Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Cała prawda o...

Ilona Felicjańska, Aneta Pondo

Ocena ( 5 osób )
4.0
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2013-06-05
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-276-0161-2
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Oblicza piękna

 

Ilona Felicjańska to polska modelka, wicemiss Polonia 1993. Współautorka pierwszego polskiego talk-show na antenie Polsatu - „Na każdy temat” i założycielka Fundacji Niezapominajka, pomagającej chorym dzieciom. Przykre jest to, że o jej osiągnięciach w ostatnich latach zapomnieli wszyscy, koncentrując się na skandalu, jaki wywołała, jadąc pod wpływem alkoholu samochodem. Wypadek, jaki spowodowała, położył się cieniem na jej karierze oraz na dotychczasowej przychylności opinii publicznej. W powrocie na salony nie pomógł rozwód, spektakularne kuracje odwykowe czy próba napisania powieści Wszystkie odcienie czerni.

 

Tym razem mamy możliwość poznać inną (może jedyną prawdziwą) twarz Felicjańskiej. Aneta Pondo, dziennikarka, redaktor naczelna czasopisma „Miasto Kobiet”, podjęła się przeprowadzenia wywiadu-rzeki z modelką. Efektem trwającej niemal sto dni pracy stała się książka Cała prawda o…, opublikowana nakładem wydawnictwa Mira, dokumentująca najważniejsze chwile z życia supermodelki, a szczególnie te przełomowe, które zmieniły bieg jej życia. Nie jest to lektura dla każdego – wielbiciele serwisów plotkarskich odejdą od książki rozczarowani, że już wszystko zostało powiedziane i nie ma miejsca na domysły. Przyjemność w lekturze znajdą jednak ci, którzy lubią wracać wraz z autorami do przeszłości, którzy we wspomnieniach gwiazd nie szukają sensacji, ale samego życia.

 

Książka zaczyna się relacją z wypadku, a właściwie z chwil tuż po wypadku. Zrozumiałam, że tylko ode mnie zależy, czy ten wypadek będzie końcem Ilony Felicjańskiej, czy początkiem mojego życia – mówi modelka, zaś późniejsze jej losy wskazują, że jednak zdecydowała się walczyć, nie poddawać. Sama rozmowa z Pondo rozpoczyna się jednak od wspomnień - i to tych przyjemnych, sięgających czasów, kiedy Felicjańska wystartowała w wyborach Miss Polonia. Dowiadujemy się, jak te wybory przebiegały, czytamy o pamiętnym romansie i o tym, jakie drzwi otwiera tytuł wicemiss.

 

Pondo odsłania także szczegóły życia rodzinnego swojej rozmówczyni, czytamy o relacjach modelki z ojczymem i o tym, jak w wieku siedemnastu lat poznała tożsamość biologicznego ojca. Wracamy we wspomnieniach do szkoły modelki, do nauczyciela muzyki, który nieświadomie wyrządził kobiecie wielką krzywdę oraz do „przyjaciółki nieprzyjaciółki”. Nie zabrakło również różnych „smaczków” związanych z okresem dorastania, takich jak pierwsza miłości czy pierwszy raz.

 

Dowiadujemy się również, jak wyglądały pierwsze kroki Felicjańskiej na wybiegu, jak wyglądał pierwszy wyjazd za granicę w roli modelki i jakiego tempa nabrała jej kariera wraz ze zmianą fryzury. Czytamy o marzeniach Felicjańskiej, o talk-show Polsatu i o współpracy z Mariuszem Szczygłem. Pondo pyta również o historię niczym z bajki, o ślub z „księciem”, o dwór w Tejstymach i rezygnację z modelingu po urodzeniu pierwszego dziecka. Poznajemy Felicjańską nie tylko jako modelkę i żonę, ale również jako matkę oraz kobietę, która nie waha się nieść pomoc potrzebującym w ramach Fundacji Niezapominajka.

 

Jeden z rozdziałów zatytułowany jest „1 września 2011 - nowe życie”, bowiem od tego dnia modelka nie pije. Zanim jednak udało jej się wyleczyć z alkoholizmu, czekał ją rok 2010 – rok, w którym zdarzył się ów feralny wypadek, rok błędnych decyzji biznesowych i nieudanych prób zerwania z nałogiem. Ale był to również rok walki z depresją, zakończony wizytą w Tworkach.

 

Książka Cała prawda o… to niezwykle emocjonalna lektura, pokazująca nie uśmiechniętą twarz modelki ze zdjęcia, ale kobietę, której życie ma zarówno blaski, jak i cienie, która zmuszona była zmagać się z demonami. Aneta Pondo umiejętnie prowadzi rozmowę, pytając o intymne szczegóły, wstydliwe fakty, wspomnienia. Nie ma w tym ani dziennikarskiego zadęcia, ani najmniejszych nawet prób oceny.

 

Momentami zapominamy, że w dialogu z Felicjańską istnieje jeszcze ktoś trzeci, czujemy się jak podczas szczerej rozmowy z przyjaciółką. Lektura tego wywiadu-rzeki powinna być obowiązkowa dla tych, którzy zbyt wcześnie wydali wyrok na modelkę, a także dla tych, którzy znali ją wyłącznie ze stron internetowych i kompromitujących zdjęć. Książka daje czytelnikom szansę spojrzenia na Felicjańską z tej mniej znanej strony strony, pozwalając przynajmniej w pewnym stopniu poznać wyjątkowo intrygującą osobę. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sil plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

To ostatnie wryło się chyba wszystkim Polakom w pamięć i pozostaje w niej od kilku lat. Liczne afery, mające miejsce tuż po tym, jak pani Felicjańska prowadząc pod wpływem rozbiła samochód, zdefiniowały życie tej kobietę na długie lata. Nie ma chyba w naszym kraju, a nawet jeśli są, to należą do grona nielicznych osób, nieświadomych poczynań byłej wicemiss Polski. Gazety swego czasu rozpisywały się o jej życiu namiętnie. Jej twarz można było znaleźć na okładkach rozlicznych pism bulwarowych. Jak nie było o czym pisać, zawsze można było wrócić do tematu Felicjańskiej i nakład rozchodził się jak świeże bułeczki. Jakoś nigdy nie zastanawiałam się, jak to jest naprawdę. Co wydarzyło się w rzeczywistości? Co zdefiniowało życie tej kobiety? Od jak dawna jej najlepszą przyjaciółką była butelka, a wiernym kochankiem tani napitek? Gdy w moje ręce wpadła pierwsza, polskiego autorstwa książka, wydana przez Mirę, nie miałam już wyjścia... musiałam głębiej wniknąć w historię Ilony Felicjańskiej.


 


O dziwo wywiad, a w zasadzie spowiedź Ilony, którą wysłuchała Aneta Pondo naprawdę przypadła mi do gustu. Rozdziały miały następującą konstrukcję: opinie ludzi lub opinie zaczerpnięte z prasy na dany temat, pytania Anety Pondo, odpowiedzi Ilony Felicjańskiej. I tak, piłeczka za piłeczką, czytelnik poznaje losy byłej wicemiss. Losy jej matki, dzieciństwo Ilony, pierwsze sukcesy i pierwsze porażki. Niektóre fragmenty czytało się wyjątkowo dobrze. Nie wiem czy to zasługa dobrej redakcji odpowiedzi bohaterki, czy też to sama opowieść pani Ilony była taka wciągająca, że nie dało się od niej oderwać. Codziennie wracając z pracy z przyjemnością myślałam o powrocie do lektury. A miejscami naprawdę nie była ona łatwa. Ciężkie dzieciństwo, pierwsze próby odniesienia sukcesu, porażki. No i nieustannie przewijający się alkohol. Było więcej niż pewne, że to nie może się dobrze skończyć. Na szczęście Ilona Felicjańska postanowiła zmienić swoje życie i, jeśli wierzyć temu, czego dowiadujemy się w książce, póki co jej się to udaje.


 


Oczywiście są fragmenty książki, które wydają mi sie przesadzone w jedną albo drugą stronę. W Całej prawdzie o... jest taki fragment, w którym bohaterka wspomina księdza, który sadzał ją sobie na kolanach i głaskał po głowie. Zostało to tak opisane, że naprawdę trudno mi brać to poważnie. W mojej codzienności roi się od ludzi, którzy w odpowiedzi na żale innych wywlekają wszystko złe co im się przydarzyło i jeszcze trochę dodają. Taka tendencja – nikt nie może mieć gorzej niż ja. Czytając ten fragment odniosłam dokładnie takie wrażenie. Może mylne, ale zawsze.


 


Cała prawda o... to bardzo ciekawa opowieść o kobiecie przed, w trakcie i po przejściach. O kobiecie, która chciała być szczęśliwa i dążyła do tego celu za wszelką cenę... nawet jeśli do szczęścia brakowało jej tylko... wmówienia sobie, jak jest wspaniale.


 


Książkę polecam, jako ciekawe studium ludzkiej psychiki. Można z niej również zaczerpnąć, być może najbliższe prawdzie, informacje o Ilonie Felicjańskiej. Jeśli więc chcielibyście się czegoś o niej dowiedzieć, zachęcam do lektury. 


 

CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-30, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Wywiad rzeka, w którym widać wszystko jak na dłoni. Chcecie poznać prawdę o Ilonie Felicjańskiej? Na pewno ją znajdziecie- między wierszami.
inspired7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Książka o kobiecie, która podniosła się po klęsce. Może być przykładem dla osób znajdujących się w podobnej sytuacji - osób uzależnionych próbujących na nowo nauczyć się żyć bez używek.

Nie podobały mi się pewne nieścisłości - brak pieniędzy na spłatę długów, a z drugiej strony zabiegi upiększające. I taka ogromna chęć zaistnienia, bycia podziwianą.
truskaweczka8989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Po przeczytaniu książki całkowicie zmieniłam zdanie o Ilonie Felicjańskiej. Bardzo zdziwił mnie fakt, iż modelka nie ma w domu telewizora, jest tak bardzo zadłużona i nie ma nawet 600zł na jakieś formalności bankowe.
Myślałam, że osoba pracująca z takimi osobami jak: Calvin Klein, Pierre Cardin, Escada, Max Mara i w kraju: Teresa Rosati, Maciej Zień, Ewa Minge i wiele, wiele innych, powinna być bogata!

Pozycja jest naprawdę ciekawa. Jest napisana prostym językiem i szybko się ją czyta z tego powodu, iż jest w formie wywiadu. Aneta Pondo w rozmowie z Iloną Felicjańską. Oprócz tego wszystkiego w książce znajduje się 35 niezwyjłych zdjęć z różnych etapów życia Pani Ilony.

Możemy tu znajść dużo ciekawych i interesujących faktów z życia Felicjańskiej. Na początku bałam się trochę ruszyć książkę, ponieważ po części jest to biografia. Obawiałam się tego, że będzie nudna, jednak przeczytałam ją z wypiekami na twarzy.

Od momentu przeczytania książki uważam, że Ilona Felicjańska jest cudowną osobą. Poradziła sobie z tyloma problemami... Brawa dla niej!
Polecam każdemu, kto chciałby poznać PRAWDZIWĄ Felicjańską. Na pewno się nie zawiedziecie. :) Serdecznie polecam!
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-09-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Cała prawda o... Dom w San Francisco. Dzieci szejka
Tara Pammi, Lynn Raye Harris
Okładka - Cała prawda o... Dama do towarzystwa
Anne Ashley
Okładka - Cała prawda o... Zamorska posiadłość
Bronwyn Scott
Okładka - Cała prawda o... Zatańcz dla mnie. Zamek w Kornwalii
Carole Mortimer, Jennie Lucas
Okładka - Cała prawda o... Zmysłowa panna młoda. Trzydzieści dni i nocy
Yvonne Lindsay, Andrea Laurence
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów