Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Bajarz z Marrakeszu

Joydeep Roy-Bhattacharya

Ocena ( 6 osób )
5.2
Wydawnictwo: Lambook
Data wydania: 2013-03-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-63531-02-7
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Tajemnica Dżama


(…) Piękno jest nieodłącznym towarzyszem prawdy i zapewnia najczystszą formę emocjonalnego wsparcia. Piękno musi być rozważane jako misterium, dostępne tylko w przebłyskach intuicji, a nie poprzez jakąkolwiek formę racjonalnego poznania – piękno pierwszorzędne odznacza się wyjątkowością cudu. Dlatego też, zakochując się, doświadczamy czegoś pokrewnego mistycznemu przeistoczeniu (…). W efekcie dokonuje się jedyna rzecz, która ma znaczenie: spotkanie człowieka z jego duszą. Te piękne, wręcz poetyckie słowa doskonale oddają siłę miłości, która ma moc przeobrażania człowieka i kreowania na nowo jego wewnętrznego świata.


Niekiedy bywa tak, że prawdziwa miłość tworzy rzeczywistość, która może istnieć tylko w naszym sercu i duszy. Tak rozumiane uczucie usprawiedliwia samotność oraz izolację - szczególnie, jeśli obiekt adoracji nie może być obecny przy nas każdego dnia czy jeśli nie istnieje w danym czasie i przestrzeni. Wówczas miłość samotna może być miłością spełnioną, jak to miało miejsce w przypadku Mustafy, brata bajarza z Marrakeszu. Uwiezionego mężczyznę, okrytego hańbą, ale bynajmniej nie przegranego, próbuje oczyścić z zarzutów Hasan – prawdziwy mistrz opowieści, który w posiadaniu ma największe królestwo: królestwo wyobraźni.


Bajarz z Marrakeszu autorstwa indyjskiego pisarza, Joydeepa Roy-Bhattacharyi, to powieść odsłaniająca przed czytelnikami nieznane wymiary, po których wędrować mogą myśli oraz emocje, ocierając się o przyjemność płynącą ze słów intonowanych przez opowiadacza niczym najpiękniejsza pieśń. Opublikowana nakładem wydawnictwa Lambook pozycja jest tym samym prawdziwą ucztą dla zmysłów i balsamem kojącym nasze dusze, choć dotyka ona tematów trudnych i drażliwych, jak prawda i jej postrzeganie. Choć kanwą książki wydaje się tajemnicze zniknięcie pary turystów, to tak naprawdę ważne są historię snute przez wszystkich obecnych na placu Dżama.


Oprócz tego, że  Dżama al-Fna jest ucieleśnieniem historii i zawiera nasze dzieje (…) to jest także okiem, które widzi, jak historia się tworzy. Rejestruje swoje wrażenia na rozrzuconych wokół liściach – pisze autor, tłumacząc specyfikę miejsca, które budzi namiętność, ale i przestrach, które jest „okiem prawdy”, choć ta dla każdego jest inna. Pewne jest tylko to, że kilka lat wcześniej, po awanturze podczas koncertu rwai, zniknęła para cudzoziemców. Choć pojawiły się liczne hipotezy w sprawie, a także różne wersje policyjnych raportów, to tak naprawdę do końca nie jest jasne, co się tak naprawdę wówczas stało. Krążą legendy, że ów mężczyzna wciąż powraca do Marrakeszu, szukając ukochanej, że oszalała kobieta przez kilkanaście miesięcy snuła się, poszukując partnera. I mimo że autentyzm mojej historii jest bez znaczenia, – jak mówi Hasan, to w rzeczywistości odkrycie prawdy ma mu pomóc oczyścić brata z piętna hańby.


Świadkowie wydarzeń sprzed lat, ludzie, którzy kiedykolwiek widzieli zaginioną parę, pracownicy hoteli, restauracji czy po prostu bywalcy Dżama snują wspomnienia, w których prawda przeplata się z fikcją, zaś historia cudzoziemców z ich własnymi losami. Prowadzeni przez bajarza nad bajarzami, obdarzają nas wielkim zaufaniem,  powierzając czytelnikom niejednokrotnie swoje największe tęsknoty i marzenia oraz swoją przeszłość. W ich słowach spotykamy również Lucię, bowiem tak miała na imię nieziemsko piękna zaginiona, oraz jej towarzysza, pisarza. Jednak zarówno ich wygląd, jak i zachowanie zmieniają się w zależności od tego, kto uzyskuje prawo głosu. Kelner z restauracji w samym środku medyny, Aziz, zaświadcza, że rzadko na siebie spoglądali, ale kiedy już ich oczy się spotkały, widać było, że nie widzą świata poza sobą. Jeden z „błękitnych ludzi” z południa, Tuareg, mówiąc o kobiecie, wspomina „czyste piękno”, wraz z którym doznał przeistoczenia, ale i ostrzega przed niebezpieczeństwem związanym z obcowaniem z tym pięknem. Widzieliście film "Casablanca"? – pyta natomiast Taufik, student sztuki z Tangeru, wspominając cudzoziemców, i dodaje: Wyglądali jak aktorzy z tego filmu (…) tylko młodsi.  


Choć u Joydeepa Roy-Bhattacharyi tajemnica zniknięcia pary kochanków stała się zaledwie pretekstem do snucia opowieści z pogranicza jawy i snu, to jest to opowieść zaskakująca i wciągająca. Składają się na nią fragmenty wspomnień, wzniosłych uczuć oraz losy ludzi, którzy cementują historię. Owiana zapachem ambry narracja intryguje, rozpalając nasze namiętności i tęsknoty, zaś pięknie zbudowane zdania zapierają dech w piersiach. Bajarz z Marrakeszu zostawia nas w lekkim rozedrganiu i rozmarzeniu, zachłyśniętych egzotycznym bajaniem i rozkochanych w pieśni słów i melodii sylab. Rozkochanych w Marrakeszu…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,Mam,
Czytając wiele pochlebnych opinii o tej książce zabrałam się za nią pełna zapału. I tu trochę ostygłam. Owszem, historia jest ciekawie przedstawiona.Mamy tu bajarza, który opowiada historię zaginionych w Marrakeszu turystów uzupełnianą wypowiedziami słuchaczy, którzy także zetknęli się z zaginioną parą. Ale kto tak naprawdę mówi prawdę, a kto ubarwia?

Książka mnie nie wciągnęła, nie czytałam jej z zapartym tchem. Wręcz momentami mnie męczyła i nudziła. Dopiero pod koniec się bardziej "zaczytałam", ale tu akurat historia się skończyła.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Moja biblioteczka,Wyzwanie - książki na lato,
Plac Dżama al-Fna' w Marrakeszu - to tam, w świetle zachodzącego słońca bajarz Hasan rozpoczyna porywającą opowieść o parze niezwykłych turystów, którzy pewnego wieczoru zaginęli tu bez wieści. Jego historia ma za zadanie nie tylko zaczarować słuchaczy, ale również doprowadzić do odkrycia prawdy, która mogłaby uwolnić jego młodszego brata z więzienia.
"Bajarz z Marrakeszu" to niezwykle klimatyczna książka. Podczas czytania ma się wrażenie, że siedzi się na placu Dżama otulonym zapachami i odgłosami Orientu i osobiście słucha opowieści bajarza. Najciekawsze jest to, że słuchacze nie pozostają obojętni i dodają własne spostrzeżenia, czasem sprzeczne, na temat tego w jaki sposób zapamiętali ten niezwykły wieczór i zjawiskową turystkę, która wstrząsnęła życiem mieszkańców Marrakeszu. "Ostatecznie liczy się tylko prawda." - choć może jeszcze miłość. Taka, która nie zna granic i nakazuje nam uczynki, których inaczej byśmy się nie podjęli. Polecam!
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Piękna historia, o pięknej kobiecie, pięknej miłości w pięknym miejscu opowiedziana pięknymi słowami...

Autor operuje niesamowitym językiem, każde słowo jest magiczne, a cała historia intrygująca i niepozwalająca o sobie zapomnieć, nawet na długo po przeczytaniu ostatniej strony.


Nic nie jest pewne w tej historii, na placu Dżama poznajemy kilka wersji tej samej sytuacji- zaginięcia pary cudzoziemców, którzy wzbudzili ogólny podziw wśród tutejszych.

Czytając tą książkę mogłam przenieść się w piękne, egzotyczne miejsce, pachnące tysiącem przypraw, słońcem i pustynną Saharą. Niesztampowa fabuła, niepewność towarzysząca nam przez całą lekturę- to się ceni. Piękna, cudowna- polecam.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52 książki 2013,
Roy-Bhattacharya pomiędzy okładkami zamyka niezwykłą i tajemniczą historię. Historię piękną i tragiczną zarazem, realną i magiczną, znaną każdemu a jednocześnie nieznaną nikomu. O niej - sprawczyni całego zamieszania i o nim - pisarzu, który całkiem nieświadomie, stwarza jedną z najpiękniejszych i najbardziej magicznych marokańskich opowieści, którą bajarze Marrakeszu latami będą opowiadać, opowiadać, i opowiadać... Historię piękna, wyobraźni, marokańskiej tradycji, rodzinnych zwyczajów, wyobraźni i miłości. Tej, która porusza najgłębsze zakamarki ludzkich uczuć. Tej, która przemienia człowieka. Tej, dla której warto żyć... Bo miłość ,,to dotyk, dźwięk, smak, zapach, widok; wszystko to, z czego składa się świat"...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: Mam,
takahe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
OlaU Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
eska16 Linia koment
Przeczytane:2013-03-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów