czytaliśmy „Anię z Zielonego Wzgórza” prędzej, to teraz czujemy się tak, jakbyśmy odkrywali tę historię na nowo. Przynajmniej ja się tak poczułam. Cudownie było znów odwiedzić Avonlea i zamieszkać wraz z Anią na poddaszu Zielonego Wzgórza. Odwiedzając z nią urocze zakątki znajdujące się w pobliżu gospodarstwa Maryli i Mateusza, razem z nią zachwycałam się pięknem otaczającej nas natury. Ilustracje wykonane przez panią Sylwię Kaczmarską dodatkowo ułatwiały mi zadanie. Delikatne i urocze, czasem smutne i zadumane obrazy urozmaicały treść idealnie oddając to, o czym w danej chwili czytałam.


Ania nie miała łatwego życia. Rodzice zmarli, kiedy była jeszcze zupełnie malutka. Od tamtego czasu wiele razy zmieniała dom, a kolejni opiekunowie okazywali się gorsi od poprzednich. Nigdy nie zaznała prawdziwej miłości. Nawet przyjaciół zmuszona była sobie wyobrażać, gdyż przez nadmiar obowiązków nie miała czasu, ani możliwości na zawieranie bliższych znajomości. W wyniku osamotnienia Ania rozwinęła u siebie wyobraźnię do tego stopnia, że nikt nie był w stanie dorównać dziewczynce, kiedy ta zatapiała się w marzeniach. Potrafiła ona wymyślać niestworzone rzeczy, snuć fantazje tak niesamowite, że nie jeden raz zdołała zaskoczyć najbliższe jej osoby tym, co właśnie sobie obmyśliła. Dzięki wyobraźni udało jej się przetrwać gorsze okresy w swoim życiu, zawsze wyobrażając sobie lepsze scenariusze, niż działy się w rzeczywistości.


Dopiero przybycie do domu państwa Cuthbertów pozwoliło dziewczynce poznać, czym tak naprawdę jest dom, troska najbliższych i siła przyjaźni. Z małej, zahukanej, samotnej i nieszczęśliwej dziewczynki Ania zaczęła zmieniać się, przechodzić zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną metamorfozę, dzięki otoczeniu najbliższych oraz ludzi z Avonlea. Maryla i Mateusz mimo braku wiedzy na temat wychowania dziecka, starali się jak mogli, aby zapewnić swej wychowance odpowiednie wykształcenie i start w przyszłość. A nie było to ani trochę łatwe, wpierw należało utemperować zachowanie dziewczynki. Roztrzepane i niezdarne, a do tego niezwykle uparte było to dziecko. Jej upór doprowadził nawet do tego, że w wyniku pewnego szkolnego incydentu, na długie lata pogniewała się na kolegę z klasy, Gilberta Blythe’a. Co takiego się wówczas stało? I jak przebiegały ich wzajemne relacje? O tym będziecie musieli przeczytać sami.


Przygody Ani wywołują skrajne emocje w czytelniku. Z jednej strony niezmiernie żałujemy tego dziecka. Jej przeszłość nie była usłana różami. Wiele złego musiała wycierpieć w tak krótkim życiu. Z drugiej strony jej przygody od momentu przybycia do Avonlea wywołują uśmiech na twarzy, a momentami wybuchy śmiechu. Bo kogo nie rozśmieszyłaby pomyłka Ani, która zamiast poczęstować swą przyjaciółkę Dianę Barry sokiem malinowym podała jej wino Maryli, po którym jej sąsiadka upiła się prawie do nieprzytomności? Albo kolejna wpadka naszej małej bohaterki, która piekąc ciasto dla pastorostwa zamiast olejku waniliowego, dodała leczniczego mazidła? Nie można zapomnieć o sławnej próbie pozbycia się rudych włosów z użyciem kupionej od handlarza farby, w wyniku której włosy dziewczynki zrobiły się zieloniutkie. Chyba właśnie dzięki tym wpadkom tak bardzo każdy z nas pokochał tę zwariowaną bohaterkę. Urocza, wrażliwa i dogłębnie prawdziwa postać Ani z łatwością podbije serca nie jednego czytelnika.


„Ania z Zielonego Wzgórza” to już prawdziwa klasyka. To historia ponadczasowa, która zawsze znajdzie swoich odbiorców. Od ponad stu lat trafia ona w ręce kolejnych czytelników i z pewnością przez następne tyle będzie równie chętnie czytana. To taka opowieść, którą można zaczytywać się w każdym wieku. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Spodoba się zarówno młodszym czytelnikom, młodzieży oraz osobom dorosłym. I to jest właśnie cudowne w tej serii. Pani Montgomery stworzyła historię uniwersalną, która na długi czas zapada zarówno w pamięci, jak i sercach czytelników na całym świecie. Sama pokochałam Anię całe lata świetlne temu i do dnia dzisiejszego to się nie zmieniło. Na jesieni 2013 roku ma ukazać się kolejna część przygód Ani w przekładzie pana Beręsewicza. Już nie mogę doczekać się chwili, kiedy wezmę do rąk kontynuację losów panny Shirley i zatopię się w lekturze. A Wam tymczasem życzę, abyście zapoznali się z najnowszym wydaniem „Ani z Zielonego Wzgórza”, gdyż doprawdy jest cudowne i godne uwagi. Polecam.


Moja ocena: 6/6

 

tlenianka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Wyzwanie - książki zekranizowane,
Powróciłam do Ani po latach i nadal śmieszy mnie ona i wzrusza tak samo jak kiedyś. Tym razem w wersji oryginalnej. Przeczarowna i przezabawna historia rudej dziewczynki przenosi w zupełnie inny świat.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Literatura dziecięca/młodzieżowa,Mam,
Wychowałam się na tej powieści i była ona pierwszą, którą przeczytałam od deski do deski. Przygody głównej bohaterki bawią do łez, wzruszają i co najważniejsze uczą tego, że nigdy nie należy się poddawać, zawsze trzeba iść za marzeniami i robić wszystko żeby się spełniły a poza tym nigdy nie należy zaprzestać zabaw ze swoją wyobraźnią.
Dla mnie numer 1 od zawsze.
bzium plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Co tu można powiedzieć :) Wspaniałe chwile z książką i filmem za każdym razem, gdy jest możliowość zobaczenia chociaż urywka. Wspaniałe wspomnienia. Myślę, że każda młoda dziewczynka powinna to przeczytać :) Jak słyszę "Ania z Zielonego Wzgórza" to w moim sercu pojawiają się same ciepłe uczucia :)
Maryszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jako, że całą serię uwielbiam, to dorzucam coś od siebie tylko tutaj. No co tu dużo ukrywać - Ania jest moją ukochaną bohaterką książkową. Uwielbiam jej zachowanie, uwielbiam jej myśli i sądzę, że byłyśmy bratnimi duszami od serca ;) .
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52 książki 2014,
Książkę przeczytałam z ciekawości, jakie emocje wywoła po mnie po piętnastu latach od pierwszej lektury. Wrażenie? Niesamowite, jak można napisać książkę, która przemówi do każdego pokolenia. Nie mogę się doczekać, aż będę ją mogła polecić swojej córce.
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jedna z moich ukochanych lektur z dzieciństwa. Opowieść o dziewczynce, którą los skazał na łaskę i niełaskę obcych ludzi. Dla jednych - zwykła, nieco tkliwa bajka. Dla mnie opowieść o miłości, szacunku i zaufaniu, o ludzkich słabościach oraz tym, że da się je pokonać, jeśli tylko bardzo się chce. Zawsze, gdy świat wydaje się być nie do zniesienia, wracam do tej lektury i odzyskuję na nowo wiarę w siebie i wszystko dookoła.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
Książka dzieciństwa, przenosząca w inny świat. Przeczytana co najmniej 3 razy. Rozległe opisy przyrody, przeżyć, barwna postać bohaterki, ukazanie postaci i postaw Mateusza i Maryli.
ivka86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

Ani Shirley nikomu raczej przedstawiać nie trzeba. :) Chyba każdy "zna" tę rudowłosą dziewczynkę o wybuchowym charakterku. W końcu "Ania z Zielonego Wzgórza" to lektura obowiązkowa  w szkole podstawowej. Mam do niej wielki sentyment, dlatego postanowiłam ponownie przeczytać całą serię. Ania nadal wzrusza, śmieszy i zadziwia ogromną wyobraźnią. Zielone Wzgórze czaruje swoim pięknem.


           Lucy Maud Montgomery to kanadyjska pisarka powieści dla młodzieży, która zyskała sławę dzięki serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Urodziła się i żyła na Wyspie Księcia Edwarda. Dlatego też akcja większości jej powieści jest osadzona w tym uroczym zakątku świata. Wiele miejsc, które zostały opisane w serii o Ani (Jezioro Lśniących Wód, Aleja Zakochanych itp.) możemy odnaleźć na wyspie.


              Uwielbiam serię o Ani z Zielonego Wzgórza. Przypomina mi moje dzieciństwo. Wiele razy, mając te naście lat wyobrażałam sobie, że jestem tą buntowniczą, rudowłosą dziewczynką.:) Zazdrościłam jej  wyrazistego charakterku i wielkiej fantazji. Nawet teraz, gdy czytam o losach Ani, przeżywam z nią przygody w takim samym stopniu, jak w czasach, kiedy byłam nastolatką.


        Maryla i Mateusz Cuthbertowie z małego miasteczka Avonela, położonego na Wyspie Księcia Edwarda postanawiają przygarnąć osieroconego chłopca, który będzie im pomagał w gospodarstwie. Jednak zamiast młodzieńca, Mateusz ze stacji przywozi... rudowłosą dziewczynkę, obdarzoną bogatą wyobraźnią. Od tej pory życie rodzeństwa zmienia się diametralnie. Ania Shirley to osóbka nieprzeciętna. Jej charakterek wprowadzi ją nie raz w kłopoty. Od teraz Zielone Wzgórze i całe Avonela nie będzie już takie samo.


     Pełna humoru opowieść o rudowłosej sierotce, która niespodziewanie znajduje swoje miejsce na świecie, podbiła serce miliona czytelników. Także i moje. Ania już od pierwszych kilku stron powieści zyskuje moją sympatię na nowo. Mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to jedna z moich ulubionych postaci literackich. Niepohamowany entuzjazm, nieograniczona wyobraźnia i wybuchowy temperament tej młodej panny sprawiają, że nie można jej nie pokochać. Kłopoty w które wpadała wraz z Dianą wywoływały za każdym razem uśmiech na mojej twarzy. I tęsknotę. Ale za czym? Nie wiem. Może za utraconym dzieciństwem i latami beztroski, kiedy to człowiek nie musiał martwić się co będzie jutro. 


        Teraz kilka słów o sposobie wydania. I w tym przypadku mój zachwyt się kończy. Czcionka jest duża, przez co pozornie łatwo się czyta. Wydawca postawił na objętość książki. Dużo przestrzeni na kartce mnie osobiście drażniła. Być może dlatego, że byłam przyzwyczajona do sposobu, jaki wydaje Nasza Księgarnia. I okładka wydania z 1998 roku bardziej do mnie przemawia. Można powiedzieć, że oddaje charakterek Ani. :) Pewnie za jakiś czas zaopatrzę się w publikację Naszej Księgarni. Bo ta, którą mam tylko mnie irytuje. To był w sumie jedyny mankament przy czytaniu. 


           Opowieść o Ani z Zielonego Wzgórza czytałam z wielką przyjemnością, jak za czasów dzieciństwa. Język prosty, lekki i przyjemny. Plastyczne opisy miejsc i kwieciste porównania pomagają nam wyobrazić sobie te wszystkie miejsca, które dziewczynka pokochała. Wiem, że się powtarzam, ale teraz, gdy jako kobieta dorosła czytam o przygodach rudowłosej Ani, jestem tak samo oczarowana, jak w wieku kilkunastu lat. Taka książka po prostu się nie nudzi. Mogłabym wracać do niej cały czas. I będę. Jeśli będzie dane mi mieć córeczkę, na pewno będę czytać jej przygody panny Shirley. I mam nadzieję, że zapała do dziewczynki taką samą miłością, jak ja.  


           Czy polecam? Oczywiście! Wręcz jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich dziewczyn bez wyjątku. Chociaż myślę, że i płci przeciwnej losy Ani mogą przypaść do gustu. ;) Pełna humoru i ciepła powieść dla młodzieży, z której można wynieść wiele dobrego. 


http://ivka86.blogspot.com/2013/02/ania-z-zielonego-wzgorza-lucy-maud.html

mouna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Uwielbiam marzyć, tak jak główna bohaterka powieści, dlatego czytałam książkę z nieukrywaną przyjemnością.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Nie ma chyba osoby która nie znałaby przygód dziewczynki która ma tak bujną wyobraźnię. Nie liczę nawet ile już wydawnictw podjęło się wydania tej wspaniałej książki. Nie jedna dziewczynka marzy aby być taką rudą rezolutną. Ania jest naturalną i pełną uroku nastolatką która niemal przypadkiem trafia do swoich opiekunów. Ania zanim trafiła na Zielone Wzgórze błąkała się między sierocińcem a rodzinami do których trafiała na krótko. Była tam wykorzystywana i upokarzana. Jej los zmienił się jednak gdy trafiła do Avonlea. Jej przybycie było zaskoczeniem dla Maryli i Mateusza Cuthbertów, którzy zamiast rudowłosej dziewczynki spodziewali się chłopca. I tu zaczyna się przygoda z Anią, z którą przeżywamy jej niesamowite przygody.
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,Ulubione,
Właśnie od tej lektury szkolnej zaczęłam czytać książki:) Bardzo podobała mi się cała histroia i dawne czase moich dziadków, o których właśnie dużo nauczyłam się z tej serii. Książka jest dla mnie nieco magiczna-wspaniale opisane przez autorke wyjątkowe momenty wprowadzają w niesamowity nastrój. Cięzko mi było się od niej oderwać:) Dlatego postanwoiłam odnowić wspomnienia związane z tą lekturą - naprawdę warto przeczytać
Accole plusminus Linia koment
Przeczytane:2008-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ubóstwiałam tą książkę jak byłam młodsza.
MoniaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2004-11-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kto nie zna rudowłosej szalonej a jednocześnie bardzo uczuciowej dziewczynki. Ponadczasowa powieść, która mimo upływu czasu nadal jest lubiana.
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
white_swan plusminus Linia koment
Któż z nas nie zna rudowłosej Ani z Zielonego Wzgórza (znanej także jako lady Kordelia Fitzgerald)? Tak, tej samej, która niechcący spiła swoją najlepszą przyjaciółkę Dianę winem, zamiast wanilii dodała do ciasta walerianę i rozbiła tabliczkę na głowie Gilberta za to, że ośmielił się nazwać ją Marchewką.
Ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że w plebiscycie "Najlepsza książka na lato" można było głosować na "Anię...", gdyż to moja ukochana książka, najlepsza nie tyle na lato, co na lata. Wyzwanie było dla mnie pretekstem do odświeżenia sobie ulubionej lektury i przyznam, że zachwyca mnie ona tak samo, jak parę lat wcześniej. Przygody Ani i jej przyjaciół zawsze poprawiają mi humor, choć w książce nie brakuje też dramatycznych momentów. Uwielbiam całą serię o Ani, jednak dalsze części nie umywają się do tej. Polecam z całego serca!
Anytsuj plusminus Linia koment
Chyba każdy czytał tę książkę, zwłaszcza, że jest to lektura szkolna. Jedna z niewielu, do których uczniów (a na pewno uczennic) nie trzeba zmuszać. Wspaniała, pouczająca książka, która jak żadna inna kojarzy mi się z dzieciństwem:)
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-16, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - książki na lato,
Kto z nas nie zna rudowłosej Ani? Jej historii chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, ale jakby kto nie czytał, to proszę:

Rodzeństwo Cuthbertów - Mateusz i Maryla zamierzali zaadoptować chłopca, by mógł pomagać w gospodarstwie. Zaszła jednak pomyłka i zamiast chłopca zostaje wysłana do nich dziewczynka. Początkowo Maryla chce ją odesłać, ale później zmienia zdanie i Ania zostaje w domu Cuthbertów.

Ania jest osobą charakterystyczną; ma jedenaście lat, rude włosy i piegi. Cechują ją ogromna gadatliwość i wyobraźnia. Posługuje się językiem poetyckim, romantycznym. Jest pracowita i uparta, miewa bardzo głupie pomysły.
Ania różni się od dzisiejszych nastolatek, ale może być wzorem. Myślę, że nastolatki mogłyby się sporo od niej nauczyć i polubić tę postać, bo "wydziela się" od niej entuzjazm i radość z życia.

Książka jest bardzo fajna, ale ma też kilka wad. Mnie męczyły różne opisy, które z jednej strony nadawały powieści klimatu, ale z drugiej były niepotrzebne i nudziły. W końcu ile można pisać o jednym i tym samym drzewie? To właśnie dlatego książka nie należy do moich ulubionych lektur. Nie jestem fanką opisów przyrody, pomieszczeń itp., wolę dialogi i akcję.

Książka, mimo że napisana została dosyć dawno temu to dalej porusza współczesne problemy: problemy sercowe, samotność, pierwsze miłości, kłopoty z rówieśnikami.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:1987-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
Przeurocza, sympatyczna i dobra dziewczyna z tej rudej pieguski Ani! Niejedna młoda nastolatka może się z nią identyfikować zanurzając się w lekturze. Pomimo tego, że Lucy Maud Montgomery napisała ją ponad 100 lat temu, to smutki młodych ludzi pozostają podobne: brak zrozumienia wśród rówieśników, problemy z opiekunami; tak jak i radości: "psiapsiółki", szalone pomysły, pierwsze miłości. Urok książki wzmaga miejsce, w którym rozgrywają się wydarzenia: tereny otoczone piękną przyrodą.
"Anię z Zielonego Wzgórza" wspominam z uśmiechem.
pj_aga plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013 - WYZWANIE,
Cudowna ksiazka z mojego dziecinstwa! W nowym wydaniu od Skrzata!
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Książka z dzieciństwa.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
rewelacja... nic dodać, nic ująć...
oleczka31 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-11-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jedna z piękniejszych książek jakie czytałam.
barbara211 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka do której sięgam w róznych chwilach mego życia i która wzusza zawsze
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Czytam,
Pewnie narażę sie połowie czytelników, ale ja Ani nie kocham! Są o niebo lepsze książki Montgomery (np. Błękitny zamek) Jednak jako lekturę znać trzeba. Mam kilka ksiażek z serii o Ani, ale cieżko przez nie przebrnęłam..
adam7171 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-09, Ocena: 6, Na półkach:
tak książka jest fajna
rebellion plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-05-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kochałam tą książkę w dzieciństwie. Przeczytałam ją chyba z 20 razy, za każdym razem odkrywałam w niej coś nowego. Nigdy jej nie zapomnę.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
ksiazka i sie podobala.w glownej bohaterce dostrzeglam uderzjace podobienstwo do mnie
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Całą serię dostałam jako prezent. Próbuję przeczytać.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
Oooo dawno się to czytało, ale jakoś niespecjalnie mi się podobała, może dlatego, że była czytana na rozkaz (lektura szkolna)
katechetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
w dzieciństwie bardzo utożsamiałam się z Anią- marzyłam jak ona i jak ona miałam marchewkowe włosy... miała wyobraznię jak mało kto- miałam podobną ... pewnie dlatego marzyłam żeby pisać w przyszłości.
Antosia Linia koment
Przeczytane:2000-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Biblioteka,
Avellime Linia koment
Przeczytane:2016-05-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,♦ Najcudowniejsze ♦,Wypożyczone,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2016-04-15, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2008-06-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,100 książek BBC - przeczytane,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
wera_2002 Linia koment
Przeczytane:2009-12-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Nazaria Linia koment
Przeczytane:1996-01-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2015-12-01, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
emanuella Linia koment
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dunia20002 Linia koment
Przeczytane:2015-08-23, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kinia1131 Linia koment
Przeczytane:2015-06-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-05-10, Na półkach: Przeczytałem,Dzieciństwo c:,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
dreamer08 Linia koment
Przeczytane:2015-04-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Anakonda11 Linia koment
Przeczytane:2015-04-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ania19880 Linia koment
Przeczytane:2015-04-09, Na półkach: Przeczytałem,
agata20793 Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Heroine Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
nieszka Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wpisz nazwę półki,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2015-02-18, Na półkach: Przeczytałem,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2005-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kotokoto Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam przed 2013,
onceuponinbook Linia koment
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2009-04-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,mam na półce,
FlapperGirl Linia koment
Przeczytane:2001-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
angeliczka_1201 Linia koment
Przeczytane:2014-07-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Tamarka Linia koment
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Fene Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
joasia9595 Linia koment
Przeczytane:2010-06-29, Na półkach: Przeczytałem,
whisky Linia koment
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kinguszka Linia koment
Przeczytane:2014-06-08, Na półkach: Przeczytałem,
1lolka18 Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
rabiosa7 Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
nati104 Linia koment
Przeczytane:2008-09-29, Na półkach: Przeczytałem,
ManicPixieDreamG Linia koment
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
slena1098 Linia koment
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
celalala Linia koment
Przeczytane:2009-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,Ulubione,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2004-03-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,Mam,
Lemureczek Linia koment
Przeczytane:2000-10-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2007-03-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Na mojej półce,Przeczytane,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2002-03-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sadu Linia koment
Przeczytane:2006-01-19, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:1996-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
annaart Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
morgit Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Willa871 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ConnieHabitet Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Książki warte przeczytania wg BBC,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
werenike Linia koment
Przeczytane:2013-11-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
karla1214 Linia koment
Przeczytane:2013-09-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
aishiteru Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,Mam,
nunachopin Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2013-07-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: lektury,
ot Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Przeczytane:2013-05-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
janilorak Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
JuliaOrzech Linia koment
Przeczytane:2013-03-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,ZŁOTA LISTA,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów