Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Bieguni

Olga Tokarczuk

Ocena ( 14 osób )
4.3
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2007-10-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308039861
Liczba stron: 450
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: saipha

PSYCHOLOGIA PODRÓŻNA

 

„Bieguni” to tytuł najnowszej powieści Olgi Tokarczuk. Dzięki tej książce autorka ma szanse wrócić do grona najpoczytniejszych polskich pisarek, z którego według opinii wielu wykluczyła ją poprzednia powieść „Anna In w grobowcach świata”. „Bieguni” znajdują się o kilka poziomów wyżej niż ich poprzedniczka, chociaż ciągle nie dorównują takim pozycjom w dorobku autorki jak „Dom dzienny, dom nocny”, czy też „Prawiek i inne czasy”. Mimo to „Bieguni” dają nadzieję na kolejne wielkie dzieło tej pisarki i zwiastują koniec regresu jej twórczości.

 

Tytuł powieści nawiązuje do rosyjskiej sekty powstałej w XVIII wieku, której członkowie uważali, że świat jest dziełem szatana, a człowiek tkwiący w bezruchu staje się podatny na jego atak. Z ich filozofii wypływał nakaz ciągłej wędrówki i przemieszczania się. Walka z bezruchem czyli nieustanna podróż to główny motyw książki Tokarczuk. Podróż autorka rozumie dwojako, nie tylko jako fizyczne przemieszczanie się w przestrzeni, lecz także jako metaforę wędrówki wgłąb siebie. Pisarka tak mówi o swojej powieści:

 

„Nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy?”.

 

„Bieguni” nie mają konstrukcji typowej powieści, to zbiór luźno powiązanych ze sobą historii ludzi, żyjących obecnie i w przeszłości. Nie ma tutaj głównego bohatera, którego udziałem stają się wszystkie opisane wydarzenia. Elementem spajającym te opowieści jest postać narratorki, którą czytelnik obserwuje podczas tułaczki po lotniskach całego świata, gdzie oczekuje na kolejny etap podróży. Bohaterka dzieli się swoimi przemyśleniami na temat osób takich jak ona, dla których dom jest hotelem, trochę bardziej przyjaznym niż wszystkie inne, w których bywała. Dzięki Tokarczuk mamy szansę wnikać w świat współczesnych biegunów, dla których podróże są celem życia. Świat tych ludzi uległ miniaturyzacji, osiągnął rozmiar podróżnej walizki o ograniczonej wadze. Nie ma w nim miejsca na książki w twardych oprawkach, na kosmetyki naturalnej wielkości, na kapcie i ubrania wielorazowego użytku. Wszystko musi być tymczasowe, nie utożsamiane z właścicielem, pozwalające na porzucanie w kolejnych hotelach, poczekalniach, terminalach. Tokarczuk chce zapoznać nas ze swoją teorią na temat wędrówek, dlatego wprowadza do powieści cykl wykładów z psychologii podróżnej, dziedziny nauki badającej fenomen podróży. Wykłady te odbywają się w miejscach, gdzie bieguni zostali zmuszeni do zatrzymania się, oczekując na kolejny środek transportu, na następny etap przygody. Pomysł głoszenia naukowych wykładów na peronach i lotniskach wydaje się dość nierealny, ale podejrzewam, że Tokarczuk brakło innego sposobu prezentacji swoich poglądów.

 

Wykłady mają także udzielić czytelnikowi odpowiedzi na pytania: „Po co powstała ta książka? Jaki był cel pisarki?”. Myślę, że autorce zależało na podzieleniu się swoimi przemyśleniami na temat podróżowania, a konstrukcja powieści, doskonale współgrała z założonym celem i umożliwia jego realizację. Interesująca jest głoszona przez narratorkę teoria dotycząca zgubnej roli przewodników turystycznych. Według niej miejsca opisane w bedekerach bledną, tracą swoją niezwykłość, stają się martwe i tym samym nie warte kolejnej wizyty. Zgodnie z tą zasadą w powieści nie sposób szukać relacji z terenów wizytowanych przez bohaterkę i inne postaci. Ich brak wynagradza nam Tokarczuk w skrupulatnym, wręcz plastycznym opisie ciała ludzkiego. Charakterystyczną cechą pisarstwa tej autorki jest poruszanie tematyki medycznej. Wynika to z osobistych zainteresowań pisarki, która nie raz, w wywiadach wspominała o swojej pasji. I w „Biegunach” nie zabrakło lekarskich wywodów, chociaż w trochę innej wersji niż dotychczas. Rozbudowany opis preparowania tkanek, mumifikowania, konserwowania w formalinie upośledzonych noworodków wywołuje w czytelniku refleksje nad ciałem, które po śmierci, odarte z człowieczeństwa może stać się eksponatem muzealnym. Tokarczuk nawiązuje do sławnych, publicznych sekcji zwłok, których dokonywał holenderski lekarz i anatom Frederik Ruysch. Spieszę uspokoić, że owe opisy nie są niesmaczne, raczej fascynujące.

 

„Bieguni” to zbiór epizodów, jednych stworzonych mistrzowsko, innych pozostawiających niedosyt. Najbardziej nieprzekonującą historią jest opowieść o kobiecie, która w młodości wyemigrowała do Nowej Zelandii, a u schyłku życia powraca do Polski, by pomóc byłemu kochankowi dokonać eutanazji. Ten wątek wydaje się nadęty, nierealny, trąci też serialowymi mydlinami. Najciekawiej prezentuje się historia Rosjanki opiekującej się swoim upośledzonym synem oraz zobojętniałym na otoczenie mężem, który powrócił do domu z wojennej zawieruchy. Kobieta przytłoczona obowiązkami decyduje się opuścić dom i zainspirowana filozofią biegunów podróżuje moskiewskim metrem z innymi, podobnymi sobie ludźmi. Oprócz tych bardziej rozbudowanych epizodów są także krótkie, kilkuakapitowe rozdziały, poruszające jeden wątek, jedną myśl podróżnika, opisujące jedno spotkanie. W większości zawierają one trafne, lapidarne oceny współczesności, a język którym zostały napisane kipi od aforyzmów i celnych point. Niestety nie wszystkie rozdziały trzymają równy poziom. Autorka nie uniknęła pseudointelektualnych wywodów, które pod napuszoną otoczką okazują się zupełnie puste, nic nie wnoszące do treści oraz całkowicie obojętne dla czytelnika.

 

Jednak pomimo tych słabszych fragmentów, powieść w ogólnym rozrachunku broni się. Głównie za sprawą charakterystycznego stylu twórczości Tokarczuk, który jest największym atutem jej książek. W „Biegunach” ujawnia się on podczas stylizacji na język naukowy i filozoficzny oraz we wspominanych już lapidarnych, celnych ocenach świata. Różne rodzaje narracji, a także synkretyzm gatunkowy to kolejne plusy powieści. Autorka często oddaje głos swoim postaciom, pozwala im wyrażać się poprzez listy, pamiętnik, monolog wewnętrzny. Tokarczuk cytuje fragmenty książek, słowników a nawet epigramatu, a mimo tej kumulacji jej styl pozostaje lekki i przyjemny dla czytelnika. Ryciny map z XVIII i XIX wieku stanowiące oprawę graficzną książki dopasowują się do jej klimatu, choć moim zdaniem są zbędne. „Bieguni” nie są arcydziełem, ale nie tylko wybitne dzieła zasługują na pozytywne recenzje. Mimo niedociągnięć warto sięgnąć po tę powieść. W najnowszej książce Tokarczuk współczesny świat odbija się jak w lustrze. Pośpiech, rutynowe kontakty międzyludzkie, samotność w tłumie to tylko niektóre problemy codzienności poruszane przez autorkę. Należy mieć nadzieję, że Tokarczuk powróci do stylu sprzed lat i na nowo stanie się najwybitniejszą współczesną powieściopisarką, a jej kolejne książki będzie można bez wstydu postawić na półce obok ich najstarszych sióstr.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Platon plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-07, Na półkach: Przeczytałem,
To wspaniałe, jak niektóre osoby potępiają tę książkę, bo nie pasuje do ich wyobrażeń świata. Ludzkość była u początku zbieracko-łowiecka, potem trafiła na pszenice i osiadła, dała się zamknąć w Złotej Klatce. Powstało trwałe nudne, zhierarchizowane społeczeństwo i konserwatywna moralność ceniąca stabilizację. Ok, umożliwiło to specjalizację, niektóre wybitne osiągnięcia, ale... wciąż są ludzkie, którzy się w tym duszą, który nie cenią stabilizacji, którzy co chwila chcą zaczynać nową przygodę. Są biegunami. W ich wrażliwość utrafia Coelho. Oni rozkwitają w dobie globalizacji. Ktoś, kto chciałby przeżyć całe życie w jednej wsi, na starość te same potrawy, co w dzieciństwie, nie rozumie tego. Ale to nie jest powód, by ich potępiać. W końcu już Heraklit widział, że panta rei.
tlenianka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Jest to pierwsza książka Olgi Tokarczuk, którą miałam okazję przeczytać i podchodziłam do niej z pewną rezerwą. Jednak okazało się, że książka jest rewelacyjna. Napisana pięknym, poetyckim językiem, który czasami dociera głębiej niż powinien.
Velstruna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Bieguni wierzyli w ruch. Trzeba się przemieszczać, podróżować, być w ruchu, mimo że "wszyscy jesteście zaokrętowani". Życie to przecież wędrowanie w poszukiwaniu wiedzy, marzeń, celów, sensów. To równocześnie zgoda na tęsknotę, która towarzyszy podróżowaniu. I choć dzisiaj komputer służy za najczęściej wybierany środek lokomocji po wirtualnym świecie, to nie zmienia faktu, że w człowieku i kiedyś, i dzisiaj tkwi potrzeba ruchu. Ruch to życie. Największe wrażenie zrobił na mnie fragment o człowieku, którego życiową pasją było konserwowanie ciał w chemicznych preparatach. Nie ulec rozpadowi, przetrwać, być nieśmiertelnym... Odwieczne marzenie człowieka.
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-09, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Zaczęło się ciekawie, jak zaproszenie do podróży. Później bywało różnie...
Książka składa się z wielu mniejszych fragmentów połączonych ze sobą myślą przewodnią -- ruchem, podróżą. Niektóre z tych opowieści całkiem ciekawe, można uchwycić jakąś całkiem odkrywczą "prawdziwość" lub jej interpretację, głębszą myśl. Stanowią one jednak znakomitą mniejszość. W toku lektury utykałam co i rusz zniechęcona. Nie chodzi o opisy utrwalania ludzkich tkanek, bo bardziej nieprzyjemne rzeczy już w książkach znajdowałam, a tu były one niejako usprawiedliwione zamysłem autorki, by uczynić z nich niby-refren. Chodzi mi o pustotę słów tak dogłębną, że mimo najszczerszych chęci i próby interpretacji opowieści jako utworu poetyckiego, nie potrafiłam ich sobie wytłumaczyć. Wiele fraz pisanych jest w zachwycie nad własną erudycją i tylko dla ich brzmienia, bo sensu w nich za grosz.

Dodatkowo efekt psuje pseudo-inteligencka paplanina, tak banalna i płytka, że aż bolesna. Odniosłam wrażenie, że autorka -- którą nawiasem mówiąc bardzo dotąd ceniłam -- nie miała pomysłu i pisała od niechcenia, lub też zleciła napisanie książki komuś, kto nieudolnie ją naśladował.

Zawiodłam się.
RattyAdalan plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:

Z twórczością Olgi Tokarczuk stykam się po raz drugi. Pierwszą próbą była książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, która szczerze mówiąc była najgorszą książką, jaką w życiu czytałam. Najważniejszym powodem, mojej niechęci do tej publikacji, nie było samo „wykonanie” a bohaterka,  która niestety, ale pozostawia w czytelniku jedynie niesmak i poszarpane nerwy. Książkę czytałam z przerwami, a sam proces „pochłaniania” był bardzo monotonny i męczący. Jednak postanowiłam nie zrażać się i dać autorce drugą szansę. Ponieważ nie jestem zwolenniczką oceniania warsztatu autora po jednej publikacji. Bo jak można po jednej lekturze oceniać styl, wyciągać wnioski? Z czym porównywać? Ocena po jednej przeczytanej lub niedokończonej książce –  dla mnie to jeden z największych grzechów, jaki popełniają czytelnicy. I który niegdyś i ja popełniałam. Olga Tokarczuk jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, otrzymała również trzy nominacje do Nagrody Nike. W opinii krytyków jest jedną z największych współczesnych powieściopisarek – z czym osobiście spierałabym się, gdyż pomimo, iż każda książka jej autorstwa stała się bestsellerem, zdania na temat jej twórczości są odmienne.


Bieguni, to książka dość obszerna; ma ponad czterysta stron. Co dla „moli książkowych” może być uznane za grubość standardową. Pisana  jest w narracji pierwszoosobowej, co również jest charakterystyczne dla przynajmniej 89% publikacji wydawniczych. Bieguni to przede wszystkim zbiór krótkich historii, które autorka zebrała w całość i które urywane w danych momentach, mają swój dalszy ciąg w późniejszych stronach lektury. Znajdują się  również w Biegunach opisy przebiegu  podróży autorki i własnej interpretacji świata, w którym żyjemy. Ja osobiście gubiłam się w tym natłoku myśli, niekiedy dziwnego języka. Trudno było mi przypomnieć sobie i zrozumieć po dłuższej przerwie od lektury co wczęsniej czytałam, ale to akurat jest powodem dość „ciężkiego” stylu pisania autorki. W Książce Olgi Tokarczuk istotną rolę zajmuje psychologizm. Wyjaśniając jego rolę skrótowo i nieco kolokwialnie - podkreślenie, że to gdzie mieszkamy, co przy sobie mamy, z czym obcujemy, nasz język nie jest istotne. A człowiek nie żyje, póki nie zacznie podróżować, bo jedynie w podróży, będąc wciąż w ruchu, naprawdę jest wolny i może powiedzieć, że żyje, a do tego zrozumieć kim jest i co tak naprawdę w życiu jest istotne. Według mnie puentą utworu może być teza – „Człowiek i jego życie to wielka ruchoma i zmienna konstelacja, a ulica, na której mieszkamy, nazwisko to tylko nic nie znaczące atrybuty, o których można zapomnieć. Wielką uwagę autorka skupia również na naszym ciele, którego tak niedoceniamy. Jego tajemnic, piękna, finezji. Dla nas skóra to skóra, serce jak serce, zwykły narząd, ale Tokarczuk udowadnia, że za tym, kryje się coś więcej. Przyznam, że styl autorki nie należy do tzw. „szybkich, łatwych i przyjemnych”. Każde słowo, każdy wers, akapit trzeba głęboko przemyśleć,  by znaleźć ukryty przekaz. Autorka bawi się z czytelnikiem, zmusza go do zagłębienia się, refleksji. Każe wracać, wręcz zmienić sposób myślenia i egzystowania. Muszę przyznać, że podczas czytania strasznie drażniły mnie błędy redaktorskie, ale nad kompetencjami redaktora prowadzącego nie będę się rozpisywać.


Na pewno nie można ujmować Oldze Tokarczuk dobrego i dojrzałego warsztatu pisarskiego.  Jednak wydaje mi się, że chcąc przekazać w swojej twórczości coś więcej niż skrawek historii, pobudzić do myślenia i nadać oryginalnego charakteru książce, czasem przerasta sama siebie i gubiąc się w natłoku treści. Niestety bywały momenty, że miałam dość czytelniczego spotkania i odkładałam książkę na półkę. Choć wzbudza ciekawość w równym stopniu też i męczy. Brakuje mi odmienności w stylu, aby dać nieco czytelnikowi wytchnienia. Przeszkadza też nachalność w jej utworach, a nawet natrętne i wymuszone moralizatorstwo. W „Prowadź swój pług przez kości umarłych” miało to charakter nie tylko pisania niektórych wyrazów (w prawie 80% książki) majuskułą, ale również podniosły, wręcz pretensjonalny ton. W „Biegunach”, czytelnik ma wrażenie jakby czytał nie dobrą powieść, z nutą refleksji, ale jeden wielki pretensjonalny wykład. Co nie wzbudza sympatii. Wydaje mi się, że Olga Tokarczuk zbyt ściśle trzyma się swojego schematu, pisze „suchym stylem” i to działa dla niej na niekorzyść. Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia do tej autorki. Z jednej strony podoba mi się przekaz, wiedza, którą nabywam i którą widać u autorki na wielu płaszczyznach naukowych (zwłaszcza psychologii i astrologii), dzięki niej uczę się i poznaje coś nowego, a z drugiej spotkanie z jej twórczością napawa mnie nudą, rozdrażnieniem i zniechęceniem. Na pewno „Bieguni” nie są ostatnią książką autorki, po którą sięgnę. Przyznam, że ma w swoim stylu pisania coś przyciągającego, jak i paradoksalnie odrzucającego. Sądzę, że warto sięgać po publikacje tej autorki. Na pewno po ich lekturze inaczej spojrzymy na siebie i otaczający nas świat. I nieistotne tutaj jest czy książka nam się spodoba czy nie. Warto też sięgnąć, ponieważ według mnie literaturę polską trzeba znać, by móc sięgać po tę zagraniczną. Dzięki temu ma się szersze spojrzenie na literaturę światową i ojczysta. 

annagrudz plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-20, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Przerost formy nad trescia. A dokladniej tresci brak. Strata czasu. Jeden z nielicznych razy, kiedy z trudem dobrnelam do polowy i wystarczy. Jest takie powiedzenie greckie, dosc ironiczne, opisujace czlowieka, ktory rzuca tekstami bez zwiazku czy sensu, a ktore moglabym przetlumaczyc: co sobie przypomni, tym sie cieszy. Wielkie rozczarowanie.
Vanillivi plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Ta książka, to zbiór mniejszych i większych ludzkich historii, przemyśleń narratorki i wzmianki o jej własnej podróży. To skrawki myśli i spostrzeżeń, zapisane zdawałoby się bez ładu i składu. Bo książka nie stoi w miejscu, wciąż pędzi naprzód, sama w sobie będąc swoistą podróżą. Przeskakuje od jednej myśli do drugiej, urywa historie, by wrócić do niej po kilkudziesięciu stronach. Jest jak pudełko puzzli, gdzie niby kawałki pasują do siebie, ale nie chodzi o to, by je ułożyć w idealną całość. Trzeba iść, iść wciąż na przód.
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-11-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
O.Tokarczuk pisze tak jak lubię by pisano, pisze tak,że nawet na chwilę szkoda mi jest odkładac książkę, więc czytam i czytam a potem tak bardzo żal , że już się skończyło.... patrzę na ostatnie literki, zdania, i smutek wielki mnie ogarnia, choć z drugiej storny jestem bogatsza o wiele nowych rozmyślań, wniosków, słów, przeżyć, barw, kształtów. prawosławni starowiercy wierzyli, że świat nasycony jest złem, a zło dopada i atakuje kiedy świat- ludzie stoją w miejscu. trzeba więc było ruszać się, przemieszczać, wędrować. nie stać bezczynnie. Olga Tokaczuk pisze w ruchu- jest to tu, to tam- nigdy nie za długo w jednym miejscu. rozumiem. BIEGUNI są magiczni, napisani prostym językiem, mądrym językiem, po polsku. co jest ważne?- każdy szczegół jest ważny, patrzmy -widząc, słuchajmy- słysząc. detale, nie istone rzeczy nabierają mocy, znaków, imienia własnego, stają się choć wydawałoby się , że ich nie było. słowo czytane staje się dla mnie obrazem, potrafię poczuć zapach i smak.... dzięki takim książkom jak m.in Bieguni.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oktawia7 Linia koment
Przeczytane:2016-03-31, Na półkach: Przeczytałem,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ania1994 Linia koment
Przeczytane:2015-01-31, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2015,
dallea Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Betsy Linia koment
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, Literatura polska,Pożyczone,Ulubione,Warte uwagi,
mireu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
Olena Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2010-05-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Chapeau bas!,Posiadam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów