Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Bezlitosne ostrze pamięci

Laurie Halse Anderson

Ocena ( 4 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2015-09-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62502-95-0
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

"Amerykański sen" - mit, o którym marzą miliony obcokrajowców przybywających od wieków na terytorium Stanów Zjednoczonych. Mit szybkiego sukcesu, kolorowych przedmieść i dobrobytu.

 

Laurie Halse Anderson pokazuje podszewkę tego mitu, mięso i flaki. Każdy sukces ma swoją cenę. Dominacja na rynkach paliwowych okupiona jest prowadzonymi na Bliskim Wschodzie wojnami. Wojnami, w których walczą i giną amerykańscy żołnierze. To oni wykonują całą "brudną robotę" w imieniu polityków, siedzących w czystych, sterylnych gabinetach. Jednym z takich żołnierzy jest ojciec bohaterki, nastolatki, która opowiada o swoim życiu z człowiekiem cierpiącym na zespół stresu pourazowego.

 

Hayley Rose jest zwykłą nastolatką, ale nie mogłaby zagrać w amerykańskim filmie z serii "dziewczyny z high school". Jej znajomi ze szkoły także by się do tego nie nadawali. Do grzecznych nie należą - palą, czasem piją, zaczepiają dziewczyny. Kilka razy w tygodniu mają w szkole szkolenia na wypadek ataku terrorystycznego. Więcej wiedzą o zachowaniu spokoju w sytuacji zagrożenia i rozbrajaniu napastników niż o tym, co było zadane. Lekcje odrabiają "na kolanie", a uczą się chińskiego. "Amerykański sen” w krzywym zwierciadle? Nic z tych rzeczy. Więcej w tej powieści bolesnej prawdy niż w jakiejkolwiek innej książce dla młodzieży made in USA.

 

Po powrocie ze szkoły, co samo w sobie jest wyzwaniem, jeśli spóźni się na autobus (a dzieje się to często, gdyż Hayley zostaje po lekcjach za karę), nasza bohaterka musi wracać przez miasteczko na piechotę, uważając, by nie zostać napadnięta, a w domu zastaje ojca. Wycofanego, zamkniętego w sobie człowieka, który nie potrafi pracować - ba, nie umie sobie nawet przygotować kanapki. Cierpi na lęki, czasem nie odzywa się przez kilka dni z rzędu. Budzi się z krzykiem, bo wciąż śnią mu się wydarzenia z wojny, zabijane dzieci, przyjaciele rozrywani na kawałki. To prawdziwy amerykański sen. Brutalny i krwawy. Nastoletnia córka jest jego jedyną opiekunką, pragnącą przywrócić mu normalność. Ale jest też dorastającą dziewczyną, która chciałaby związać się z kimś, wieść normalne, radosne życie, a nie tylko żyć w cieniu lęków, przeszywających boleśnie duszę jej ojca.

 

Książka niezmiernie poważna, ukazująca, jak wiele złego w ludzkiej psychice może poczynić doświadczenie wojny. W dodatku wojny tak odległej, nie związanej z koniecznością obrony własnego kraju i rodziny. Ojciec Hayley jest wrakiem człowieka, choć jeszcze niedawno był kapitanem dowodzącym ludźmi. Można tylko zadawać sobie pytanie, czy warto poświęcać zdrowie i życie swoich obywateli w imię szerzenia na świecie własnych zasad. Pytanie bez odpowiedzi, niestety.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Zakladka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Po rewelacyjnych jak dla mnie ,,Motylkach", w ciemno wybrałam do przeczytania kolejna książkę tej autorki. I albo jestem już za stara na taką literatur ę, albo ta książka autorce się nie udała.

Ogólnie rzecz biorąc, do tej pory nie potrafię sprecyzować, jakiej problematyki dotyka ,,Bezlitosne ostrze pamięci". Tak, dziewczyna ma problem z ojcem nadużywającym w szkole, nie radzi sobie z matematyką, a w jej życiu pojawia się ciekawy chłopak. Ale to chyba za mało. Wyszła z tego bardzo przyzwoita obyczajówka, ale brakowało mi tu jakiegoś przełomowego momentu. Czytając, cały czas czekałam aż w życiu Hayley, wydarzy się coś, co mnie zaskoczy, lub choć odrobinę zaciekawi. I tak czekałam, czekałam i czekałam. Niestety, moje oczekiwania były bezcelowe. Bo nic takiego nie miało miejsca.

Bardzo denerwował mnie ojciec głównej bohaterki. I z tego jestem zadowolona. Myślę, że autorka chciała uzyskać taki efekt. Alkoholik, który nie interesuje się własna córką, a jeśli już to robi to nagminnie i z przesadą. Co więcej, nie umie poradzić sobie z przeszłością i ciągle stara się żyć w swoim złudnym świecie iluzji.

Z kolei Hayley nie porwała mnie swoja osobowością. Nie była zła, ale jej osobowość okazała się dość nijaka i z pewnością nie zapadnie mi w pamięci, w przeciwieństwie do jej ojca.

W gruncie rzeczy książka mi się nie podobała. Zawiodłam się na tej autorce, gdyż uważałam, iż druga jej książka, spodoba mi się równie mocno. Mam jednak przeświadczenie, że młodsi czytelnicy o wiele bardziej polubiliby tę książkę.
Hitomi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Trochę obyczaj, trochę dramat. Większość książek o takim połączeniu przypada mi do gustu, i tym razem również tak było. Duży plus za poruszenie tak ważnego, ale tez bardzo delikatnego tematu, który po dłuższych poszukiwaniach w internecie okazuje się dużym problemem w Ameryce. Warto przeczytać.
LaylaA plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-17, Na półkach: Przeczytałem,


Hayley Rose wygląda jak przeciętna nastolatka i stara się prowadzić normalne życie, jednak musi stawić czoło problemom, o których nie śniło się jej rówieśnikom.Przez kilka lat podróżowała po stanach z ojcem, weteranem wojennym, który starał się uciec przed demonami przeszłości. Postanowił jednak wrócić do rodzinnego miasta, aby dziewczyna skończyła szkołę. Oboje zmagają się z przeszłością byłego kapitana amerykańskiej armii. Mężczyzna stara się zapomnieć o krwawych doświadczeniach, popadając w różne nałogi, przez co często wpada w szał i traci panowanie nad sobą. Natomiast Hayley stara się chronić ojca przed nim samym.Jak poważnym i zarazem przerażającym problemem jest zespół stresu pourazowego możemy się przekonać dopiero wtedy, gdy staramy się ratować przed samounicestwieniem ukochaną osobę.                                                                               
Miałam lekkie obawy co do tej pozycji, można by powiedzieć że w jakiś sposób bałam się że to będzie kolejna historia o nastolatce która w pewnym sensie przechodzi jakieś załamania nerwowe, z samego tytułu wydawało mi się że będzie to historia o nastolatce która się tnie, ale jakże się pomyliłam. Pozycja opowiada historię Hayley której ojciec jest zasłużonym weteranem wojennym, który nie raz poświęcał swoje życie dla narodu. Nadszedł czas aby poszedł na zasłużoną emeryturę, a Hayley w końcu będzie mogła pójść do normalnej szkoły, gdzie pozna rówieśników. Jednak nie wszystko jest takie piękne jakby się mogło wydawać, starego żołnierza dręczą koszmary przeszłości, wspomina śmierć ludzi, a krwawe wspomnienia doprowadzają do nałogów. Hayley próbuje pomóc ojcu, wie że nie może go denerwować aby nie wpadł w szał i nie zrobił sobie krzywdy a także jej. Musi mieć się na baczności aby nie przekroczyć cienkiej linii która może w końcu doprowadzić do wybuchu. 

Ze zdziwieniem mogę powiedzieć że wkręciłam się w tą powieść od samego początku. Mile zaskoczyła mnie fabuła jak i sama  bohaterka. Jak dobrze wiecie ja rygorystycznie i krytycznie podchodzę do głównych bohaterów, tutaj polubiłam Hayley od samego początku, mogłabym powiedzieć że jest ona taką dojrzała nastolatką która musi się troszczyć o swojego ojca. Musi być odpowiedzialna aby pomóc swojemu ojcu i sobie. Człowiekowi który ma zespół stresu pourazowego powinien pomóc psycholog, ale Hayley zostaję z tym sama, ojciec często traci panowanie nad sobą i naraża ją na niebezpieczeństwo ze swojej strony. Powieść w pewnych momentach wprowadzała smutek w mojej głowie, nie sądziłam że ludzie borykają się z takimi problemami, ciesze się że dzięki tej książce inaczej spojrzałam na sytuację żołnierzy, kapitanów i tych wszystkich ludzi którzy przyczyniają się do obrony kraju. To jest piękne co oni dla nas robią, ich zobowiązanie i wierność do samego końca. Ta pozycja była dla mnie ciekawą nauką oraz miłym spędzeniem czasu, mimo to nie wiem czy sięgnęłabym po nią drugi raz. Jeden raz mi z pewnością wystarczy. 

Okładka nie przykuwa jakoś wzrok, ale myślę że jest zgodna co do samej fabuły, bardzo podoba mi się tytuł który najpierw tak błędnie odczytałam. Mimo tego iż nie lubię czytać książek o takiej tematyce, ta akurat mi się podobała, a co więcej polecam wam ją. Nigdy nie widzieliśmy na oczy jak czują się żołnierze którzy widzieli tyle zła ile nawet sobie nie wyobrażamy. Takim ludziom potrzebna jest pomóc wyszkolonych do tego ludzi, ich rodziny nie powinny z tym zostać same. Widzieli śmierć ludzi którzy nie powinni umierać, albo tych którzy sami zabili, wspomnienia prześladują ich do końca życia. Polecam wam serdecznie tą powieść i mam nadzieję że poruszy was tak jak mnie. 

ola2998 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Być może ktoś już spotkał się z Lauren Halse Anderson i przeczytał "Motylki" , które swoją drogą mają całkiem dobrą opinię wśród czytelników. Przed sięgnięciem po tę pozycję, bałam się, że będzie ona jedną z wielu niczym niewyróżniającą się książką o nastolatce z problemami, która musi zmierzyć się z cierpieniem i uratować swojego ojca.

Sama historia być może i nie jest oryginalna, ale sposób w jaki Laurie Halse Anderson pisze, sprawia, że z przyjemnością brnie się przez kolejne strony. Autorka nie boi się nakładać na bohaterów kolejnych trudności i rzucać im kłody pod nogi, tworzy kilka ciekawych wątków, jednak przede wszystkim w umiejętny sposób przedstawia zespół stresu pourazowego i w jaki sposób wpływa on na człowieka.

Jeśli chodzi o postacie to ze względu na ich specyficzne charaktery nie każdemu mogą się spodobać. Hayley to inteligentna dziewczyna, bezczelna i pewna siebie i pomimo nieciekawego życia nie użala się nad sobą, jednak bardzo łatwo przychodzi jej krytykowanie i przyklejanie innym etykietek. Niemniej pokochałam ją za relacje z ojcem, bo choć miały one w sobie destrukcyjne oblicze to były zarazem piękne i chwytające za serce. Jeśli chodzi o Finna to chłopak, któremu spodobała się główna bohaterka i za wszelką cenę chce ją do siebie przekonać. Miło było na to patrzeć i na wsparcie, jakie udzielał Hayley w trudnych chwilach, ale czasem odnosiłam wrażenie, jakby nie liczył się z jej uczuciami.

W tle nie zabrakło oczywiście romansu. Z jednej strony wydaje mi się, jakby wziął się on znikąd, zupełnie jakby pewnego dnia Finn po prostu postanowił, że chce być chłopakiem Hayley. Uczucie pomiędzy nimi wydaje się rosnąć za szybko, w pewnym momencie czułam, jakby było ono trochę wymuszone i zbyt idealne, a mimo to nie zabraknie w nim kłótni i problemów, ale tych prawdziwych problemów, nie zaś pseudo dramatycznych. Bohaterowi muszą pracować razem na swój związek i jego przyszłość, co mi się naprawdę spodobało. Mogłabym powiedzieć, że to słodka relacja, ale według mnie w pozytywnym tego słowa znaczeniu, nie jest przesłodzona, nie gra głównych skrzypiec, a jest miłym dodatkiem.

Laurie Halse Anderson ma bardzo dobry styl bogaty w metafory, dzięki czemu z przyjemnością chłonie się te książkę, choć miejscami brakło mi bardziej obrazowego języka z większą ilością szczegółów. Dialogi pomiędzy bohaterami były zabawne i sprawiały, że na moich ustach pojawiał się uśmiech. Nie powiedziałabym, że jest to książka o wielkim ładunku emocjonalnym czy taka, która pozostawi nas w rozsypce, niewątpliwie jednak ma w sobie to coś, co nas dotyka.

"Bezlitosne ostrze pamięci" to bardzo dobrze dopracowana powieść młodzieżowa, zawierająca trochę akcji, dawkę humoru i szczyptę romansu w tle. Jest kilka mankamentów, do których mogę się doczepić, niemniej, jak już pisałam, czytanie sprawiło mi niemałą przyjemność i uświadomiło, czym jest PTSD. Uważam, że warto poznać bliżej Hayley oraz jej ojca i wspólnie z nimi przejść ich historię.


-------
http://mojeksiazki-ola.blogspot.com/2015/10/bezlitosne-ostrze-pamieci-laurie-halse.html
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Simi_48 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sw3112 Linia koment
Przeczytane:2015-10-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,56 książek w 2015,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Bezlitosne ostrze pamięci Dwór Anny
Halina Kowalczuk
Okładka - Bezlitosne ostrze pamięci Miłość i aspiryna
Małgorzata J. Kursa
Okładka - Bezlitosne ostrze pamięci Bez pamięci
Martyna Kubacka
Okładka - Bezlitosne ostrze pamięci Jaśminowy sekret
Jude Deveraux
Okładka - Bezlitosne ostrze pamięci Sekretne lato
Daria Pruszyńska-Obiedzińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów